Jak wybrać fundusz inwestycyjny

Istnieje wiele możliwości przy wyborze funduszu inwestycyjnego i powinniśmy mieć jasność co do kilku rzeczy, zanim zaczniemy szukać. Po pierwsze, należy wiedzieć, jakiego profilu ryzyka szukamy. Kiedy znamy już nasze cele, powinniśmy wiedzieć, które indeksy najlepiej odpowiadają naszym potrzebom, aby znaleźć najlepsze fundusze inwestycyjne oparte na naszych potrzebach.

Jak wybrać fundusz inwestycyjny

Profil ryzyka 

Profil ryzyka stanowi podstawę podejmowania decyzji inwestycyjnych i jest pierwszym pytaniem, na które musi odpowiedzieć każdy inwestor. Ponadto, istotne jest, aby znać różne rodzaje ryzyka, które istnieją podczas inwestowania. Zazwyczaj stosuje się od 3 do 5 różnych profili ryzyka, od bardziej defensywnego do bardziej agresywnego:

Defensywny

Charakteryzuje się dużą awersją do ryzyka, a priorytetem dla tego inwestora jest to, aby jego majątek nie poniósł strat z tytułu inwestycji. Dla nich priorytetem jest stabilność dochodów, a także produkty, które rzadko wykazują ujemne stopy zwrotu. Rentowność jest zwykle drugorzędna, starając się uzyskać zwrot przynajmniej równy inflacji. Zakres możliwości inwestycyjnych jest ograniczony, przy czym typowe produkty to produkty o stałym dochodzie lub defensywne produkty mieszane, jak również fundusze inwestycyjne typu absolute return lub multi-strategy, których wizją jest zachowanie długoterminowego kapitału w każdym otoczeniu rynkowym.

Dla tego profilu ważna jest zarówno ochrona kapitału, jak i stabilność zysków. Należy sprawdzić liczbę lat ujemnych, jakie prezentuje, a także maksymalną stratę, jaką fundusz poniósł w wyniku Drawdown. Poza tym, interesujące jest dążenie do maksymalnego ograniczenia zmienności jego stóp zwrotu. Konieczne jest poszukiwanie zasobów z wyraźnym powołaniem do zachowania kapitału, będąc w stanie poświęcić rentowność w długim okresie, aby osiągnąć ten cel.

Umiarkowane 

Profil umiarkowany jest uważany za pośredni pomiędzy profilem defensywnym a agresywnym. Nie chce on brać na siebie dużych redukcji, jakie może przynieść zmienny dochód, ale jest skłonny podjąć ryzyko, aby zdobyć zyski powyżej inflacji. Inwestorzy ci mają dłuższe ramy czasowe niż czarterujący. Dla nich ideałem jest skomponowanie portfeli, z obligacjami i akcjami, w zależności od tego, gdzie są one najbardziej prawdopodobne. Wszystkie produkty pasują do tego profilu, a kluczową kwestią jest waga, jaką im przypisujemy.

Dla profilu umiarkowanego poszukuje się funduszy o dobrej relacji pomiędzy osiąganym dochodem a ponoszonym ryzykiem, dlatego należy maksymalizować wskaźnik Sharpe'a, gdyż to on umiejscawia wartość pomiędzy nimi. Mając pewną awersję do ryzyka, ważne jest, aby fundusz nie miał nadmiernego spadku wartości, zgodnie z Twoją tolerancją na ryzyko. Istotne może być sprawdzenie w plikach funduszy wielkości kapitału w akcjach, obligacjach lub gotówce, aby ocenić zaangażowanie funduszu i wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada.

Agresywny 

Są to inwestorzy, którzy mają niewielką awersję do ryzyka, ponieważ ich ostatecznym celem jest uzyskanie maksymalnego możliwego zysku w długim okresie. Są oni skłonni do ponoszenia krótko- i średnioterminowych strat w celu uzyskania wysokich zysków w długim okresie. Ich portfele składają się głównie z akcji, ale mogą również zawierać wysokodochodowe papiery wartościowe o stałym dochodzie, jak również agresywne fundusze zarządzania alternatywnego i akcje rynków wschodzących. Charakteryzują się one tym, że mają dłuższe ramy czasowe.

W przypadku profilu agresywnego ryzyko jest traktowane drugorzędnie, najważniejsze jest budowanie portfeli o jak najlepszych wynikach w długim terminie. Ważne jest, aby posiadać fundusze o wysokim Track Error, tak aby miały one zdolność do osiągania lepszych wyników niż ich indeks odniesienia, a tym samym zarabiały więcej niż rynek. Ponadto, fundusze te muszą pokonać swoje indeksy i swoje kategorie poprzez uplasowanie się w najwyższym percentylu swojej kategorii.

Wnioski 

Nie ma wskaźników dla każdego stylu zarządzania czy profilu ryzyka. Musimy spojrzeć globalnie i przeanalizować relacje pomiędzy niektórymi indeksami a innymi, aby określić, które fundusze najlepiej odpowiadają naszym potrzebom, a następnie znaleźć najbardziej odpowiedni. Aby to zrobić, musimy dobrze znać różnice między profilami ryzyka i wiedzieć, co każdy wskaźnik oceny ma na celu.

