Ranking kryptowalut- W dzisiejszym rankingu kryptowalut omówimy najpopularniejsze kryptowaluty na giełdzie czyli Bitcoin, Litecoin i Ethereum.

Ranking kryptowalut
Świat wirtualnych walut szybko się rozwija. Większość z nas jeszcze kilka lat temu nie znała takich pojęć jak kryptowaluty, blockchain czy tokeny. Nawet ci, którzy nie biorą udziału w inwestowaniu w kryptowaluty, znają przynajmniej jedną z nich: w końcu większość ludzi zna Bitcoina, a przeciętny inwestor powinien być w stanie z łatwością wymienić kilka a nawet kilkadziesiąt wirtualnych walut. W tym poście sprawdzimy, które kryptowaluty są najbardziej popularne i dlaczego.
Ranking kryptowalut: Co to jest Bitcoin?
W 2008 roku Satoshi Nakamoto, którego prawdziwa tożsamość jest nadal nieznana, stworzył protokół Bitcoin i jego oprogramowanie referencyjne Bitcoin Core, które zostało opublikowane w artykule na stronie internetowej poświęconej kryptografii.
Od tego czasu wzrost popularności kryptowalut i ich wykorzystania gwałtownie się zwiększył i obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama wirtualnych walut.
System operacyjny jest następujący:
- Każdy członek sieci zwany węzłem przechowuje kopię każdej transakcji finansowej.
- Węzeł to komputer/układ podłączony do sieci bitcoin za pomocą oprogramowania, które przechowuje i dystrybuuje zaktualizowaną w czasie rzeczywistym kopię blockchain.
- Za każdym razem, gdy blok jest popełniany i dodawany do łańcucha, jest on przekazywany do wszystkich węzłów i dodawany do kopii.
Główne cechy bitcoina to:
- Liczba jednostek nie może nigdy przekroczyć 21 milionów bitcoinów.
- Nikt nie może zabronić lub cenzurować ważnych transakcji.
- Kod źródłowy Bitcoina musi być zawsze dostępny dla wszystkich.
- Nikt nie może uniemożliwić Ci udziału w sieci.
- Do uczestnictwa w sieci Bitcoin nie jest wymagana żadna identyfikacja.
- Każda jednostka jest wymienna.
- Potwierdzone transakcje nie mogą być modyfikowane ani usuwane. Historia jest nieusuwalna.
Jego główne zalety to:
- Waluta nie kontrolowana przez bank centralny: jest to jedna z jej głównych zalet. Żaden organ nie może kontrolować jej wartości, więc siła nabywcza waluty pozostaje stabilna. W rzeczywistości, ponieważ jej emisja jest ograniczona do 21 milionów bitcoinów, bardziej sensowne jest, aby z czasem zyskała na wartości.
- Nie da się ich sfałszować: faktycznie, może być taka możliwość, ale bardzo trudno jest pozostać niezauważonym w sieci zarządzanej przez miliony ludzi, prędzej czy później zostałbyś przyłapany.
- Brak barier dla płatności: Nie ma barier geograficznych dla bitcoin, tak długo, jak istnieje możliwość płacenia bitcoinem, można to zrobić.
- Brak pośredników: możemy płacić bezpośrednio, bez potrzeby korzystania z jakichkolwiek pośredników (takich jak banki – za pośrednictwem kart kredytowych). Dzięki temu transakcje są znacznie tańsze.
- Bezpieczeństwo: system kryptograficzny waluty jest bardzo bezpieczny, o wiele bardziej niż te stosowane przez banki.
- Open source: każdy może uzyskać dostęp do sieci i zobaczyć transakcje, jak również wprowadzić pewne ulepszenia, zawsze poprzez system konsensusu.
- Cechy charakterystyczne wirtualnej waluty: Ponieważ jest to waluta wirtualna, jej trwałość i przenośność znacznie przewyższa dostępną nam gotówkę.
Dotychczasowe główne wady są następujące:
- Chociaż istnieją już placówki, które akceptują płatności bitcoinami, to do masowego użycia jest jeszcze daleko.
- Nie ma żadnego organu regulacyjnego, który by ją wspierał, a to powoduje brak zaufania do waluty.
- Od momentu powstania cechowała się dużą zmiennością.
- Ze względu na swoje właściwości był on wykorzystywany jako forma płatności na czarnym rynku cyberataków i był powiązany z przemytem broni, pornografią dziecięcą, terroryzmem i handlem narkotykami.
Zmiany jego kursu w stosunku do dolara można zobaczyć na poniższym wykresie z aczerpniętym ze strony internetowej Tradingview.

