Początki Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway Inc. (BRK) jest spółką holdingową, w której Warren Buffett (prezes) i Charlie Munger (wiceprezes) są partnerami zarządzającymi i za pośrednictwem której dokonują swoich inwestycji. Biznes opiera się na kupowaniu firm, które generują pieniądze, aby reinwestować wygenerowane pieniądze w firmy, które generują pieniądze, które z kolei generują procent składany.

Berkshire Hathaway

Początki Berkshire Hathaway

Samuel Slater jest uważany za ojca amerykańskiej rewolucji przemysłowej. Był jednym z najbardziej wpływowych przedsiębiorców tekstylnych XIX wieku.

Choć pochodził z dobrej i zamożnej angielskiej rodziny, zaczął pracować w wieku 14 lat, kiedy zmarł jego ojciec. W wieku 21 lat awansował na kierownika fabryki włókienniczej. Posiadając gruntowną wiedzę na temat maszyn do przędzenia bawełny, jego ambicja doprowadziła go do pragnienia posiadania własnej firmy. W swojej ojczyźnie napotkał kilka zagrożeń, takich jak silna konkurencja, niewystarczający kapitał oraz przepisy zakazujące eksportu podobnych konstrukcji przędzarek. Ameryka była zainteresowana rozwojem tych maszyn po uzyskaniu niepodległości, więc dostrzegł okazję i ją wykorzystał. Zapamiętał wszystko, co mógł o maszynach i procesach i w 1789 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

Osiedlił się w Rhode Island w Brown Company. Poprosili go o naprawę maszyn, których tam używali, ale on uznał, że lepiej będzie zbudować nowe, o znacznie nowocześniejszej konstrukcji. Przekonuje ich, by sfinansowali jego nowy projekt przędzarki.

Współpracuje z Brownem i Almym, budując z wielkim sukcesem kilka fabryk. W 1798 r. zbudował własną fabrykę w Massachusetts i kontynuował rozwój tej technologii w innych regionach Ameryki. Wdrożył on nową formę przemysłowej produkcji łańcuchowej, która wywodzi się z Anglii.

Oliver Chace pojawił się na scenie jako cieśla praktykant u Slatera. W 1806 roku udało mu się założyć swoją pierwszą fabrykę włókienniczą oraz kilka innych, które w kolejnych latach zreorganizował w dużą firmę o nazwie Valley Falls Company. W 1929 roku firma ta połączyła się z Berkshire Cotton Manufacturing Company (1889). Została ona przemianowana na Berkshire Fine Spinning Associates. Dochodzimy do roku 1955, kiedy to Berkshire Fine Spinning Associates połączyło się z Hathaway Manufacturing Company (założoną w New Bedford, Massachusetts przez Horatio Hathaway'a). Mają 15 fabryk, 12 000 pracowników i ponad 120 milionów dolarów sprzedaży.

Nowa firma będzie się nazywać Berkshire Hathaway Inc.

Zasady działania firmy

  • Integralność. Warren Buffett zawsze był znany ze swojej uczciwości i jego działania nie zawiodły.
  • Kultura firmy. Buffett jest jedynym prezesem Berkshire od 1965 roku, a jego zasady ukształtowały kulturę korporacyjną firmy. Wśród wielu cytatów Buffett przypominał swoim pracownikom, że „potrzeba 20 lat, aby zbudować reputację i pięciu minut, aby ją zepsuć”.
  • Berkshire ma dobrą bankowość. Buffett ma 90 lat, ale wielokrotnie powtarzał, że nie planuje przejścia na emeryturę. Najwyraźniej ma wspaniałe ciało, które może znieść śniadania, hamburgery i pięć McDonald's Cherry Cokes dziennie. Oczywiście w końcu odejdzie z urzędu, ale Berkshire ma głęboką ławkę wybraną na jego podobieństwo. Wielu liderów Berkshire mogłoby zarabiać o wiele więcej pieniędzy gdzie indziej, ale zostają w Berkshire, ponieważ jest to wspaniałe środowisko pracy.
  • Koncentracja długoterminowa. Przez ostatnie pięćdziesiąt lat, pod kierownictwem swojego przyjaciela i wiceprezesa Charliego Mungera, jego ulubionymi inwestycjami były „doskonałe firmy kupowane po uczciwej cenie”, które mają silne marki lub inne przewagi konkurencyjne (jak to, że nikt nie buduje kolejnej linii kolejowej lub elektrowni, aby konkurować z tą, która już istnieje). Woli kupować całe firmy z dobrym zarządem, który jest już na miejscu.

Na koniec, jeżeli interesują Cię slynny inwestorzy możesz również przeczytać nasz artykuł o Li Lu.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!