Krach giełdowy ma miejsce wtedy, gdy na skutek nagłego spadku rynków zyski wypracowane w ciągu ostatnich kilku lat zostają spalone w bardzo krótkim czasie. Miliardy kapitalizacji 'znikają', a cena wielu akcji spada do bardzo niskich poziomów. W tym poście podpowiemy Ci, jakich instrumentów finansowych użyć i jak je wykorzystać, aby zarabiać na giełdowych spadkach.

Dlaczego dochodzi do krachu na giełdzie i co robić?
Krach to nagły spadek ceny klasy aktywów, który powoduje masowy napływ zleceń sprzedaży.
Gdy dochodzi do nagłego i niespodziewanego spadku cen giełdowych, w następstwie wydarzenia, które spowodowały wstrząs na danym rynku finansowym (np. Covid), załamanie może być bardzo gwałtowne. Określane jest to jako kapitulacja rynku, czyli najlepsze wydarzenie do kupowania, ponieważ tego typu załamanie prowadzi do nagłego ożywienia rynku akcji.
Zdarzają się też tzw. Mini-krachy: bardzo gwałtowne spadki cen, po których zwykle następuje odreagowanie. Są one zazwyczaj spowodowane problemami technicznymi lub błędami ludzkimi i w przeciwieństwie do dużych krachów giełdowych, mini krachy są krótkotrwałe i charakteryzują się silnym ożywieniem.
Istnieje również przedłużający się rynek niedźwiedzia, którego większość nie jest w stanie przetrwać. Zobaczmy, dlaczego.
Jak zarabiać na giełdowych spadkach?
Wszyscy wiemy, że aby zarabiać na giełdzie trzeba kupować tanie akcje, czekać aż ich cena wzrośnie i sprzedawać je po wysokiej cenie. Ale co zrobić, gdy giełda się załamie?
W tym momencie większość zna termin „bear market”, który charakteryzuje wszystkie bolączki rynku akcji. Oczywiście mamy na myśli rynek niedźwiedzia. Zamiast tego możesz osiągnąć ogromne zyski, gdy instrument finansowy idzie w dół.
Strategie niedźwiedzie nie są nowe, ale dla większości inwestorów są mniej intuicyjne. Powodem jest to, że jesteśmy przyzwyczajeni do kupowania akcji myśląc o sprzedaży, zamiast sprzedawać najpierw myśląc o kupowaniu później.
Oto narzędzia do otwierania krótkich pozycji i inwestowania na spadkach.
Jak inwestować, gdy giełda idzie w dół?
Zobaczmy, w jakie instrumenty można zainwestować, aby zarobić, gdy giełda pójdzie w dół.
Krótka sprzedaż akcji
Jest to najprostszy sposób na wygenerowanie zysków, gdy akcja spada. To co robisz w tym przypadku to pożyczenie akcji od osoby trzeciej, którą będziesz musiał zwrócić po jakimś czasie wraz z odsetkami za ten transfer. Trzeba pamiętać, że nie wszyscy brokerzy pracują z krótkimi pozycjami.
Możesz sprzedać te akcje na rynku, gdy się załamią, a następnie odkupić je po niższej cenie. Zarobisz więc na różnicy między ceną sprzedaży a ceną odkupu.
Oczywiście w przypadku niepowodzenia inwestycji, straty mogą być nieskończone. W przeciwieństwie do buybacku, gdzie wartość może spaść do zera, przy krótkiej sprzedaży nie ma ograniczeń co do zysków, jakie może osiągnąć akcja, a tym samym strat, jakie można ponieść. Jak każda inwestycja, trzeba kierować się osądem, logiką i dużą ilością praktyki.
Na szczęście ewolucja finansów stworzyła szeroki wachlarz instrumentów, które możesz wykorzystać do „short-sellingu”, przy niskich kosztach.
Jak zarabiać na giełdowych spadkach: ETF-y, warranty i opcje
ETF-y to exchange-traded funds, które replikują indeksy, a nawet całe sektory. Istnieją różne rodzaje funduszy ETF, w tym inverse ETF, które działają w odwrotnej relacji do indeksu, który replikują. Innymi słowy, jeśli indeks spadnie o 2%, ETF pójdzie w górę o 2%. Zaletą tego typu instrumentów jest to, że bardzo łatwo się nimi handluje i w przeciwieństwie do funduszy inwestycyjnych można je w każdej chwili sprzedać jako jednostki uczestnictwa.
Warranty to produkty notowane na giełdzie, które dają prawo do kupna lub sprzedaży aktywa w przyszłym terminie po określonej cenie, ale nie obowiązek.
Prawa do kupna nazywane są call, a prawa do sprzedaży – put. Jako inwestor płacisz premię za posiadanie tego prawa, a nie obowiązku i to jest maksymalna kwota, jaką możesz sprzedać. Zaletą warrantów jest to, że są to produkty o wysokiej dźwigni finansowej, ograniczające stratę do premii.
Istnieją dwie formuły zarabiania na spadkach poprzez warranty:
pierwszą i najbardziej intuicyjną jest wykorzystanie opcji put, dzięki której nabywamy prawo do sprzedaży akcji spółki po określonej cenie do określonego czasu.
Drugą jest krótka sprzedaż opcji call.
Jak zarabiać na giełdowych spadkach: CFD i futures
Kontrakty CFD są bardzo popularne, ale wymagają pewnej wiedzy finansowej, aby handlować nimi z powodzeniem.
CFD to kontrakt, w którym dwie strony zgadzają się na wymianę różnicy pomiędzy ceną kupna i sprzedaży aktywa bazowego. Różnica w stosunku do krótkiej sprzedaży akcji polega na tym, że w tym przypadku nie jest konieczne kupowanie lub wynajmowanie akcji w dowolnym momencie.
CFD bierze cenę akcji jako punkt odniesienia i kwotuje ją na podobnym poziomie. Podobnie jak warranty, są one wysoko lewarowane i pozwalają na zajęcie pozycji niedźwiedzich lub byczych. Dzięki tej dźwigni nie trzeba płacić całej ceny aktywa, a jedynie jej część. Oczywiście trzeba z niego korzystać mądrze, stosując doskonałe zarządzanie ryzykiem w stosunku do dostępnego kapitału.
Dowiedz się, kim są najlepsi brokerzy Forex i CFD.
Kontrakty terminowe (futures)
Futures to kontrakty pochodne, w których dwie strony zgadzają się na wymianę towaru po określonej cenie. Tego typu kontrakty pojawiły się w Japonii w XVII wieku jako formuła gwarantująca cenę plonów w przypadku zdarzeń pogodowych. Rolnik i kupujący uzgadniali cenę z roku na rok, dzięki czemu rolnik miał pewność sprzedaży przed zbiorami, a kupujący otrzymywał produkt po niższej cenie, niż gdyby kupił go w tym czasie.
Przy takiej umowie kupujący zyskuje, jeśli cena plonu wzrośnie od momentu podpisania przez niego umowy do momentu dostawy, a rolnik w przeciwnym wypadku. Kontrakty terminowe na akcje lub każdy inny instrument bazowy działa w ten sam sposób. Wymagają one jednak większego kapitału i doświadczenia, dlatego warto do nich podejść po zrozumieniu mechanizmu rynkowego.
Przeczytaj także:
Szukasz brokera do handlu? Sprawdź nasze rekomendacje brokerów

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.