Psychologia Tradingu. Wprowadzenie do finansów behawioralnych

We współczesnym świecie finansów, z tak wieloma produktami i transakcjami, analizami technicznymi, wykresami, prognozami, nietrudno można poczuć się przytłoczonym. Wielu nowych inwestorów tak się czuje, co również nie omija nawet najbardziej doświadczonych inwestorów. To uczucie przytłoczenia jest bardzo ludzkim aspektem psychologicznym. Ludzka psychologia również zalewa rynki i ich procesy. Aby przejść od razu do rzeczy, spróbujemy przeanalizować „Psychologię handlu, wprowadzenie do finansów behawioralnych”.

Psychologia Tradingu. Wprowadzenie do finansów behawioralnych

Psychologia tradingu: Wprowadzenie do finansów behawioralnych

Czy dla wielu inwestorów podejmowanie racjonalnych decyzji ekonomicznych jest naturalne? Opierając się na historii zachowań uczestników rynków finansowych, opierając się na rygorystycznym stosowaniu formuł, wycen i doskonałych algorytmów, powiedzielibyśmy, że tak. Teoria racjonalnego zachowania utrzymuje, że decydenci są skłonni do tych decyzji, które generują największe korzyści ekonomiczne lub emocjonalne.

Nie zawsze jednak tak jest. Czynnik emocjonalny człowieka ma tendencję do dominowania w procesie decyzyjnym. Skłaniając niejednokrotnie do wyboru najmniej racjonalnej alternatywy lub takiej, która w najmniejszym stopniu maksymalizuje jego korzyści.

Finanse behawioralne

Finanse behawioralne narodziły się jako metoda analizy finansowej, która stara się wyjaśnić, w jaki sposób czynniki psychologiczne wpływają na racjonalny proces podejmowania decyzji przez inwestorów. Utrzymując oczywiście, że człowiek jest istotą emocjonalną, na którą nieustannie wpływają czynniki zewnętrzne. Czynniki te wpływają zarówno na codzienny proces podejmowania decyzji przez inwestorów, jak i na ważne decyzje podczas inwestowania, takie jak wiedza, dlaczego inwestować w taką czy inną spółkę.

Finanse behawioralne są koncepcją głęboko rozwiniętą przez Daniela Kahnemana, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2002 roku i Amosa Nathana Tverskyena. Koncepcja ta była badana przez wiele osobistości w świecie finansów. Finanse behawioralne badają wpływ psychologiczny i uprzedzenia, które wpływają na zachowanie inwestorów. Kwalifikują również te czynniki psychologiczne jako możliwe wyjaśnienie kilku anomalii na rynku akcji, na przykład gwałtownych wzrostów lub spadków cen akcji.

Celem finansów behawioralnych jest wyjaśnienie i zrozumienie, dlaczego ludzie podejmują pewne decyzje finansowe i jak wpływają one na rynki. Badania nad finansami behawioralnymi pokazują, że rynki nie są w pełni efektywne. Wyjaśnia to teoria rynków efektywnych, w której zakłada się, że rynki składają się z racjonalnych inwestorów, którzy są w pełni poinformowani, co ułatwia im podejmowanie decyzji. Czynniki psychologiczne, które wpływają na decyzje inwestycyjne i ostatecznie prowadzą ich do podejmowania irracjonalnych decyzji, takich jak sprzedaż akcji w portfelu, w panice, tylko dlatego, że zaczęły spadać lub kupowanie akcji tylko dlatego, że są modne. Decyzje, które w ich najbardziej krytycznym stanie, mogą wywołać anomalie, takie jak bańki i recesje.

Przeanalizujmy główne uprzedzenia, które wpływają na podejmowanie decyzji przez inwestorów:

Psychologia tłumu 

Ta tendencyjność odnosi się do skłonności niektórych inwestorów do naśladowania zachowań finansowych większości stada. Przyjrzyjmy się bardzo konkretnemu przykładowi, aby lepiej zrozumieć to zachowanie:

Wyobraźmy sobie, że we wrogim środowisku epoki kamiennej osobnik stoi na czele klanu. Słyszy lub wyczuwa obecność drapieżnika za drzewami, jego natychmiastową reakcją jest ucieczka, aby oddalić się od niebezpieczeństwa. Reszta klanu również uciekła, nic nie widziała, nic nie słyszała, ale naśladowała zachowanie pierwszego osobnika.

Teraz, ważne jest, aby zrozumieć, że w celu podejmowania dobrych decyzji finansowych, trzeba dokładnie przeanalizować firmy oraz plusy i minusy tej inwestycji. Nie można dać ponieść się trendom i temu co wydaje się być modne. Oczywiście, opinie innych ekspertów mogą być brane pod uwagę przy dokonywaniu inwestycji. Ważne jest, aby mieć własne kryteria i w porę zaakceptować popełniony błąd.

Nadmierna pewność siebie

Skłonność ta odnosi się do tych inwestorów, którzy mają tendencję do przeceniania swoich zdolności inwestycyjnych lub identyfikowania dobrych spółek. Nadmierna pewność siebie często powoduje, że inwestor ignoruje dobre rady inwestycyjne lub konstruktywną krytykę, która mogłaby poprawić jego portfel lub strategię. W wielu przypadkach możemy znaleźć inwestorów chwalących się dobrą inwestycją, a jednocześnie obarczających swojego doradcę odpowiedzialnością za słabe wyniki innych akcji w ich portfelu.

