Margines bezpieczeństwa: Definicja, wzór i przykłady

Margines bezpieczeństwa to element inwestowania wartościowego, który pozwala inwestować, starając się jednocześnie uniknąć strat spowodowanych nieoczekiwanymi zdarzeniami w inwestycji. Sprawdźmy razem, co ona reprezentuje, jak ją obliczyć i jak ją zastosować.

Co to jest margines bezpieczeństwa?

Zacznijmy od definicji marginesu bezpieczeństwa: margines bezpieczeństwa to różnica pomiędzy wartością wewnętrzną akcji a jej ceną rynkową.

Margines bezpieczeństwa jest przydatny, mówiąc o inwestycjach, ponieważ wykorzystując go, należy kupić akcje, gdy ich wartość wewnętrzna przekracza cenę rynkową.

Jednocześnie jest to podstawowa idea stojąca za filozofią inwestowania w wartość, polegająca na ochronie kapitału. Nie powinno to dziwić, ponieważ to Benjamin Graham i David Dodd, twórcy inwestowania wartościowego, ukuli ten termin.

Benjamin Graham sugerował, aby nie skupiać się na najbardziej znanych spółkach, ale zamiast tego zwracać uwagę na mniejsze, być może przeoczone firmy o niskich wskaźnikach ceny do zysków.

Doradztwo polega również na analizie sprawozdań finansowych firmy oraz informacji na jej temat, aby zrozumieć, czy istnieją jakieś aktywa ukryte przez firmę i ignorowane przez rynek.

Margin of safety to nic innego jak danie inwestorowi marginesu na inwestycję, tak aby był chroniony w przypadku błędnych decyzji i spadków na rynku, bez konieczności dokładnego wyliczania wartości godziwej (bo jest to coś skomplikowanego do zrobienia).

Margines bezpieczeństwa: Interpretacja

Zazwyczaj margines bezpieczeństwa jest to (nieujemna) różnica pomiędzy wartością wewnętrzną a ceną rynkową płaconą za daną akcję. Oznacza to, że jeśli wartość wewnętrzna jest większa niż cena rynkowa, to istnieje margines bezpieczeństwa, który można wykorzystać do ochrony swoich inwestycji.

Ogólny przykład wykorzystania marginesu bezpieczeństwa przez inwestorów wartościowych polega na tym, że kupują oni akcje spekulacyjne po cenie równej co najmniej połowie wartości wewnętrznej, podczas gdy za akcje wysokiej jakości płacą około 90% wartości wewnętrznej.

Margines bezpieczeństwa: Wzór

Jak obliczyć margines bezpieczeństwa? Jeśli chcesz użyć wzoru do obliczenia marginesu bezpieczeństwa, możesz skorzystać z tego:

Biorąc pod uwagę „Ms” = margines bezpieczeństwa, „V” = aktualną wartość sprzedaży oraz „BEP” = próg rentowności, to:

Ms = [(V – BEP) / V] * 100

Margines bezpieczeństwa wnioski

Margines bezpieczeństwa jest czymś niezbędnym, jeśli chce się dokonywać wartościowych inwestycji. Jest to procent, który musisz zawsze brać pod uwagę, aby zrozumieć, ile masz marginesu, aby nie natknąć się na nieoczekiwane zdarzenia.

Zdecydowanie zalecamy, abyś zrobił to sam (jeśli jesteś zainteresowany tego typu inwestycją), ponieważ jest to fundamentalne i bardzo proste do zapamiętania. Wzór jest również bardzo prosty, ponieważ „odpowiada definicji” (odpowiada, choć z innej perspektywy) i przekształca wynik w wartość procentową.

Myślę, że możemy zakończyć formułą:

Ważna koncepcja + prostota koncepcji = dobry powód, aby ją wykorzystać.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!