Jim Rogers: styl inwestowania, książki i słynne cytaty

Jim Rogers jest rzeczywiście „James Beeland Rogers Jr.”. Urodził się w Maryland, a konkretnie w mieście Baltimore, Stany Zjednoczone, w dniu 19 października 1942 roku. Jego wychowanie miało miejsce w Demopolis, Alabama, mieście, które uznaje za miejsce swojego rozwoju i początkowego szkolenia.

Jim Rogers: styl inwestowania, książki i słynne cytaty

W wieku 22 lat ukończył „Yale University” i założył na Wall Street firmę świadczącą usługi finansowe „Dominick Dominick”. W 1966 r. uzyskał tytuł magistra na „Oxford University” w Anglii i powrócił do Stanów Zjednoczonych, gdzie służył w wojsku.

W 1970 roku rozpoczął pracę dla „Arnhold & amp”; „S. Bleichroeder”, gdzie poznał również słynnego inwestora George'a Sorosa i w tym samym roku postanowił stworzyć „Quantum Fund”, który odniósł sukces z 10-letnim zwrotem w wysokości 3,365%.

Dziesięć lat później, w 1980 roku, porzucił obowiązki w „Quantum Fund”, aby przemierzyć Chiny na motocyklu. Po powrocie pracował na „Columbia University” jako profesor w „Business School”. Był również moderatorem kilku programów telewizyjnych o tematyce finansowej i inwestycyjnej. W latach 1990-1992 powrócił do podróżowania motocyklem przez Chiny i inne kraje na 6 kontynentach, pokonując co najmniej 160 tysięcy kilometrów, wpisując się do Księgi Rekordów Guinnessa. Później poprawił ten rekord, przejeżdżając 245 tys. km w 110 krajach.

W 2007 roku, po osiągnięciu znacznych rocznych dochodów w Stanach Zjednoczonych, zdecydował się przenieść do Singapuru, gdzie obecnie mieszka, ponieważ uznał, że jest to największy i najbardziej potencjalny „rynek finansowy” na kontynencie azjatyckim.

Styl inwestowania

W przeciwieństwie do innych znanych inwestorów, jego styl inwestycyjny jest zróżnicowany i dostosowuje się do sytuacji, ponieważ, jak sam twierdzi, wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie i stosuje je w zależności od chwili. Wielokrotnie jego styl inwestycyjny był sprzeczny z logiką rynku, ale jego wiedza makroekonomiczna pozwala mu na bardziej asertywną postawę, opartą na analizie i badaniu społeczeństwa i rynku.

Podobnie jak Soros, jest on uważany za bardzo skutecznego spekulanta, a jego główna polityka inwestycyjna polega na sprzedaży w czasach euforii i kupnie w czasach paniki. Jego skuteczność jest tak dobra, że handluje maksymalnie 6 razy w roku, ponieważ czeka na najlepsze momenty w oparciu o swoją analizę i wiedzę.

Książki

Jest autorem kilku książek opartych na jego doświadczeniach i rekomendacjach dotyczących globalnego rynku, jego główne prace są następujące:

  • Investment Biker (1994): jest to praca zainspirowana jego podróżami motocyklowymi i opowiada o jego stanowisku wobec rynków inwestycyjnych na innych kontynentach, takich jak przypadek azjatycki.
  • Adventure Capitalist (2003): w tej książce opowiada o swoich doświadczeniach jako podróżnik po świecie, co przyniosło mu rekord Guinnessa, a także wyjaśnia, że był w stanie obserwować rozwijające się gospodarki, z porażkami i innymi rynkami inwestycyjnymi. Opowiada również o swoich doświadczeniach z życia w tak fascynujących podróżach.
  • A Bull in China (2007): Rogers mówi nam w tej książce, jak Chiny mogą być świetnym rynkiem dla inwestorów, którzy chcą otworzyć się na nowe rynki wschodzące. Eksponuje również zalety i potencjał kraju.

Wśród innych książek Rogera można wymienić między innymi Hot Commodities (2004), A gift to my Children (2009), Street Smart (2013), Property Guide (2017).

Słynne cytaty

Niektóre z najlepszych i najbardziej znanych cytatów Rogersa to:

  • „Większość odnoszących sukcesy inwestorów, w rzeczywistości przez większość czasu nie robi nic.”
  • „Jeśli chcesz zarobić dużo pieniędzy, unikaj dywersyfikacji.”
  • „Robienie tego, co robią wszyscy inni, z pewnością nie jest sposobem na wzbogacenie się.”
  • „Bez względu na to, co wszyscy wiemy dzisiaj, nie będzie to prawdą za 10 czy 15 lat.”
  • „Jeśli ktoś śmieje się z Twojego pomysłu, uznaj to za znak potencjalnego sukcesu.”

Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!