Ranking kryptowalut – Najpopularniejsze kryptowaluty

Ranking kryptowalut- W dzisiejszym rankingu kryptowalut omówimy najpopularniejsze kryptowaluty na giełdzie czyli Bitcoin, Litecoin i Ethereum.

Ranking kryptowalut

Ranking kryptowalut

Świat wirtualnych walut szybko się rozwija. Większość z nas jeszcze kilka lat temu nie znała takich pojęć jak kryptowaluty, blockchain czy tokeny. Nawet ci, którzy nie biorą udziału w inwestowaniu w kryptowaluty, znają przynajmniej jedną z nich: w końcu większość ludzi zna Bitcoina, a przeciętny inwestor powinien być w stanie z łatwością wymienić kilka a nawet kilkadziesiąt wirtualnych walut. W tym poście sprawdzimy, które kryptowaluty są najbardziej popularne i dlaczego.

Ranking kryptowalut: Co to jest Bitcoin? 

W 2008 roku Satoshi Nakamoto, którego prawdziwa tożsamość jest nadal nieznana, stworzył protokół Bitcoin i jego oprogramowanie referencyjne Bitcoin Core, które zostało opublikowane w artykule na stronie internetowej poświęconej kryptografii.

Od tego czasu wzrost popularności kryptowalut i ich wykorzystania gwałtownie się zwiększył i obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama wirtualnych walut.

System operacyjny jest następujący:

 • Każdy członek sieci zwany węzłem przechowuje kopię każdej transakcji finansowej.
 • Węzeł to komputer/układ podłączony do sieci bitcoin za pomocą oprogramowania, które przechowuje i dystrybuuje zaktualizowaną w czasie rzeczywistym kopię blockchain.
 • Za każdym razem, gdy blok jest popełniany i dodawany do łańcucha, jest on przekazywany do wszystkich węzłów i dodawany do kopii.

Główne cechy bitcoina to:

 • Liczba jednostek nie może nigdy przekroczyć 21 milionów bitcoinów.
 • Nikt nie może zabronić lub cenzurować ważnych transakcji.
 • Kod źródłowy Bitcoina musi być zawsze dostępny dla wszystkich.
 • Nikt nie może uniemożliwić Ci udziału w sieci.
 • Do uczestnictwa w sieci Bitcoin nie jest wymagana żadna identyfikacja.
 • Każda jednostka jest wymienna.
 • Potwierdzone transakcje nie mogą być modyfikowane ani usuwane. Historia jest nieusuwalna.

Jego główne zalety to:

 • Waluta nie kontrolowana przez bank centralny: jest to jedna z jej głównych zalet. Żaden organ nie może kontrolować jej wartości, więc siła nabywcza waluty pozostaje stabilna. W rzeczywistości, ponieważ jej emisja jest ograniczona do 21 milionów bitcoinów, bardziej sensowne jest, aby z czasem zyskała na wartości.
 • Nie da się ich sfałszować: faktycznie, może być taka możliwość, ale bardzo trudno jest pozostać niezauważonym w sieci zarządzanej przez miliony ludzi, prędzej czy później zostałbyś przyłapany.
 • Brak barier dla płatności: Nie ma barier geograficznych dla bitcoin, tak długo, jak istnieje możliwość płacenia bitcoinem, można to zrobić.
 • Brak pośredników: możemy płacić bezpośrednio, bez potrzeby korzystania z jakichkolwiek pośredników (takich jak banki – za pośrednictwem kart kredytowych). Dzięki temu transakcje są znacznie tańsze.
 • Bezpieczeństwo: system kryptograficzny waluty jest bardzo bezpieczny, o wiele bardziej niż te stosowane przez banki.
 • Open source: każdy może uzyskać dostęp do sieci i zobaczyć transakcje, jak również wprowadzić pewne ulepszenia, zawsze poprzez system konsensusu.
 • Cechy charakterystyczne wirtualnej waluty: Ponieważ jest to waluta wirtualna, jej trwałość i przenośność znacznie przewyższa dostępną nam gotówkę.

Dotychczasowe główne wady są następujące:

 • Chociaż istnieją już placówki, które akceptują płatności bitcoinami, to do masowego użycia jest jeszcze daleko.
 • Nie ma żadnego organu regulacyjnego, który by ją wspierał, a to powoduje brak zaufania do waluty.
 • Od momentu powstania cechowała się dużą zmiennością.
 • Ze względu na swoje właściwości był on wykorzystywany jako forma płatności na czarnym rynku cyberataków i był powiązany z przemytem broni, pornografią dziecięcą, terroryzmem i handlem narkotykami.

Zmiany jego kursu w stosunku do dolara można zobaczyć na poniższym wykresie z aczerpniętym ze strony internetowej Tradingview.

Bitcoin

Ranking kryptowalut: Co to jest Litecoin? 

Choć waluta ta nie jest tak popularna jak Ethereum czy Bitcoin, to pod względem wzrostu wartości poszła w ich ślady, notując w ostatnich latach wykładnicze rewaluacje. Do tego stopnia, że pod koniec 2013 roku osiągnęła kapitalizację rynkową na poziomie 1 miliarda dolarów.

