Rowe T. Price: Styl inwestycyjny, książki i słynne cytaty

Thomas Rowe Price Jr. był założycielem T. Rowe Price, amerykańskiej publicznej firmy inwestycyjnej założonej w 1937 roku i mającej siedzibę w Baltimore, Maryland. Firma oferuje fundusze inwestycyjne, usługi sub-advisory oraz zarządzanie oddzielnymi rachunkami dla osób prywatnych, instytucji, planów emerytalnych i pośredników finansowych.

rowe price

Styl inwestycyjny, książki i słynne cytaty Rowe T Price'a

Po dziesięciu latach pracy w trzech firmach inwestycyjnych i maklerskich, Price stworzył szczególną wizję działania firmy inwestycyjnej, która łączyła w sobie nacisk na wzrost inwestycji z systemem prowizji dla klientów bez obciążenia. Wraz z trzema innymi kolegami z MacKubin, Rowe rozpoczął tworzenie własnej firmy, którą założył w 1937 roku i nazwał T. Rowe Price and Associates.

T. Rowe Price, jak nazywa się obecnie, jest międzynarodową firmą inwestycyjną i towarzystwem funduszy inwestycyjnych z siedzibą w Baltimore, która zarządza miliardami dolarów rocznie. Price osobiście prowadził firmę do momentu sprzedaży swoich udziałów w 1966 roku i przejścia na emeryturę w 1971 roku.

Price jest najbardziej znany ze zdefiniowania i promowania koncepcji akcji wzrostowych, za co został nazwany „ojcem inwestowania w akcje wzrostowe”. Wierzył, że inwestorzy mogą osiągnąć wyższe zyski poprzez inwestowanie w dobrze zarządzane spółki na żyznych polach, których zyski i dywidendy mogą rosnąć szybciej niż inflacja i cała gospodarka.

Rdzeń podejścia Price'a – własne badania mające na celu kierowanie wyborem inwestycji oraz dywersyfikacja w celu zmniejszenia ryzyka – pozostał częścią zasad firmy. Zamiast pobierać prowizję, jak robili to inni w branży w tamtym czasie.

Price zmarł w 1983 roku, po czym rodzina Price'ów nie brała już udziału w prowadzeniu firmy. Firma, obecnie nosząca nazwę T. Rowe Price Associates, weszła na giełdę w 1986 roku i została dodana do indeksu S&P 500 w 1999 roku.

Thomas Row Price, Jr. miał bardzo prostą zasadę biznesową: „To, co jest dobre dla klienta, jest również dobre dla firmy”. Zamiast pobierać prowizję, jak to było praktykowane w tej branży, Price pobierał stałą opłatę opartą na zarządzanych aktywach.

Price jest najbardziej znany z opracowania stylu inwestycyjnego Growth Equity. Price wierzył, że inwestorzy mogą osiągnąć wyższe zyski poprzez inwestowanie w dobrze zarządzane firmy z branż, w których zyski i dywidendy będą rosły szybciej niż inflacja i cała gospodarka. Rdzeń podejścia Price'a – wewnętrzne badania mające na celu kierowanie wyborem inwestycji oraz dywersyfikacja w celu zmniejszenia ryzyka – pozostały częścią zasad firmy.

Słynne cytaty

„Lepiej być wcześnie niż późno w rozpoznaniu przemijania pewnej epoki, upadku starych ulubionych inwestycji i nadejścia nowej epoki, która oferuje nowe możliwości dla inwestora.”

„Nikt nie jest w stanie przewidzieć trzech lat do przodu, a co dopiero pięciu czy dziesięciu. Konkurencja, nowe wynalazki – wszelkiego rodzaju rzeczy – mogą to zmienić w ciągu dwunastu miesięcy.”

„Jeśli pozostaniesz czujny, możesz wybrać spektakularnych wykonawców prosto ze swojego miejsca pracy lub sąsiedniego centrum handlowego, i to na długo przed tym, jak odkryje ich Wall Street.”

„Teoria akcji wzrostowych w inwestowaniu wymaga cierpliwości, ale jest mniej stresująca niż handel, ogólnie ma mniejsze ryzyko i zmniejsza opłaty maklerskie i podatki dochodowe.”

„Każdy biznes jest dziełem człowieka. Jest to wynik działania jednostek. Odzwierciedla ona osobowość i filozofię biznesową założycieli oraz tych, którzy kierowali jej sprawami w czasie jej istnienia. Jeśli chcesz mieć zrozumienie dla jakiejkolwiek firmy, ważne jest, aby znać tło ludzi, którzy ją założyli i kierowali jej przeszłością oraz nadzieje i ambicje tych, którzy planują jej przyszłość.”

– Thomas Rowe Price


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!