Awersja do ryzyka

Koncepcja ta prowadzi nas do ludzkiej preferencji unikania strat, a nie otrzymywania zysków. Wielu inwestorów ma tendencję do utrzymywania inwestycji o słabych wynikach przez długi okres czasu, mając nadzieję na odrobienie strat. Dzieje się tak, ponieważ na poziomie psychologicznym odmawiają zmierzenia się ze stratą i zaakceptowania popełnionego błędu. Awersja do ryzyka podkreśla wpływ emocji w procesie podejmowania decyzji finansowych.

Skłonność do znajomości

Odnosi się do inwestycji skoncentrowanych w jednym sektorze lub kraju, w którym inwestorzy wierzą, że posiadają większą wiedzę. Inwestorzy ci nie poświęcają czasu na ocenę spółek spoza tego, co uważają za znane, ponieważ kojarzą to z mniejszym ryzykiem. Choć prawdą jest, że wielcy inwestorzy, tacy jak Warren Buffett czy Peter Lynch, zalecają inwestowanie w firmy, które dobrze znasz, ważne jest również poszerzanie swojego kręgu wiedzy i utrzymywanie zdywersyfikowanego portfela. W tym momencie zaleca się zasięgnięcie porady eksperta.

Brak zaufania do systemu transakcyjnego

Inwestor, który nie lubi swojej strategii handlowej, zaczyna szukać innej, która będzie w 100% doskonała. Kiedy wszystkie sygnały zalecają otwarcie pozycji, będzie on próbował zobaczyć sygnały, które pokazują, że ta pozycja jest zbyt ryzykowna, a czasami w ogóle nie wejdzie na rynek. Aby rozwiązać ten problem, regularnie analizuj swoją pracę na rynku, oceniaj wyniki i potencjał swojego systemu handlowego.

Gniew

Powinieneś unikać impulsywnych reakcji, więc na przykład, nie powinieneś nigdy próbować wracać na rynek w stanie gniewu po przegranej transakcji. Czasami możesz czuć się zły na siebie za podjęcie złej decyzji; potraktuj to jako doświadczenie, ponieważ nikt nie może zawsze postępować właściwie i wszyscy możemy uczyć się na błędach.

Psychologia skutecznego tradingu

  • Aby kontrolować swoje emocje, musisz je najpierw poznać. Zidentyfikuj swoje reakcje na stres i nieznane.
  • Upewnij się, że stworzyłeś plan handlowy, który pozwoli Ci wyeliminować impulsowe decyzje handlowe.
  • Znajdź równowagę między oczekiwaniem a rozwiązaniem.
  • Przygotuj się odpowiednio, to pomoże Ci handlować na rynkach z realistyczną perspektywą.
  • Poznaj instrumenty, ryzyko i swoje opcje, weź je pod uwagę przy tworzeniu swojego portfela.

Dyscyplina i odpowiedni stan umysłu

Wyjaśniona powyżej prawda jest taka, że inwestorzy często nie przetwarzają informacji w sposób efektywny i mają tendencję do ulegania uprzedzeniom i emocjom przy podejmowaniu decyzji. To naturalne i ludzkie. Jesteśmy zwierzętami i choć w porównaniu z innymi gatunkami jesteśmy klasyfikowani jako racjonalni, reagujemy na emocje, uprzedzenia i czynniki zewnętrzne, które mogą nas narazić na niebezpieczeństwo. Inwestor jako człowiek nie jest wolny od tych psychologicznych aspektów.

Badanie finansów behawioralnych zostało wykorzystane jako podstawa do wyjaśnienia anomalii rynkowych, takich jak bańki i recesje. W tym sensie, uprzedzenia związane z zachowaniem inwestorów często wyjaśniają, dlaczego niektóre akcje są przewartościowane lub, odwrotnie, niedowartościowane. W czasach niedźwiedzich rynków, jak na przykład na początku pandemii koronawirusa, inwestorzy wrażliwi na wiadomości zaczynają sprzedawać swoje akcje w obawie przed gwałtownym spadkiem cen, nawet jeśli fundamenty danych spółek nie uległy zmianie.

To zawirusowanie wywołuje anomalie na rynkach. Podobnie dzieje się z rynkami byczymi, np. z bańką dot-com, kiedy to jednostki, ulegając euforii, zaczęły kupować akcje spółek technologicznych z powodu mody i spekulacji, gwałtownie zwiększając ich wartość rynkową. Reszta to już dobrze znana historia, pęknięcie bańki oznaczało początek długiej recesji.

Wreszcie, ignoruj zachowania stadne, utrzymuj swoje kryteria wobec każdej inwestycji, która jest dokonywana, wykonuj działania uzupełniające i eliminuj hałas, któremu naturalnie podlegamy na co dzień. Do tego dodaję znaczenie bycia cierpliwym, inwestowania z długoterminowym horyzontem i ignorowania wahań rynkowych. W słowach Petera Lyncha: „Niezależnie od tego, jakiej metody użyjesz do wyboru akcji, twój sukces lub porażka będzie zależeć od twojej zdolności do ignorowania wahań rynkowych”.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na tematy finansowe, weź udział w naszym blogu. Być może zainteresuje Cię również nasz artykuł o Alexandrze Elderze.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje????

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!