Jak zostać maklerem?

Broker lub makler giełdowy to profesjonalista lub instytucja, której celem jest organizowanie transakcji handlowych pomiędzy kupującym a sprzedającym. Zarabiają otrzymując w zamian prowizję za przeprowadzoną transakcję.

Makler giełdowy

Makler giełdowy: Co to jest?

Makler giełdowy, znany też jako broker, jest agentem lub podmiotem, który w imieniu swojego klienta prowadzi negocjacje z drugą stroną, pobierając prowizję od każdej transakcji. Innymi słowy, brokerzy to podmioty lub osoby, działający jako pośrednicy pomiędzy kupującym a sprzedającym w zamian za prowizję.

Jak zostać maklerem giełdowym?

Warunki wstępne są różne i nie należy ich lekceważyć, ale w tym artykule porozmawiamy o studiach. Studia są niezbędne, aby zostać maklerem giełdowym. Po pierwsze, musisz być w stanie wykonywać ten zawód w najlepszy możliwy sposób. Po drugie, musisz być w stanie wykazać, że posiadasz niezbędne umiejętności, aby zdobyć zaufanie ludzi i pozyskać klientów.

Chociaż nie jest konieczne, aby mieć szczególne wykształcenie w szkole średniej (chyba że masz jasne pomysły w tak młodym wieku i zapiszesz się do wyspecjalizowanej szkoły), aby szkolić się w najlepszy sposób, lepiej jest zacząć od uczelni.

Jak zostać maklerem w Polsce?

Uniwersytety

Najbardziej odpowiednie uczelnie, aby zostać maklerem giełdowym to Wydział Ekonomii, Wydział Prawa i Wydział Matematyki.

Jak widać są to kierunki „ogólne”. Kończąc studia matematyczne będziesz mógł dokonywać obliczeń i wykorzystywać algorytmy. Ukończenie studiów ekonomicznych pozwoli Ci dogłębnie zapoznać się z całą branżą. Z kolei ukończenie prawa prawdopodobnie da Ci dużą wiedzę na temat aspektu prawnego, co jest dobrą rzeczą, ale znikome pojęcie o finansach.

Istnieją również prywatne uniwersytety, które oferują bardziej specyficzne kierunki. Można wybrać rachunkowość finansową, statystyki lub zarządzanie przedsiębiorstwem.

Szkoły Biznesu

Oddzielamy Szkoły Biznesu od uniwersytetów, bo choć wiele z nich jest uniwersytetami, to podejście zależy od każdego z nich. Może nie być żadnych wymagań wstępnych, może trzeba mieć ukończoną szkołę średnią (tak jak uniwersytet) lub może być potrzebna magistratura. 

Zachęcamy do rozważenia Szkoły Biznesu, ponieważ jest to prawdopodobnie najlepszy sposób, aby zwiększyć swoją wiedzę i mieć lepsze CV, aby rozpocząć pracę jako makler.

Egzaminy licencyjne

Po przeszkoleniu w tym zakresie, świetnym pomysłem może być zdobycie kilku licencji. W zdecydowanej większości przypadków są to prawdziwe egzaminy, które będą wyzwaniem dla Twojej wiedzy, aby uzyskać licencję i wzmocnić swoje CV.

Doświadczenie

Jaki jest najlepszy sposób na podejście do tego zawodu? Doświadczenie.

Nauka z pewnością wzbogaci Twoje CV, ale prawda jest taka, że całą wiedzę można zdobyć na własną rękę. Bez względu na to, jaką szkołe lub studia ukończysz, trzeba wiele lat doświadczenia, aby zostać dobrym maklerem.

Prawda jest taka, że praca sama w sobie jest najlepszym sposobem na szkolenie, dlatego może nawet taniej będzie skupić się na zdobywaniu doświadczenia niż stopni naukowych od samego początku. Niewiele osób uczy się zawodu, a później zdobywa stopnie naukowe, aby poszerzyć wiedzę i wzbogacić swoje CV.

