Rodzaje analizy giełdowej: Analiza techniczna i Analiza Fundamentalna

Co to jest Analiza Fundamentalna?

Analiza fundamentalna ma na celu określenie wartości firm na podstawie ich wyników i posiadanych przez nie aktywów. Jak? Za pomocą szeregu mierników:

Rodzaje analizy giełdowej
  1. PER: Powiązanie kapitalizacji rynkowej spółki z jej zyskiem netto, tj. zyskiem na akcję, z jej ceną za akcję. Mówi nam on, ile lat potrzeba, aby wygenerowane zyski zrównały się z jego kapitalizacją rynkową.
  2. CENA / PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH: wskaźnik służący do porównania wartości rynkowej spółki z jej przepływami pieniężnymi. Im niższy współczynnik, tym lepsza jego wartość.
  3. CENA / WARTOŚĆ KSIĘGOWA
  4. ROE: mierzy zwrot, jaki akcjonariusze uzyskują z funduszy zainwestowanych w przedsiębiorstwo, tj. Zdolność przedsiębiorstwa do wynagradzania swoich akcjonariuszy.
  5. NET DIVIDEND PER SHARE: jest to kwota zysku netto osiągniętego przez spółkę, która jest dzielona pomiędzy liczbę akcji.
  6. DIVIDEND PROFITABILITY: mierzy procentowy udział w cenie akcji, który każdego roku trafia do akcjonariuszy w formie dywidendy.
  7. ZYSK NETTO (W MILIONACH).
  8. EBITDA (MILIONÓW): jest to zysk operacyjny brutto obliczony przed uwzględnieniem możliwości odliczenia kosztów.
  9. DPR: to ta część zysku, która odpowiada każdej części przedsiębiorstwa, wskazuje na jego rentowność.

Co to jest Analiza techniczna?

W analizie technicznej należy przyjrzeć się wykresom notowań, ewolucji ich ceny i nie bierze się pod uwagę wyników ani aktywów firmy. Zawsze radzę używać 2 lub 3 wskaźników, aby uniknąć odchyleń od analizy. Informacje te są zazwyczaj dostarczane przez naszą platformę brokerską (w niektórych przypadkach mogą być opóźnione), więc lepiej byłoby używać ich w czasie rzeczywistym.

  1. Wskaźnik trendów, Weighted Moving Average, która służy do identyfikacji początku trendów, ich śledzenia i wykrywania ich końca. Jego ogólna interpretacja jest taka, że jeśli cena porusza się powyżej MMP, to MMP ma kierunek wzrostowy (dodatnie nachylenie) i można uznać go za sygnał do kupna. Jeśli cena porusza się poniżej MMP, to oznacza, że MMP ma tendencję spadkową (ujemne nachylenie), co można uznać za sygnał do sprzedaży. Ważne sygnały kupna i sprzedaży nie pojawiają się, kiedy MMP zmienia kierunek, ale kiedy cena porusza się powyżej lub poniżej MMP.
  2. Wskaźnik wolumenu określający liczbę papierów wartościowych będących przedmiotem obrotu w wybranym okresie (śróddzienny, dzienny, tygodniowy…). Zgodnie z teorią DOW, objętość musi towarzyszyć trendowi. Wielkość wolumenu wskazuje na spójność ruchu.
  3. Względna siła oscylatora RSI mierzy siłę ceny. Graficznie RSI oscyluje w zakresie od 0 do 100, co wskazuje na obszary wykupu (od 70/80 do 100) i wyprzedaży (poniżej 30/20 do 0). Wskazuje trend wzrostowy, kiedy zbliża się do 100 i trend spadkowy, kiedy zbliża się do 0. W praktyce sygnały kupna pojawiają się zazwyczaj, kiedy przekracza się poziom 30, a sygnały sprzedaży, kiedy dochodzi się do limitu 70. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, pobierz nasz przewodnik po wskaźnikach technicznych.

Analitycy spierają się o to, która analiza jest bardziej wiarygodna. Niektórzy twierdzą, że wystarczy przeprowadzenie jedynie analizy technicznej, podczas kiedy inni sądzą, że wystarczy tylko analiza fundamentalna. Obydwie mają swoje plusy i minusy: fundamentalna jest niezbędna, ponieważ mówi nam o sytuacji firmy, a techniczna, ponieważ daje nam sygnał do wejścia lub wyjścia z inwestycji. Analiza funduszy inwestycyjnych zawiera informację nt. tego jak przeanalizować aspekty związane z danym indeksem.

Aby dowiedzieć się więcej pobierz Przewodnik giełdowy jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!