Rankia: 20 lat pomocy w podejmowaniu lepszych decyzji finansowych przy zachowaniu niezależności i wiarygodności

Rankia: Początki

20 lutego 2003 r. zainicjowaliśmy społeczność Rankia pierwszą wiadomością powitalną. Uruchomiliśmy społeczność internetową Verema, ogromne przedsięwzięcie, które rozpoczęliśmy w listopadzie 2000 roku, aby rozwijać kulturę wina i gastronomii w krajach hiszpańskojęzycznych.

Początkiem wszystkiego była firma konsultingowa Emergia Soluciones Interactivas, założona przez Juana Sucha, Esther Láez i Miguela Ariasa w styczniu 2000 roku jako mała firma konsultingowa zajmująca się tworzeniem stron internetowych, która po pęknięciu bańki technologicznej wyspecjalizowała się w doradztwie w zakresie doświadczeń użytkowników dla instytucji finansowych. Ale chcieliśmy również wykorzystać kryzys do uruchomienia własnego projektu, a ponieważ Juan Such założył w 1990 roku klub winiarski La Verema, orientacja na świat wina była naturalna, przy współpracy innych partnerów założycieli, którzy należeli do klubu, takich jak José Contreras, León Grau, Paco Higón, Iñaki Blasco i Roberto Campos.

Juan Such jest prezesem Rankii, a także Veremy. Był ideologiem tych projektów i ich alma mater. Jest profesorem ekonomii stosowanej na Uniwersytecie w Walencji i autorem podcastu „Una vida invirtiendo”. Esther Laez spędziła kilka pierwszych lat jako konsultantka użyteczności w Emergii i była odpowiedzialna za projektowanie stron internetowych Verema i Rankia, zanim ostatecznie przejęła zarządzanie Verema w 2018 roku. Miguel Arias był siłą napędową Rankii od jej początków, zna wszystkie jej tajniki, od obszaru treści po rozwój biznesu i marketing, a od kilku lat jest dyrektorem generalnym firmy.

Pierwsza strona Rankii to było w zasadzie forum dyskusyjne, kilka działów z opiniami o produktach i instytucjach finansowych oraz dział z artykułami. Innymi słowy, esencja tego, czym Rankia jest dzisiaj: użytkownicy dzielący się opiniami i informacjami o świecie finansów, aby pomóc Ci w podejmowaniu właściwych decyzji.

Pierwszy dom Rankia

Nasze pierwsze O nas było deklaracją zamiarów:

Rankia.com es una comunidad de usuarios interesados en el mundo de las finanzas. Este sitio web permite a sus miembros registrados valorar productos y sitios web financieros, intercambiar ideas e información en el foro de debate y publicar artículos. 

El objetivo último es aportar mayor trasparencia y mejorar la toma de decisiones de nuestros lectores en el ámbito financiero.

¿Por qué los usuarios de Rankia somos importantes?

Creemos que los mercados deben ser conversaciones como afirma The Cluetrain Manifesto. En el mundo real si estás satisfecho o descontento con tu banco o con la contratación de un producto financiero se lo comentas a tus amigos más cercanos. Internet facilita extraordinariamente la comunicación entre consumidores permitiendo tener conversaciones que permiten obtener mucha mejor información. 

Rankia.com nace impulsada y desarrollada por Emergia.net, una empresa totalmente independiente de cualquier grupo perteneciente al sector financiero.

W ciągu tych 20 lat początkowa misja pozostała zasadniczo taka sama.

Cele i wyzwania

Historię Rankii można podsumować pokazując główne cele, które wyznaczyły naszą historię:

Lipiec 2003: Wybucha sprawa Eurobank del Mediterráneo. Bank zostaje postawiony w stan likwidacji, a poszkodowani użytkownicy masowo rejestrują się na forum Rankia, które w ciągu zaledwie kilku miesięcy istnienia osiąga miesięczną oglądalność ponad miliona odsłon.

Lipiec 2005: Pierwsze spotkanie Rankii w Madrycie. Idea wymiany doświadczeń była fundamentalna w naszym rozwoju i konieczne było zrealizowanie jej osobiście. Ludzie, którzy od dawna rozmawiają w sieci i mają wspólne zainteresowania, chcą się spotykać twarzą w twarz, a Rankia stara się to ułatwiać poprzez spotkania.

Luty 2006: Rankia Challenge. Zainspirowani Pucharem Ameryki w Walencji, we współpracy z firmą Renta 4 uruchomiliśmy grę giełdową symulującą handel na hiszpańskim rynku, która w niektórych edycjach osiągnęła ponad 10 000 uczestników.

Maj 2006 r: Wybucha kryzys finansowy forów Filatélico i Afinsa. Ludzie dotknięci kryzysem piramidy finansowej tych dwóch firm filatelistycznych znajdują na forum Rankia miejsce spotkań, gdzie mogą wyrazić swoje obawy i się zgrupować.

Luty 2007: Założenie spółki Rankia S.L. i odejście od działalności konsultingowej Emergii.

Marzec 2007: Fernando Calatayud (Fernan2) dołącza do zespołu jako inżynier informatyk odpowiedzialny za tworzenie stron internetowych i pasjonat finansów z własnym blogiem, który przeniósł do Rankii. To on stał się gwarantem filozofii Rankii. Później do projektu dołączyło jeszcze wiele kluczowych osób, takich jak Enrique Valls, Carla Quinto i Enrique Roca.

Listopad 2007: Rankia zostaje pozwana przez Ausbanc i Luisa Pinedę. Najtrudniejszym momentem w historii Rankii był pozew złożony przez Ausbanc i jego prezesa Luisa Pinedę, w którym domagali się 337 680 euro odszkodowania, co mogło oznaczać koniec firmy. Jednak trzy lata później sądy orzekły na naszą korzyść: „Wolność słowa na forach wygrała”. Następnie Luis Pineda został skazany na osiem lat więzienia za wyłudzanie pieniędzy od banków i firm.

Kwiecień 2008: Rozpoczynamy współpracę z Forinvest Valencia, targami finansowymi odbywającymi się co roku w Walencji, w ramach których Rankia współpracuje przy organizacji Forum Finansów Osobistych, które w tym roku obchodzi swoje 15-lecie.

Marzec 2011: Bronimy marki Rankia przed Bankią. Odkrycie, że za nową marką o wielu podobieństwach do Rankii, jaką jest Bankia, kryje się fuzja Caja Madrid i Bancaja, było gorzkim szokiem.

Grudzień 2012: Uruchomiliśmy nowe strony internetowe w Meksyku, Chile, Kolumbii, Peru i Argentynie. Rozpoczynamy nasze zaangażowanie w internacjonalizację w 5 krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie wykorzystujemy wspólny język do rozszerzenia misji Rankii.

Październik 2015: W Walencji odbywa się pierwsze udane Rankia Funds Experience dla profesjonalistów z branży funduszy inwestycyjnych, dając początek obecnej Rankia PRO.

Grudzień 2015: Rodzi się Rankia Awards. Tworzymy nagrody dla najlepszych instytucji finansowych i produktów, które uważamy za odmienne i innowacyjne, ponieważ zwycięzcy są wybierani demokratycznie głosami wszystkich użytkowników Rankia.

Czerwiec 2017: Kontynuujemy internacjonalizację, uruchamiając Rankia Portugal. Pierwszym zobowiązaniem do internacjonalizacji w Europie jest uruchomienie projektu w Portugalii www.rankia.pt

Czerwiec 2017: Zostajemy pozwani przez prezesa Duro Felguera, któremu nie spodobały się komentarze na jego temat na forum dyskusyjnym akcjonariuszy spółki. Jego pozew został oddalony w marcu 2020 roku. Następnie zarząd spółki Duro Felguera złożył skargę karną przeciwko jej byłemu prezesowi Ángelowi Antonio del Valle za nielojalne administrowanie i przywłaszczenie.

Listopad 2017: Rodzi się strona internetowa Rankia PRO. Po sukcesie wydarzeń Rankia Funds Experience organizowanych w Walencji od 2015 roku, postanowiliśmy skonsolidować nasze zaangażowanie w dostarczanie informacji i pomaganie profesjonalistom zajmującym się zarządzaniem majątkiem poprzez stworzenie strony www.rankiapro.com.

Grudzień 2017: Przeprowadziliśmy się do naszych obecnych biur w Walencji.