Jest to ryzykowny wybór, bo każdy błąd może Cię dużo kosztować, podczas gdy posiadanie wykształcenia pomogłoby Ci uniknąć błędów. Przypominam również, że potrzebujesz klientów, aby być maklerem, co oznacza, że aby naprawdę zdobyć doświadczenie będziesz musiał zacząć jako przedsiębiorca, czyli najpierw zacząć zarabiać na siebie a dopiero potem zdobyć klientów i pracować jako makler.  

Funkcje maklera

– Funkcje pośrednictwa między kupującymi a sprzedającymi. Pobierają prowizję. Stają się one zleceniodawcą części transakcji.

– Funkcje doradcze. Jest odpowiedzialny za doradztwo w zakresie różnych aspektów biznesowych związanych z daną działalnością.

Innym aspektem do rozważenia przed wejściem do tematu, są też rodzaje maklerów giełdowych, a najczęstsze klasyfikacje i rodzaje brokerów to:

Broker energetyczny

Pośrednik energetyczny działa na rynku wytwarzania jako kupujący lub sprzedający energię elektryczną. W tym przypadku konieczne jest posiadanie licencji na działanie na rynku.

Pośrednik w obrocie nieruchomościami

Zajmuje się on łączeniem kupujących i sprzedających w zakresie nieruchomości, czy to nieruchomości wiejskich, domów, lokali użytkowych itp.

Broker ubezpieczeniowy

Jest to broker, który działa jako pośrednik pomiędzy różnymi firmami ubezpieczeniowymi a klientem końcowym. Sprzedaje on różne oferowane produkty.

Biuro podróży

Jego zadaniem jest sprzedaż, doradztwo, organizacja i zarządzanie logistyką wyjazdów zakontraktowanych przez klientów. Może on również oferować doradztwo lub dodatkowe funkcje w zakresie wymiany walut lub przetwarzania wiz.

Broker giełdowy

Chociaż nie jest konieczne posiadanie dyplomu, aby zostać maklerem, konieczne jest posiadanie głębszej wiedzy. Istnieje możliwość odbycia specjalistycznych kursów na giełdzie w celu opanowania zachowań rynkowych.

Po opracowaniu przez studenta tej bazy wiedzy, w szczególności ukierunkowanej na obowiązujące regulacje na rynku papierów wartościowych, prawo handlowe, etc., należy zacząć rozwijać to, co byłoby głównymi umiejętnościami i kompetencjami, jakie powinien posiadać dobry makler. Tak więc, wskazane jest, aby ukończyć następujące kursy lub studia:

  • Komercyjne. Dobry broker musi mieć szkolenie i wiedzę w obszarze komercyjnym. Głównie po to, aby ułatwić sobie zadanie zdobycia dobrego portfolio klientów. Wybór kursu, który pomoże w negocjacjach i nauczy technik sprzedaży jest więc jednym z obszarów, które należy ukończyć, aby być brokerem.
  • Angielski. Podobnie jak w przypadku wielu profili zawodowych, ukończenie kursu języka angielskiego jest niezbędne. Jeśli kurs ten może być skoncentrowany na rynku handlowym lub nawet na giełdzie, tym lepiej. Należy pamiętać, że broker ma do czynienia głównie z informacjami w czasie rzeczywistym, i informacje te są zazwyczaj w języku angielskim.
  • Technologia informacyjna. Obecnie umiejętności związane z nowymi technologiami są bardzo pożądane i doceniane. W tym przypadku będziesz musiał wiedzieć, jak działają specjalistyczne programy i mieć zaawansowaną wiedzę na temat komputerów.

Są to niektóre z przedmiotów, które należy ukończyć, aby zostać brokerem. Niewątpliwie najlepszym sposobem na rozwinięcie tej wiedzy jest ukończenie programu magisterskiego, takiego jak INESEM Master in Stock Exchange and Trading in Financial Markets, w którym można się profesjonalnie specjalizować.