Wskazówki dotyczące wyboru funduszu inwestycyjnego 

Istnieje wiele rankingów, wzorów i statystyk, które mają na celu określenie opłacalności. W tym celu należy wykonać następujące kroki:

  1. Przeczytaj politykę inwestycyjną funduszu, aby dowiedzieć się, gdzie możesz inwestować i jakich instrumentów możesz użyć do dokonania inwestycji. Zadawaj pytania, jeśli czegoś nie rozumiesz.
  2. Sprawdź pięcioletnią historię funduszu i porównaj jego wyniki z rynkiem. Po każdym spadku, należy obserwować, czy rynek odzyskuje poprzedni szczyt i porównać wyniki funduszu pomiędzy tymi dwoma datami. Jeśli wartość netto funduszu jest wyższa i wzrasta bardziej niż rynek, zarządzający pracował dobrze i wygenerował dla Ciebie zysk. Jest to bardzo proste, ale działa.
  3. Uzyskaj informacje na temat miejsca, jakie zajmuje Twój fundusz w rankingu zwrotów z Twojego sektora rynku w ostatnim roku, w ostatnich trzech i w ostatnich pięciu latach. Zawsze wybieraj fundusz, który w ciągu ostatnich trzech lat znajdował się w górnych 25% i jest nadal zarządzany przez tego samego zarządzającego. 
  4. Wybierz fundusz, w którym opłata za zarządzanie jest powiązana ze stopą zwrotu. To jest to, co nazywa się success fee, dobre dla uzyskania pewnego absolutnego zwrotu i ponieważ uzyskuje się wyższy zwrot niż benchmark. Oznacza to również, że menedżer dobrze wykonuje swoją pracę.
  5. Z kolei jeżeli nie ufasz zarządzającym, wybierz fundusz indeksowy, który replikuje rynek, który Twoim zdaniem może wzrosnąć w najbliższych latach. W tym przypadku nie należy płacić zarządzającemu wygórowanych kwot z tytułu prowizji.
  6. Utrzymuj aktywne relacje z menedżerem.

Poznaj nazwisko menedżera, jego pochodzenie, przeczytaj kilka jego artykułów i weź udział w konferencji… Czy to budzi zaufanie?

Czy potrafisz zrozumieć, dlaczego kupujesz jedne akcje, a sprzedajesz inne? Czy rozumiesz ich styl zarządzania? Czy zarządzający ma Twój kapitał zainwestowany w fundusz? Czy naliczasz opłaty w zależności od wyników? Czy kiedykolwiek dostałeś bonusy?

Jeśli znasz menedżera i jego sposób działania, będziesz spać spokojniej, bardziej zaufasz jego zarządzaniu i zaakceptujesz wzloty i upadki rynku, wykorzystując upadki do zakupu większej ilości akcji. Menedżer jest największym kapitałem firmy. To właśnie oni osiągają zwroty z inwestycji w przedziale od 200% do 0%.

Czy firma posiada prawdziwego profesjonalistę w postaci doradcy podatkowo-finansowego, który rozwieje wszystkie wątpliwości? Czy posiada symulator podatkowy? To wszystko jest znacznie łatwiejsze w dobie Internetu.  

Więcej wskazówek, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze funduszu inwestycyjnego 

  1. Ani zagraniczne, ani najbardziej reklamowane nie muszą być koniecznie najlepsze. Najlepszą reklamą są rekomendacje, przydatność inwestycji, rodzaj klienta i właściwe zrozumienie produktu. To, co „najlepsze” nie potrzebuje tanich pochwał.
  2. O ile Ty i Twój zarządzający nie znacie ewolucji walut (nie ma rynku trudniejszego do przewidzenia), inwestujcie tylko w fundusze denominowane w euro.
  3. Jeśli inwestujesz w fundusze mieszane (akcyjne i o stałym dochodzie), upewnij się, że zarządzasz stałym dochodem i że nie jest on inwestowany wyłącznie w rynki pieniężne (bony, weksle itp.), ponieważ płaciłbyś za zarządzanie, które nie jest potrzebne. Ponadto, biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację podatkową, nie jest wskazane inwestowanie w fundusze pieniężne, ponieważ istnieją takie same alternatywy po niższych kosztach, zwłaszcza w przypadku małych aktywów.
  4. Nie należy inwestować w fundusze gwarantowane. Fundusze gwarantowane są połączeniem opcji stałego dochodu. Poza rzadkimi przypadkami, jedyną gwarancją jest niewola z wynikającymi z niej opłatami. 90% aktywów zarządzanych przez fundusze gwarantowane znajduje się w Hiszpanii i Francji.
  5. Nie inwestuj dużego odsetka swoich aktywów w fundusze sektorowe lub fundusze wschodzące. Zmienność i ryzyko znacznie wzrastają.
  6. Unikaj Fund of Funds, unikniesz również podwójnych opłat, ponieważ w niektórych przypadkach zarządzający lub depozytariusz odrzuci opłaty, które są również związane z opłatami.
  7. Unikaj eksperymentów. Firmy zarządzające i ich działy marketingu wymyślają nowe produkty lub te same produkty z niewielkimi różnicami. Nie kupuj nowego funduszu lub szeregu nowych funduszy. Poczekajcie, aż skończą pięć lat i zobaczcie, jak przetrwały kryzysy.

Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!