MEFF: Czym jest i jakimi umowami handluje

Bolsas y Mercados Españoles – Mercado Español de Futuros Financieros lub znany również jako MEFF, jest obecnie własnością firmy Bolsas y Mercados Españoles znanej również pod akronimem BME. MEFF oferuje inwestorom możliwość wykorzystania instrumentów pochodnych, kontraktów terminowych, indeksów, pojedynczych akcji, kontraktów terminowych na dywidendy, kontraktów terminowych na obligacje oraz instrumentów pochodnych na energię elektryczną.

MEFF: Czym jest i jakimi umowami handluje

Grupa MEFF działa na trzech głównych rynkach, którymi są: MEFF dla finansowych instrumentów pochodnych, MEFF Power do rozliczania energii elektrycznej oraz MEFF Repo. MEFF dostosował się w 2013 r. do regulacji europejskich poprzez oddzielenie swojej izby rozliczeniowej od rynku MEFF, ponieważ wcześniej był zorganizowany zarówno jako rynek, jak i izba rozliczeniowa dla instrumentów pochodnych w Hiszpanii. Na dzień dzisiejszy MEFF funkcjonuje jako platforma rynkowa do handlu, a rozliczenia prowadzone są przez odrębny podmiot, którym jest BME Clearing.

Mercado Español de Futuros Financieros, jego historia

MEFF, pierwotnie znany jako Mercado Español de Futuros Financieros, został założony w 1989 roku przez Giełdę Papierów Wartościowych w Barcelonie wraz z pięcioma bankami oszczędnościowymi i dziesięcioma bankami komercyjnymi. Idea MEFF narodziła się celem handlowania kontraktami terminowymi na hiszpańskie obligacje rządowe w tamtym czasie.

Od 1989 roku, przemysł instrumentów pochodnych na rynku hiszpańskim został zmodernizowany w 1991 roku, kiedy to MEFF został zjednoczony w jedną dużą spółkę holdingową, aby kontrolować więcej usług, włączając Mercado de Futuros Financieros i Mercado de Opciones Financiero Español (Mofex) z siedzibą w Madrycie. Na tym zunifikowanym rynku handlowano kontraktami terminowymi i opcjami na akcje różnego rodzaju. Dzięki tej operacji MEFF oferuje w Barcelonie stopy procentowe i produkty walutowe, natomiast w Madrycie dostarcza inwestorom produkty kapitałowe.

W 2002 r. połączono cztery główne giełdy hiszpańskie: w Madrycie, Barcelonie, Bilbao i Walencji, do których dodano obrót długiem publicznym. W kwietniu 2011 r. Mercado de Futuros Financieros uruchomił izbę rozliczeniową dla hiszpańskiego rynku pozagiełdowych instrumentów pochodnych na energię, która przyjęła nazwę MEFF Power. Celem MEFF Power jest zmniejszenie ryzyka i zwiększenie płynności dostępnej na rynku, a tym samym zwiększenie wydajności hiszpańskiego rynku instrumentów pochodnych na energię, w szczególności na energię elektryczną.

Futures Industry Association sklasyfikowało grupę MEFF na 29 miejscu na świecie w 2018 roku pod względem wolumenu obrotów poświadczonego na około 43,5 mln kontraktów w ciągu roku.

Struktura i produkty MEFF

Mercado de Futuros Financieros posiada obecnie łącznie 95 członków i dywersyfikuje swoją bazę i ofertę, mając międzynarodową perspektywę. Właśnie z myślą o tych międzynarodowych perspektywach otworzyła dwa centra telekomunikacyjne w Londynie i Chicago, aby oferować produkty w Stanach Zjednoczonych.

Aby handlować na Mercado de Futuros Financieros, kupując lub sprzedając kontrakty, potrzebujesz pośrednika finansowego. Oczywiście tylko niektóre instytucje finansowe spełniają wymogi, z którymi MEFF zgadza się współpracować. Umowa ta pozwala tym brokerom na składanie zleceń swoich klientów bezpośrednio na rynku.

MEFF do tej pory zarządza zabezpieczeniami, zbiorami i płatnościami rynku instrumentów pochodnych i opcji futures hiszpańskiej giełdy papierów wartościowych.

MEFF jest jednym z najbardziej płynnych rynków kontraktów terminowych na pojedyncze akcje w Europie, między innymi dlatego, że akcje były w centrum rozwoju produktu i wzrostu płynności. Największym kontraktem notowanym na Mercado de Futuros Financieros są futures na indeks Ibex 35. We wrześniu 2007 r. wprowadzono kontrakty terminowe na pojedyncze akcje, znane również jako SSF, obejmujące 40 europejskich akcji, oprócz 36 już istniejących kontraktów na akcje krajowe. Wśród nowych kontraktów znalazły się 22 akcje notowane na giełdzie Euronext, 11 na Deutsche Borse, 6 na Borsa Italiana i jedna na OMX (Offset Market Exchange).


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!