Rodzaje świec innych niż tradycyjne świece japońskie

Pobierz w formacie PDF

Objętość świecy

Wolumen świecy jest rodzajem świecznika, który pokazuje wolumen transakcji zawartych w tym samym świeczniku. Otwarcie i zamknięcie, jak również maksima i minima są pokazywane w taki sam sposób jak normalne świece. To, co się zmienia, to grubość świecznika. Im grubszy świecznik, tym większy wolumen handlowany, a im cieńszy świecznik, tym mniejszy wolumen handlowany w danym przedziale czasowym

Rodzaje świec innych niż tradycyjne świece japońskie
W jakich momentach praca ze świecami wolumenowymi może być najbardziej przydatna? 

Istnieją różne wzorce, które wskazują na zmianę lub kontynuację trendu. Świeczki wolumenu mogą nam pokazać, czy trend jest uzasadniony wzrostem wolumenu. 

Zakres świecy

Range Candle to świeca, która zmienia się w zależności od punktów aktywów (lub jednostki miary aktywów: jeśli są to waluty, będzie to w pipsach, a jeśli są to akcje, będzie to w punktach (jednostki walutowe: euro, dolary …), a nie w czasie. Oznacza to, że świecznik zakresowy otworzy się i zamknie po przesunięciu o kilka pipsów w górę lub w dół. Szerokość świecznika (różnica między wyżem a niżem) będzie zawsze taka sama, ponieważ jest ona określana przez nas. 

  • Niedźwiedzie świece mogą mieć tylko górny knot. 
  • Świece bycze mogą mieć tylko niższy świecznik 
  • Jeśli świecznik porusza się o tę samą liczbę punktów w górę i w dół, to zamyka się w doji (płaski świecznik). 

Podajmy przykład, aby to wyjaśnić: 

Załóżmy, że patrzymy na wykres ze świecami zakresowymi na SP500, a nasz wykres jest ustawiony tak, że każda świeca ma 10 pipsów (zamiast np. 1-godzinnej ramy czasowej). Cena się porusza i formuje się świeca. Jak tylko 10 pipsów w górę lub w dół zostanie przehandlowane, świeca zamyka się i przechodzi do następnej świecy. W ten sposób, jest możliwe, że jeden dzień mniej świec mogło zostać uformowanych, jeśli zmienność była niższa. 

W jakich momentach praca z żaglami rozpiętościowymi może być najbardziej przydatna? 

Kiedy rynki są zbyt płaskie, te świece pokazują nam wyraźniej, jak zachowują się ceny. Pozwala nam to również wyeliminować pewien „szum” na rynku w czasach niestabilności i zobaczyć, czy więcej akcji jest faktycznie notowanych w górę lub w dół, zamiast obserwować duże wzrosty i spadki. 

Heiken Ashi

Świece Heiken Ashi są odmianą tradycyjnych świec japońskich. Znaczenie japońskiego słowa Heiken Ashi to uśredniony rytm. Odnosi się to do sposobu obliczania tych świec, które reprezentują średnią z rytmu cen. 

Formuła obliczania wyżu, niżu, otwarcia i zamknięcia świec Heiken Ashi jest następująca: 

  • Open: (cena otwarcia poprzedniego słupka + cena zamknięcia poprzedniego słupka) /2. 
  • Close: (bieżąca świeca open + bieżąca świeca high + bieżąca świeca low + bieżąca świeca close) /4. 
  • High: najwyższa wartość pomiędzy wyżem bieżącego okresu, zamknięciem bieżącej świecy Heiken Ashi, otwarciem bieżącej świecy Heiken Ashi. 
  • Low: Najniższa wartość pomiędzy niżem bieżącego okresu, zamknięciem bieżącej świecy Heiken Ashi, otwarciem świecy. 

Aktualny Heiken Ashi.

W świecach Heiken Ashi nie ma tak wielu formacji jak w tradycyjnych świecach japońskich. Duże bycze (zielone) świece nie mają górnego cienia, podczas gdy duże niedźwiedzie (czerwone) świece nie mają dolnego cienia. 

To, na co powinniśmy zwrócić większą uwagę, to wielkość korpusu świec i ich cienie. Świecznik z dużym korpusem będzie wskazywał, że trend jest silny, natomiast świeczniki z małym korpusem będą wskazywały na konsolidację lub koniec fazy trendu. 

W jakich momentach praca ze świecami Heiken Ashi może być najbardziej przydatna? 

Główną zaletą tego typu świec jest to, że eliminują one szum rynkowy i możemy lepiej docenić trendy i siłę, którą niosą. Duże świeczki są wskaźnikami kontynuacji trendu, natomiast doji lub bardzo małe świeczki są oznakami niezdecydowania. 

Renko

Ten typ wykresów jest reprezentowany przez prostokątne świeczki bez cieni, w kształcie „cegieł”. Świece Renko nie biorą pod uwagę zmiennej czasowej, a wszystkie świece mają ten sam rozmiar. Jedyną rzeczą, która się zmienia jest to, czy jest ona bycza czy niedźwiedzia. Te świeczniki mają z góry ustaloną stałą wartość, a to co robi to ignorowanie ruchów cen poniżej tej stałej wartości. Oznacza to, że jeśli skonfigurowaliśmy nasze świece renko tak, aby reprezentowały odchylenie 10 pipsów lub 1 pipsa dla walut, każde odchylenie mniejsze od tej wartości zostanie zignorowane. 

Świeczniki Renko mogą być skonfigurowane w taki sposób, że cegiełki reprezentują zmiany cen otwarcia i zamknięcia lub niżów i wyżów. Te ostatnie, posiadające większą amplitudę, będą skutkowały wykresem zawierającym więcej świec renko. 

Kiedy najbardziej przydatna jest praca ze świecami renko? 

Ten typ wykresu jest bardzo przydatny, aby oczyścić wahania cen spowodowane zmiennością i jasno określić trendy. 

Tutaj możemy zobaczyć typy świec reprezentowane dla tego samego okresu czasu: 

świece japońskie
Pobierz w formacie PDF

Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

guest
0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności