Obligacje indeksowane inflacją

Inflacja jest zmorą wielu ludzi finansów, w końcu to prawdziwy kryzys gospodarczy. Zobaczmy, co to jest, jak zrozumieć, że nadchodzi nowa inflacja i jak używać obligacji, aby chronić się przed inflacją.

Obligacje indeksowane inflacją: Co to jest?

Obligacje indeksowane inflacją to rządowe papiery wartościowe emitowane przez Skarb Państwa. Aby chronić inwestorów przed spadkiem siły nabywczej ich pieniędzy, obligacje są indeksowane do inflacji.

Zamiast zwiększać zysk z obligacji w miarę wzrostu inflacji, obligacje indeksowane dostosowują swoją cenę (kwotę główną) w celu utrzymania ich wartości rzeczywistej. Wartość kapitału rośnie więc wraz ze wzrostem inflacji. Problem inflacji pojawia się, gdy nie ma równoległego wzrostu płac realnych, które mogłyby zrównoważyć wzrost cen.

Czy płatności również zmieniają się w zależności od poziomu inflacji?

Tak. Stopy nie ulegną zmianie, ale płatności kuponowe tak. Obligacje mają stałe stopy procentowe oparte na wartości głównej papieru wartościowego. Kiedy inflacja wzrasta, stopa procentowa jest oparta na wyższej kwocie głównej. Płatności rosną w przypadku wzrostu inflacji.

Obligacje zwykłe a obligacje indeksowane inflacją

Stopa zwrotu jest różnicą pomiędzy obligacjami indeksowanymi a tradycyjnymi o porównywalnym okresie zapadalności. Aby obligacje indeksowe były lepsze od tradycyjnych obligacji skarbowych, różnica ta musi być średnia w całym okresie ich życia.

Obligacje indeksowane są oceniane na podstawie stopy zwrotu oraz prognozy inflacji. Indeksowane obligacje są popularnymi aktywami zarówno do ochrony portfela przed inflacją, jak i do czerpania z nich zysków ze względu na stałe oprocentowanie. Ponieważ stopa procentowa jest stosowana do skorygowanego kapitału lub wartości obligacji, kwoty płatności odsetek mogą się zmieniać.

Obligacje indeksowane inflacją: Czy warto?

W przypadku, gdy kwota główna zostanie zwiększona z powodu wzrostu cen, stopa procentowa zostanie pomnożona przez zwiększoną kwotę główną. Wraz ze wzrostem inflacji inwestorzy otrzymują wyższe płatności odsetkowe. Z kolei deflacja spowoduje, że inwestorzy otrzymają niższe odsetki.

Ponieważ obligacje indeksowane są zabezpieczone przez rząd, są uważane za inwestycje o niskim ryzyku. W momencie zapadalności obligacje zwracają skorygowany kapitał lub pierwotny kapitał, w zależności od tego, który jest większy.

Co to jest inflacja?

W ekonomii mówimy o inflacji, gdy odnosimy się do dłuższego okresu, w którym średni poziom cen towarów i usług wzrasta. Jest to szczególnie problem, gdy wzrost cen dotyczy surowców lub produktów rolnych, a efektem tego jest spadek siły nabywczej pieniądza, czyli osłabienie siły nabywczej konsumentów.

Nie trzeba wiele, aby zrozumieć, że są to konsekwencje kryzysów gospodarczych, które występują głównie wtedy, gdy potrzebna jest płynność finansowa. Jest to tak zwana inflacja, a dla tych, którzy pracują w sektorze finansowym, stanowi ona realne zagrożenie, ponieważ ich kapitał jest poważnie zagrożony.

Nie do nas należy stwierdzenie, czy takie obawy mają sens, czy nie, ale łatwo nam zrozumieć strach, jaki odczuwają ci, którzy doświadczyli ostatniej inflacji. Czy to paranoja, czy nie, inflacja jest poważnym zagrożeniem, przed którym należy się chronić, ponieważ przewidywanie, zanim to nastąpi, może naprawdę uratować portfel.

Istnieją różne strategie inwestycyjne dla tych, którzy chcą chronić się przed inflacją. Są tacy, którzy kupują złoto (choć to może się obrócić przeciwko kupującemu), są tacy, którzy gromadzą jak najwięcej materialnych pieniędzy (zły wybór, jeśli intencją jest gromadzenie ich bez użycia to o wiele lepiej jest korzystać z oprocentowanych kont), są tacy, którzy inwestują w nieruchomości i tacy, którzy kupują kryptowaluty.

Przeczytaj również:

Dziś jednak porozmawiamy o obligacjach chroniących przed inflacją.

Wiele rządów daje możliwość zakupu obligacji indeksowanych poprzez emisję obligacji, których rentowność jest dostosowana do poziomu cen. Oznacza to, że inwestorzy byliby chronieni w przypadku inflacji.

Wniosek

Radzimy unikać zwykłych obligacji i zamiast tego wybrać obligacje indeksowane, aby zabezpieczyć się przed inflacją. Przypominamy również, aby w miarę możliwości unikać tego typu inwestycji powodowanych strachem, a zamiast tego sprawdzać oznaki inflacji.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!