Prawa opcji w podwyższeniach kapitału

Jako inwestor w spółce, która zdecydowała się na podwyższenie kapitału, powinieneś być świadomy kilku aspektów, w tym „Opcji na akcje w podwyższeniu kapitału”, teoretycznej ceny praw poboru (TERP) oraz przepisów prawnych, które chronią Cię jako inwestora. Czytaj dalej i dowiedz się. Aby dokładniej zbadać ten temat, zobaczmy;

podwyższeniach kapitału

Co to jest prawo opcji?

Prawo poboru możemy rozumieć jako rzeczywisty przywilej przyznany ustawowo inwestorom spółki, uprzywilejowujący osoby trzecie w trakcie subskrypcji podwyższenia kapitału. Prawo to nie zawsze jest przyznawane w momencie podwyższenia kapitału, ponieważ zgodnie z prawem można je wyłączyć, nawet jeśli zostały „uwolnione” przez wkłady niepieniężne (wniesienie akcji). Tylko określone osoby mogą korzystać z tego prawa wyboru, które odnosi się do określonego przedmiotu.

Jest to zatem rodzaj uprzywilejowania, tj. prawo, ale nie obowiązek akcjonariuszy do pierwszeństwa wyboru w stosunku do innych w przypadku podwyższenia kapitału. Celem tej operacji (podwyższenia kapitału) jest podwyższenie kapitału zakładowego spółki poprzez emisję nowych akcji na rynku. Takich jak obligacje zamienne na akcje oraz nowo wyemitowane akcje. Aby zwiększyć kapitał, spółki wnioskują, że jeśli kapitał wzrośnie w wyniku emisji nowych akcji, to znajdą się inwestorzy chętni do ich zakupu. W tym miejscu pojawiają się opcje na akcje, pozwalające akcjonariuszom na subskrybowanie tych nowych akcji przed jakąkolwiek stroną trzecią.

Kto może skorzystać z prawa opcji i jak jest ono rozdzielane?

Czym jest prawo pierwokupu i jak ono działa, ma zasadnicze znaczenie dla zrozumienia, kto z niego korzysta, tak aby mógł on korzystać z wyżej wymienionego uprzywilejowania w stosunku do osób trzecich. Podmioty te są akcjonariuszami spółki, która zdecydowała się na podwyższenie kapitału. Prawo to jest przydzielane proporcjonalnie do liczby istniejących akcji spółki będących w posiadaniu beneficjentów tego prawa (Akcjonariuszy). Zapewnienie, że każdy akcjonariusz zachowa swój kapitał zakładowy nawet podczas podwyższenia.

Należy pamiętać, że jest to prawo, a nie obowiązek: podczas podwyższenia kapitału, w momencie podziału jednostki, akcjonariusz może zdecydować, czy chce sprzedać na rynku. Sprzedaż tego prawa zależy od opłacalności wyboru, więc jeśli cena ustalona przez rynek jest niższa od wartości teoretycznej, lepiej jest skorzystać z prawa opcji, jeśli natomiast jego cena jest wyższa, korzystniej jest sprzedać. Dlatego przy podwyższeniu kapitału możliwe jest również nabycie prawa opcji, osoba trzecia (inwestor) może dołączyć poprzez nabycie akcji lub praw, jeśli jest podaż jest popyt.

Aby inwestor mógł podjąć decyzję, czy skorzystać z prawa opcji, czy też sprzedać je w trakcie podwyższenia kapitału, niezbędna jest znajomość sposobu obliczania teoretycznej wartości prawa opcji, określającej różnicę między ceną starych akcji a ceną nowo wyemitowanych akcji.

Jednakże, włoska giełda, ogłasza na swojej oficjalnej stronie internetowej, jeden dzień przed rozpoczęciem podwyższenia kapitału przy zamkniętych rynkach: teoretyczna wartość prawa, i współczynnik korekty ceny akcji i odpowiedniej skorygowanej ceny.

Obliczenia są dokonywane przez Włoskie Stowarzyszenie Analizy Finansowej (AIAF).

Przyjrzyjmy się przykładowi:

W hipotetycznym scenariuszu, w którym firma X posiada 100 akcji notowanych po cenie 2,5 euro i decyduje się na emisję 50 nowych akcji po cenie 2 euro, nowa cena rynkowa akcji zostanie obliczona w następujący sposób:

Nowa cena: 100 * 2,5 + 50 * 2/100 + 50 = 2,33

W związku z tym teoretyczna wartość prawa będzie wynosić 2,5 – 2,33 = 0,17.

Akcjonariusz, który posiada 10 akcji, może zdecydować czy przystąpić do operacji poprzez zakup 5 nowych akcji w cenie 2 euro, czy też sprzedać 10 praw płacąc 1,7 euro.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy finansowe, poznać nowości i wydarzenia ze świata inwestycji, dołącz do naszego bloga Rankia Polska.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!