Ranking kryptowalut: Co to jest Litecoin?
Choć waluta ta nie jest tak popularna jak Ethereum czy Bitcoin, to pod względem wzrostu wartości poszła w ich ślady, notując w ostatnich latach wykładnicze rewaluacje. Do tego stopnia, że pod koniec 2013 roku osiągnęła kapitalizację rynkową na poziomie 1 miliarda dolarów.
Litecoin jest kryptowalutą wspieraną przez sieć P2P (open source), ten sam system, który wspiera Bitcoin, ale z innym systemem wydobywczym, nie opartym na tak scentralizowanym systemie jak Bitcoin. Wady i zalety omówimy bardziej szczegółowo później.
Jak narodził się Litecoin?
Litecoin został stworzony 5 października 2011 roku przez Charliego Lee, inżyniera oprogramowania, absolwenta MIT i byłego pracownika Google. Litecoin został stworzony, aby przezwyciężyć wady Bitcoina, takie jak centralizacja podaży i czas transakcji. Z drugiej strony, Lee nie chce, aby Litecoin był substytutem Bitcoina. Jego celem jest aby współistniały one razem jako wzajemnie uzupełniające się waluty, dlatego stworzył Litecoin z innym systemem wydobywczym.
Zalety Litecoina
Zalety Litecoin jako kryptowaluty są następujące:
- Żaden rząd nie może kontrolować jej wartości
- Bardzo trudne do podrobienia w porównaniu z tradycyjnymi monetami
- System open source, pozwalający na rozszerzanie wdrożeń w miarę upływu czasu
- Zalety fizyczne, takie jak nieskończona trwałość, podczas gdy euro czy dolar, będące produktami fizycznymi, z czasem ulegają zniszczeniu.
Istnieje wiele innych zalet Litecoin jako kryptowaluty, które już omówiliśmy w poprzednich postach dotyczących Bitcoin. Z drugiej strony, Bitcoin i Litecoin nie są takie same. Główne różnice między nimi to:
- Jednostki w obiegu. Podczas gdy Bitcoin jest ograniczony do 21 milionów jednostek, Litecoin ma limit 84 milionów.
- Inna metoda wydobycia. Mimo, że oba są uruchomione na platformie open-source, wydobycie Litecoin jest oparte na innej metodzie wydobycia niż wydobycie Bitcoin.
A co to oznacza? Oznacza to, że nie ma centralizacji wydobycia Litecoin, ponieważ nie ma specjalnego sprzętu przeznaczonego do tego celu. Z tego powodu wzrost Litecoin nie był tak silny jak w przypadku Bitcoin, ale decentralizacja sprawiła, że wydobycie stało się dostępne dla znacznie większej liczby osób.
- Krótszy czas transakcji. Przynajmniej w momencie powstania Litecoin w 2011 roku, czas transakcji dla Litecoin był znacznie krótszy, około 2-3 minut, w porównaniu do 10-15 minut dla Bitcoin.
Ranking kryptowalut: Czym jest Ethereum?
Ethereum to platforma, na której zarządza Ether, a nie sama waluta, w przeciwieństwie do Bitcoina, który używa tej samej nazwy dla platformy i waluty.
Ether jest kryptowalutą, czyli wirtualną walutą zarządzaną w Internecie, która nie ma fizycznej formy. Obecnie możliwe jest dokonywanie za jej pomocą transakcji handlowych, choć nie jest ona tak ustandaryzowana jak Bitcoin i rzadko można znaleźć placówki, które akceptują płatności za jej pomocą.
Jak narodziło się Ethereum?
Vitalik Buterin to młody, urodzony w Rosji założyciel Ethereum, którego projekt wystartował pod koniec 2014 roku. Buterin był ponadprzeciętny w dziedzinie informatyki, do tego stopnia, że w 2012 roku zdobył brązowy medal na międzynarodowej olimpiadzie informatycznej.
Chociaż udało mu się dostać na uniwersytet, zrezygnował z niego w 2014 roku, kiedy otrzymał stypendium, które pozwoliło mu pracować w pełnym wymiarze czasu z Bitcoinem; szkolenie, które dalej umożliwiło mu stworzenie własnej kryptowaluty, Ether, w tym samym roku.
Zalety Ethereum
W zasadzie zalety Etheru, w odniesieniu do tradycyjnych walut, są bardzo podobne do zalet każdej innej kryptowaluty, w tym sensie bardzo podobne do zalet Bitcoina:
- Nie są one kontrolowane przez żaden rząd centralny, więc nie mogą kontrolować swojej wartości.
- Są one trudniejsze do podrobienia niż używane przez nas waluty, takie jak euro czy dolar.
- Brak pośredników przy dokonywaniu transakcji lub płatności, co czyni je tańszymi.
- System open source jak Bitcoin, który pozwala na wprowadzanie ulepszeń.
Z drugiej strony, istnieje również sporo różnic pomiędzy Bitcoin i Ether, które możemy wyróżnić:
- Nie ma limitu na Ether, w przeciwieństwie do Bitcoina, który będzie miał maksymalnie 21 milionów jednostek.
- Stała nagroda w wysokości 5 Ether za wydobycie, podczas gdy w przypadku Bitcoina jest ona zmniejszana o połowę za każde 210000 wydobytych bloków.
- Czasy transakcji Ether są znacznie szybsze niż Bitcoina, z możliwością wykonywania transakcji w ciągu kilku sekund, a nie minut.
- Inteligentne kontrakty zintegrowane z samą platformą Ethereum, bez konieczności stosowania zewnętrznego oprogramowania.

Zobacz także:

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.