Listopad 2019: Pierwsza edycja Rankia Markets Experience. Po sukcesie Rankia Funds Experience dla inwestorów profesjonalnych, uruchamiamy pierwsze wydarzenie w Madrycie dla inwestorów indywidualnych, gdzie dzielimy się i łączymy ekspertów giełdowych i funduszowych, firmy inwestycyjne i inwestorów indywidualnych.

Grudzień 2019: Uruchomienie strony internetowej Rankia PRO Europe w celu połączenia profesjonalistów w dziedzinie funduszy inwestycyjnych w całej Europie.

Marzec 2020: Stajemy przed wyzwaniem pracy zdalnej od 12 marca z powodu pandemii Covid 19 i oferujemy szeroki zakres webinariów, aby pomóc w promowaniu wiedzy finansowej w tych trudnych dla wszystkich czasach.

Listopad 2020 r: Bank Hiszpanii upoważnia nas do przetwarzania kredytów hipotecznych. Stajemy się pierwszą społecznością internetową, która może przetwarzać kredyty hipoteczne, a według recenzji użytkowników, wydaje się, że robimy to dobrze.

Grudzień 2020: Uruchamiamy Rankia Italy. Kontynuujemy naszą internacjonalizację w Europie, uruchamiając stronę www.rankia.it.

Kwiecień 2021: Kontynuujemy ekspansję w Polsce i Niemczech. Uruchamiamy dwa projekty dla inwestorów i traderów w Polsce i Niemczech.

Styczeń 2023: Uruchamiamy Rankię PRO we Włoszech i PRO Latam.

Wizja długoterminowa

Naszą wizją pozostaje to, że opinie i rozmowy między ludźmi w znacznym stopniu wpływają na podejmowane przez nas decyzje. Ludzie to konsumenci końcowi, a także profesjonaliści, którzy rozmawiają ze sobą. Liderzy opinii (obecnie nazywani również influencerami) mają większą wiarygodność wśród użytkowników końcowych niż pracownicy sektora finansowego.

Zainteresowanie poprawą kultury finansowej towarzyszyło rozwojowi Rankii przez ostatnie dwie dekady. A nasze zasady są wciąż aktualne:

1) Naszą misją jest pomagać Ci w podejmowaniu lepszych decyzji finansowych.

2) Rankia to przestrzeń wolności i bliskości dla osób zainteresowanych światem finansów.

3) Jesteśmy firmą niezależną i nie mamy konfliktu interesów ani ukrytych interesów.

4) Oferujemy akcje promocyjne tylko dla tych instytucji finansowych i produktów, które spełniają odpowiednie kryteria.

Jak zamierzamy to uczcić?

Aby uczcić tę 20. rocznicę, zmodyfikowaliśmy naszą identyfikację wizualną na resztę roku 2023. Dodaliśmy 20 do naszego logo, aby podkreślić to wydarzenie:

Przygotowaliśmy też dla Was kilka nagród i rabatów, z których możecie skorzystać:

1) Pogratuluj Rankii 20-lecia w komentarzach do tego postu. Jeśli po dwóch tygodniach (5 marca) Twój komentarz z referencjami zdobędzie najwięcej polubień, wygrasz bon upominkowy Amazon o wartości 100 euro.

2) Pogratuluj Rankii z okazji jej 20-lecia za pomocą wideo, podziel się nim z hashtagiem #Rankia20years i prześlij nam jego adres URL. Najoryginalniejszy naszym zdaniem filmik wygra bon podarunkowy Amazon o wartości 200 euro.

3) Pogratuluj Rankii jej 20-lecia na Twitterze, używając hashtagu #Rankia20years i oznacz @Rankia. Ten, kto zdobędzie najwięcej lajków, wygra bon podarunkowy Amazon o wartości 200 euro.

4) Pogratuluj Rankii z okazji 20-lecia na Instagramie. Autor z najwyższym współczynnikiem według Metricool wygra bon podarunkowy Amazon o wartości 200 euro.

Podziękowania

Bardzo dziękujemy naszemu fantastycznemu zespołowi, dzięki któremu docieramy do coraz większej liczby osób, a także Tobie i ponad milionowi zarejestrowanych użytkowników i czytelników z całego świata, którzy śledzą nas na naszych 15 stronach internetowych.

Z niecierpliwością czekamy na wspólne świętowanie kolejnych rocznic.

20 milionów podziękowań!


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!