Istnieje wiele rodzajów funduszy inwestycyjnych o różnych celach, tak aby zaspokoić potrzeby klientów.

Fundusze inwestycyjne
Tworzą je wysoce płynne aktywa o obniżonym ryzyku, co pozwala inwestorom postrzegać je jako „prawie pieniądze”. Charakteryzują się one niższym ryzykiem w porównaniu z innymi rodzajami funduszy.
Nie są one narażone na ryzyko związane z akcjami lub długami podporządkowanymi. Chociaż fundusze rynku pieniężnego są często zaliczane do klasy krótkoterminowych funduszy inwestycyjnych o stałym dochodzie, my je różnicujemy.
Średni czas trwania portfela wynosi od 6 miesięcy do 2 lat i powinien on przyjmować zapisy i umorzenia jednostek codziennie.
Charakterystyka:
- Brak ekspozycji na zmienne akcje, dług podporządkowany i ryzyko walutowe.
- Dzienne subskrypcje i wykupy są akceptowane.
- Portfel o czasie trwania krótszym niż 6 miesięcy.
- Co najmniej 90% aktywów w instrumentach o rezydualnym terminie zapadalności poniżej 2 lat.
- Brak instrumentów o rezydualnym terminie zapadalności powyżej 5 lat.
- Oraz brak ekspozycji na krótkoterminowy aktywny rating kredytowy poniżej A2 lub brak określonego ratingu kredytowego CA, którego emitent posiada krótkoterminowy rating kredytowy poniżej A2.
Rodzaje funduszy inwestycyjnych
Fundusze obligacji
Fundusze obligacji to takie, w których większość aktywów inwestowana jest w papiery wartościowe o stałym dochodzie (bony, obligacje, podporządkowane papiery dłużne…). Zmiany stóp procentowych są głównym czynnikiem wpływającym na te same fundusze, ponieważ ich wzrost zmniejsza
wartość papierów wartościowych portfela, a spadek zwiększa. Innym czynnikiem, który zawiera w sobie ryzyko kredytowe (default) jest waluta.
Im krótszy termin zapadalności zakupionych papierów wartościowych, tym niższe ryzyko stopy procentowej (związane z czasem trwania). Teoretycznie, dłuższy termin zapadalności wiąże się z wyższym ryzykiem, ale i wyższą stopą zwrotu. Cechy:
- Brak ekspozycji akcji na zmienny dochód, fundusz nie był oceniany w ramach powołania monetarnego.
- Międzynarodowe papiery wartościowe o stałym dochodzie: brak ekspozycji na zmienny dochód.
- Możliwość posiadania ponad 10% ekspozycji na ryzyko walutowe.
- Euro Mixed and Fixed Income: mniej niż 30% ekspozycji na zmienny dochód.
- Suma inwestycji w papiery wartościowe o zmiennym dochodzie wyemitowane przez podmioty radialne spoza strefy euro, powiększona o ekspozycję na ryzyko walutowe nieprzekraczającą 30%.
Fundusze akcyjne
Są to fundusze, które inwestują większość swoich aktywów w portfel akcji lub indeksów giełdowych. Ich wyniki mogą być powiązane z indeksem, portfelem akcji, walutami lub mieszanką wszystkich tych elementów.
Wiążą się one z wyższym ryzykiem inwestycyjnym, ale w zamian mogą zaoferować wyższy zwrot.
Kapitał własny Strefa euro
- Ponad 75% ekspozycji na zmienne renty dożywotnie.
- Maksymalnie 30% w ekspozycji na ryzyko walutowe.
Akcje międzynarodowe
- Ponad 75% ekspozycji na dochód z akcji, który nie jest sklasyfikowany jako dochód z akcji w euro.
Fundusze mieszane
Fundusze inwestycyjne mieszane inwestują zarówno w dochód stały, jak i zmienny. Jest to połączenie dwóch wyżej opisanych funduszy.
Im większy procent zmiennego dochodu, tym większe ryzyko, a w konsekwencji większa możliwość zwrotu i jego rentowność.
Międzynarodowe papiery wartościowe o stałym i mieszanym dochodzie
- Mniej niż 30% ekspozycji na zmienny dochód.
- Suma inwestycji w kapitałowe papiery wartościowe, wyemitowane przez podmioty z siedzibą poza strefą euro, przy czym ekspozycja na ryzyko może być większa niż 30%.