Brokerzy w Polsce:

XTB

W XTB możesz handlować 48 parami walutowymi i dokonywać wpłat i wypłat w ciągu kilku minut. Zakres spreadów jest dość wąski (do 1 pipsa). Dla osób o ograniczonych zasobach pieniężnych, XTB oferuje zarówno standardowe jednostki handlowe (1 lot), jak i mniejsze jednostki (mikro loty).

  • Przeczytaj więcej szczegółów w artykule XTB Recenzja | Opis, opłaty, opinie

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

Minimalny depozyt:

€0.00

DEGIRO

W 2013 r. DEGIRO wprowadziło ofertę detaliczną na rynek holenderski. Dzięki misji firmy inwestorzy detaliczni mogli handlować z takimi samymi prowizjami jak profesjonalne instytucje finansowe. Do 2014 roku DEGIRO dotarło do 10 rynków, w tym do Polski. W 2017 r. broker DEGIRO miał ponad 200 000 klientów w wyniku szybkiej ekspansji zagranicznej. Niemiecki broker flatex AG nabył DEGIRO od holenderskiego regulatora rynku (DNB) w 2020 roku.

Na rynku niemieckim firma jest wyceniana na około 1,4 mld euro. Można inwestować w instrumenty z 30 krajów notowane na ponad 50 giełdach, handlować akcjami dużych polskich spółek, a także uzyskać dostęp do akcji, obligacji, ETF-ów, kontraktów terminowych, opcji i warrantów. Dom maklerski DEGIRO określa siebie jako prawdziwego hurtownika inwestycji. Klienci mają więc dostęp do szerokiej gamy instrumentów przy bardzo niskich prowizjach.

  • Przeczytaj więcej szczegółów w artykule DEGIRO Recenzja | Opis, opłaty, opinie

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

€0.01

Interactive Brokers

Jeśli zdecydują się Państwo na inwestowanie w akcje i ETF z IBKR, nie mogą Państwo popełnić błędu. Są oni członkami wszystkich głównych giełd, w tym w Warszawie, Budapeszcie i Londynie w Europie, dzięki czemu mogą być Państwo pewni, że otrzymają najlepsze możliwe ceny i będą mogli wybierać spośród dużej liczby akcji.

Z IBKR mogą Państwo handlować akcjami na całym świecie w ponad 80 centrach rynkowych i korzystać z profesjonalnych platform handlowych, rodzajów zleceń i narzędzi. Mogą Państwo również inwestować w akcje frakcyjne, które pozwalają na inwestowanie w akcje niezależnie od ich ceny.

Rynki:

Polska, Europa, USA, Kanada, Azja, Australia

Wiarygodny broker z 1,54 mln rachunków klientów i kapitałem 10,01 mld USD, notowany na Nasdaq.

Niskie prowizje i najlepsza egzekucja cen możliwa dzięki systemowi IB SmartRoutingSM.

Darmowe platformy handlowe i narzędzia - wystarczająco potężne dla profesjonalnych traderów, ale zaprojektowane dla każdego.

Minimalny depozyt:

€0.00

eToro

Nie da się ukryć, że eToro jest obecne na całym świecie i przetrwało próbę czasu na rynku, rozwijając się w zawrotnym tempie. Niskie opłaty za usługę są powtarzającym się elementem na stronie internetowej. Założenie konta i prowadzenie go na stronie jest całkowicie bezpłatne. Spready są również bardzo rozsądne w niektórych przypadkach, nawet zbliżając się do 0,75%.

ETORO

7.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Strona w kilku językach.

Zaawansowana wersja mobilna i copytrading

Obrót akcjami bez prowizji za kupno i sprzedaż

* Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź https://etoro.com/trading/fees.

Minimalny depozyt:

€100.00

Odpowiedź na pytanie jak zostać maklerem papierów wartościowych nie jest jednoznaczna. Trzeba znać świat finansów i ekonomii, mieć wiedzę na temat giełdy i mieć dużo czasu. Nie jest obowiązkowe posiadanie dyplomu uniwersyteckiego, ale firmy zazwyczaj preferują wykwalifikowanych ludzi z wyższym wykształceniem, niektóre pokrewne kariery mogą być związane z matematyką lub ekonomią i biznesem.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!