Kim jest Chamath Palihapitiya?

Dziś przedstawiamy Wam historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych miliarderów na świecie. Opowiadamy historię Chamatha Palihapitiya.

Kim jest Chamath Palihapitiya?

Kim jest Chamath Palihapitiya?

Urodzony na Sri Lance w 1976 roku w dysfunkcyjnym domu, jego rodzina przeniosła się do Kanady, gdy miał 6 lat. Jego dzieciństwo było naznaczone ograniczeniami, matka utrzymywała rodzinę, podczas gdy ojciec był wielokrotnie odrzucany w poszukiwaniu pracy.

Studia i kariera

Pierwszą pracę podjął w wieku nastoletnim w Burger Kingu, a następnie został przygarnięty przez Terry'ego Mattewsa (walijskiego milionera) w Newbridge, gdzie zafascynowała go jego wizja pieniędzy i sukcesu.

W 1994 r. wstąpił na Uniwersytet Waterloo w Ontario, gdzie studiował inżynierię elektryczną i ukończył studia jako jeden z najlepszych w swoim doktoracie.

W 1999 r. dołączył do jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie, BMO, jako trader instrumentów pochodnych i był jednym z najmłodszych pracowników, którym przydzielono indywidualne konto z niezależnością.

W 2001 r. dołączył do America Online (AOL), jednej z największych firm świadczących usługi internetowe w pierwszej połowie wieku. Tam szybko awansował i w wieku 26 lat stał się jednym z najmłodszych wiceprezydentów w historii.

Jego wielkim krokiem milowym w karierze było dołączenie do Facebooka w 2007 roku, gdzie kierował procesem monetyzacji początkującego portalu społecznościowego. Miał zostać wiceprezesem giganta z Menlo Park.

Przejście przez Facebook

Jego czas w Facebooku nie był łatwy. Znana jest anegdota, że w ciągu pierwszych kilku miesięcy swojej działalności Chamath musiał uporać się z jednym z największych problemów bezpieczeństwa w historii firmy. Narzędzie ad-trackingowe o nazwie Beacon opublikowało prywatne informacje ponad 50 milionów użytkowników i bez zgody umieściło je w NewsFeed.

Chamath Palihapitiya powiedział Zuckerbergowi, że na jego miejscu zwolniłby go, ale Mark postanowił dać mu jeszcze jedną szansę i pozwolił skupić się na rozwoju międzynarodowym i aplikacjach mobilnych.

W 2011 roku Chamath odszedł z firmy, aby zająć się kapitałem wysokiego ryzyka w okresie poprzedzającym powstanie Facebooka.

W kolejnych latach był bardzo krytyczny wobec sieci społecznościowych przy wielu okazjach, zalecając nawet, abyśmy ich nie używali, ponieważ te narzędzia są tak krótkotrwałe w swojej naturze i psychologicznie manipulują nami, tworząc uzależnienia.

W jaki sposób inwestuje Chamath Palihapitiya?

Od 2006 roku Chamath, wraz z funduszem Mayfield Fund, wprowadził pierwsze w swoim rodzaju podejście do prywatnych inwestycji w firmy we wczesnej fazie rozwoju. Fundusz venture capital z ponad 50-letnią historią i obecnie ponad 2,5 mld pod zarządzaniem.

Ten pierwszy fundusz ma na swoim koncie kilka sukcesów wśród spółek, w które zainwestował, takich jak AMGEN, CITRIX i Lyft.

W 2011 roku Chamath, wraz ze swoją byłą żoną, postanowił założyć fundusz venture capital Social+Capital Partnership. Jego początkowy plan zakładał finansowanie i znajdowanie firm technologicznych w niszach, gdzie reszta venture capital nie zaglądała.

W ciągu tych 10 lat można zobaczyć, w jakie firmy inwestował.

Palantir, Pure Storage, Playdom i Bumptop, Slack, Box, Premise, Wealthfront (jeden z największych roboadvisorów na świecie). W ostatnich miesiącach jeden z jego wehikułów inwestycyjnych był promotorem kilku fuzji z SPAC, niektóre z początkowym sukcesem, jak Virgin Galatic (ostatnio sprzedał wszystkie udziały).

Oprócz funduszu venture capital, przyznał się do posiadania długoterminowych pozycji w Tesli poprzez obligacje zamienne lub bitcoin, które poleca jako formę dywersyfikacji.

Kontrowersje wokół postaci Chamatha Palihapitiyi

Podobnie jak Elon Musk, jego bardzo otwarta i gwiazdorska osobowość, Chamath ma w tej chwili tyle samo zwolenników, co ludzi, którzy w ogóle się nim nie interesują.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, na jaką wrogość zasłużył sobie w Dolinie Krzemowej. Przyjrzyjmy się niektórym kontrowersjom, w które był zamieszany.

Media społecznościowe

Chamath stał się bardzo popularną postacią w mediach społecznościowych i telewizji w Stanach Zjednoczonych. Jeśli spojrzeć na bazę danych wiadomości o nim z ostatnich 8 lat, pojawiło się ponad 800 nagłówków z jego wypowiedziami, z czego prawie połowa w ciągu ostatniego roku.

On ma prawie półtora miliona zwolenników na Twitterze i w wielu przypadkach został oskarżony o używanie tych zwolenników do rehash akcji lub aktywów, w które jest zainwestowany.

Nie ma wywiadu, w którym zostawiłby wielkie nagłówki, takie jak poniższy.

Niedawno wściekł się na brokerów, którzy ograniczyli handel akcjami Gamestop i innymi, przewidział, że Bitcoin będzie wart ponad 100 000 dolarów i zainwestował w Teslę, ponieważ może być warta dziesiątki tysięcy dolarów.

SPAC

Jeśli jedna osoba reprezentuje wściekłość i wzrost tego typu pojazdów, to jest to Chamath. Niektóre media nazywają go nawet „The SPAC KING”.

Na zdjęciu można zobaczyć, jak ten pojazd stał się jedną z preferowanych form do notowania.

Jeśli nie rozumiesz, czym są SPAC, wyjaśnijmy to pokrótce. Ich początki sięgają 2003 roku i w zasadzie są to spółki, które wchodzą na giełdę w celu pozyskania funduszy, za pomocą których zespół zarządzający SPAC zobowiązuje się do przejęcia lub połączenia z firmą w ciągu najbliższych 2 lat i zwrotu inwestycji wraz z wejściem na giełdę przejętej spółki.

Klient wypisuje menedżerowi czek in blanco na określoną kwotę, mając nadzieję, że w ciągu 2 lat znajdzie on zyskowną firmę, która wejdzie na giełdę i odzyska jego inwestycję plus zysk kapitałowy.

Jakkolwiek ładnie to wszystko brzmi, problem polega na tym, że zanim zainwestujesz w SPAC, powinieneś dokładnie przeanalizować zespół zarządzający, który nim kieruje, jak również rodzaj firm, które chce przejąć.

Ponadto, amerykański organ regulacyjny wydał ostatnio kilka ostrzeżeń dotyczących SPACs.

H3: Styl życia

Poza swoją stroną inwestycyjną, Chamath jest jednym z najbardziej znanych graczy w pokera w Dolinie Krzemowej. Jego wyniki z ostatnich turniejów można zobaczyć na zdjęciu.

 

Znany jest również z tego, że jest jednym z właścicieli jednej z najbardziej udanych drużyn NBA ostatniej dekadyGolden State Warriors. 

Za jego kadencji zespół trzykrotnie w ciągu ostatnich 10 lat zdobywał koronę Stevena Curry.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!