Dochód mieszany, strefa euro
- Pomiędzy 30% a 75% ekspozycji na zmienny dochód.
- Suma inwestycji w kapitałowe papiery wartościowe wyemitowane przez podmioty spoza strefy euro plus ekspozycja na ryzyko walutowe nie przekracza 30 %.
Fundusze globalne
Fundusze globalne nie mają precyzyjnie zdefiniowanej własnej polityki inwestycyjnej i dlatego nie pasują do żadnej z powyższych kategorii.
Mają oni swobodę w określaniu procentów, które będą inwestowane, czy będą to inwestycje o stałym czy zmiennym dochodzie. W tej kategorii można znaleźć fundusze o wysokim ryzyku, dlatego najważniejsze to zaufać swojemu menedżerowi, dając mu całkowitą swobodę działania.
Fund of Funds (FOF)
FOF to taki fundusz, który inwestuje swoje aktywa głównie w inne fundusze. Nie ma ograniczeń we wprowadzaniu do obrotu funduszy i nie jest wymagana minimalna kwota inwestycji.
Musi jednak zainwestować co najmniej 60% w inny fundusz. Naliczana jest 10% inwestycja w jeden fundusz.
Nie zaleca się inwestowania w Fund of Funds, aby uniknąć powielania działań. Jednakże, jeżeli FOF inwestują w fundusze tych samych spółek, nie mogą one powielać opłat.
Indeksowe Fundusze
Zarządzanie pasywne, które polega na dokładnym odwzorowywaniu trendów rynkowych. Najlepszym przykładem tego podejścia są fundusze indeksowe, w których zarządzający po prostu replikuje indeks, nadając poszczególnym akcjom wagę dokładnie równą indeksowi odniesienia.
Dla przykładu, fundusz akcyjny indeksowany do indeksu PSI-20 krajowego rynku akcji miałby skład równy temu indeksowi. Ponieważ praca zarządzającego jest znacznie mniejsza, fundusze te mają zwykle niższe opłaty. Jednak te opłaty, koszty transakcji i podatki oznaczają, że zwrot z funduszu indeksowego zawsze będzie nieco niższy od benchmarku.
Fundusze gwarantowane
Cechą, która odróżnia fundusze gwarantowane od innych jest to, że gwarantują one odzyskanie zainwestowanego kapitału, a czasami zawierają również dodatkową wydajność, która może być stała lub zmienna w określonym czasie.
W tych funduszach horyzont inwestycyjny pokrywa się z okresem, w którym wygasa Twoja gwarancja.
Po zakończeniu okresu gwarancyjnego fundusze mogą rozpocząć nowy okres gwarancyjny, zmieniając swój charakter, cechy lub nominał, lub nie mogą już być udzielane jako gwarancja. W każdym przypadku, ewentualna zmiana polityki inwestycyjnej musi być zakomunikowana uczestnikom listownie.
Nie akceptując nowych warunków, uczestnik ma prawo do wycofania się i otrzymania zwrotu pieniędzy lub przeniesienia do innego funduszu bez żadnych opłat, w ograniczonym czasie, który zostanie wskazany w wyżej wymienionym piśmie, wynoszącym co najmniej jeden miesiąc. Jeśli zgadzasz się na nowe warunki, nie musisz podejmować żadnych działań.
Fundusz hedgingowy
Fundusze hedgingowe nie podlegają ograniczeniom inwestycyjnym określonym dla większości funduszy. Mogą one inwestować w dowolny rodzaj aktywów finansowych i stosować dowolną strategię, korzystając z pożyczek lub dźwigni finansowej do 5 razy. Pozwala im to na uzyskanie zwrotów nieskorelowanych z rynkami. Należy zauważyć, że produkty te są skierowane do inwestorów kwalifikowanych, a minimalna inwestycja wynosi 50.000 tys. euro.
Całkowita swoboda wyboru inwestycji, brak wymogów płynnościowych, możliwość wykorzystania dźwigni finansowej do 5 razy oraz brak kontroli i przejrzystości oznaczają wyższy poziom ryzyka w porównaniu z innymi funduszami.
Fundusze hedgingowe są zazwyczaj produktami niepłynnymi i w niektórych przypadkach wymagają od swoich udziałowców minimalnego okresu posiadania, a zwroty nie są dokonywane. Kalkulacja netto przeprowadzana jest co najmniej raz na kwartał, choć jeśli wymagają tego inwestycje, może być przeprowadzana co pół roku.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.