Litecoin jest kryptowalutą wspieraną przez sieć P2P (open source), ten sam system, który wspiera Bitcoin, ale z innym systemem wydobywczym, nie opartym na tak scentralizowanym systemie jak Bitcoin. Wady i zalety omówimy bardziej szczegółowo później.

Jak narodził się Litecoin?

Litecoin został stworzony 5 października 2011 roku przez Charliego Lee, inżyniera oprogramowania, absolwenta MIT i byłego pracownika Google. Litecoin został stworzony, aby przezwyciężyć wady Bitcoina, takie jak centralizacja podaży i czas transakcji. Z drugiej strony, Lee nie chce, aby Litecoin był substytutem Bitcoina. Jego celem jest aby współistniały one razem jako wzajemnie uzupełniające się waluty, dlatego stworzył Litecoin z innym systemem wydobywczym.

Zalety Litecoina 

Zalety Litecoin jako kryptowaluty są następujące:

 • Żaden rząd nie może kontrolować jej wartości
 • Bardzo trudne do podrobienia w porównaniu z tradycyjnymi monetami
 • System open source, pozwalający na rozszerzanie wdrożeń w miarę upływu czasu
 • Zalety fizyczne, takie jak nieskończona trwałość, podczas gdy euro czy dolar, będące produktami fizycznymi, z czasem ulegają zniszczeniu.

Istnieje wiele innych zalet Litecoin jako kryptowaluty, które już omówiliśmy w poprzednich postach dotyczących Bitcoin. Z drugiej strony, Bitcoin i Litecoin nie są takie same. Główne różnice między nimi to:

 • Jednostki w obiegu. Podczas gdy Bitcoin jest ograniczony do 21 milionów jednostek, Litecoin ma limit 84 milionów.
 • Inna metoda wydobycia. Mimo, że oba są uruchomione na platformie open-source, wydobycie Litecoin jest oparte na innej metodzie wydobycia niż wydobycie Bitcoin.

A co to oznacza? Oznacza to, że nie ma centralizacji wydobycia Litecoin, ponieważ nie ma specjalnego sprzętu przeznaczonego do tego celu. Z tego powodu wzrost Litecoin nie był tak silny jak w przypadku Bitcoin, ale decentralizacja sprawiła, że wydobycie stało się dostępne dla znacznie większej liczby osób.

 • Krótszy czas transakcji. Przynajmniej w momencie powstania Litecoin w 2011 roku, czas transakcji dla Litecoin był znacznie krótszy, około 2-3 minut, w porównaniu do 10-15 minut dla Bitcoin. 

Ranking kryptowalut: Czym jest Ethereum? 

Ethereum to platforma, na której zarządza Ether, a nie sama waluta, w przeciwieństwie do Bitcoina, który używa tej samej nazwy dla platformy i waluty.

Ether jest kryptowalutą, czyli wirtualną walutą zarządzaną w Internecie, która nie ma fizycznej formy. Obecnie możliwe jest dokonywanie za jej pomocą transakcji handlowych, choć nie jest ona tak ustandaryzowana jak Bitcoin i rzadko można znaleźć placówki, które akceptują płatności za jej pomocą. 

Jak narodziło się Ethereum?

Vitalik Buterin to młody, urodzony w Rosji założyciel Ethereum, którego projekt wystartował pod koniec 2014 roku. Buterin był ponadprzeciętny w dziedzinie informatyki, do tego stopnia, że w 2012 roku zdobył brązowy medal na międzynarodowej olimpiadzie informatycznej.

Chociaż udało mu się dostać na uniwersytet, zrezygnował z niego w 2014 roku, kiedy otrzymał stypendium, które pozwoliło mu pracować w pełnym wymiarze czasu z Bitcoinem; szkolenie, które dalej umożliwiło mu stworzenie własnej kryptowaluty, Ether, w tym samym roku.

Zalety Ethereum 

W zasadzie zalety Etheru, w odniesieniu do tradycyjnych walut, są bardzo podobne do zalet każdej innej kryptowaluty, w tym sensie bardzo podobne do zalet Bitcoina:

 • Nie są one kontrolowane przez żaden rząd centralny, więc nie mogą kontrolować swojej wartości.
 • Są one trudniejsze do podrobienia niż używane przez nas waluty, takie jak euro czy dolar.
 • Brak pośredników przy dokonywaniu transakcji lub płatności, co czyni je tańszymi.
 • System open source jak Bitcoin, który pozwala na wprowadzanie ulepszeń.

Z drugiej strony, istnieje również sporo różnic pomiędzy Bitcoin i Ether, które możemy wyróżnić:

 • Nie ma limitu na Ether, w przeciwieństwie do Bitcoina, który będzie miał maksymalnie 21 milionów jednostek.
 • Stała nagroda w wysokości 5 Ether za wydobycie, podczas gdy w przypadku Bitcoina jest ona zmniejszana o połowę za każde 210000 wydobytych bloków.
 • Czasy transakcji Ether są znacznie szybsze niż Bitcoina, z możliwością wykonywania transakcji w ciągu kilku sekund, a nie minut.
 • Inteligentne kontrakty zintegrowane z samą platformą Ethereum, bez konieczności stosowania zewnętrznego oprogramowania.
Etherium

Zobacz także:


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!