Jak rozszyfrować nazwy ETF-ów?

Jesteś nowym inwestorem i zdecydowałeś się zainwestować w ETF-y, ale szukanie ich nazw wywołało u Ciebie niepokój i dezorientację. Jest to całkiem normalne, że nazwy ETF mogą powodować ten efekt, ponieważ są to nazwy zakodowane lub zaszyfrowane. Dlatego dziś porozmawiamy o tym jak rozszyfrować nazwy ETF-ów.

Jak rozszyfrować nazwy ETF-ów?

Zanim przejdziemy do tematu, przypomnijmy sobie pojęcie ETF-ów.

Co to jest ETF?

ETF to skrót od Exchange Traded Funds. Jego główną cechą jest to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, jest on przedmiotem obrotu na wtórnych rynkach papierów wartościowych.

Jak można zdekodować nazwy ETF-ów?

Nazwy ETF mogą być skomplikowane na pierwszy rzut oka, ale po przeczytaniu tego artykułu będziesz w stanie łatwo je rozszyfrować.

Najlepszym sposobem, aby wyjaśnić jak ETF jest zakodowany, jest spojrzenie na przykład, który pokażemy tutaj:

Mamy następujące ETF: UBS ETF (LU) Barclays MSCI US Liquid Corporates Sustainable UCITS ETF (Hedge to EUR) A-acc.

Jest to rodzaj zbioru terminów i skrótów z „tweeta”, z którym możemy pracować.

Nazwy kryptowalut mogą brzmieć skomplikowanie, ale jeśli znasz ich składniki, są łatwe do zrozumienia. Aby to zrobić, przyjrzyjmy się, jak powstaje nazwa ETF;

Nazwy składają się z 5 elementów

Nazwa ETF składa się ze słów kluczowych, które wskazują na kluczowe cechy produktu. Podstawowa struktura składa się zazwyczaj z: 

etf

Słowa kluczowe mogą być w innej kolejności lub może brakować niektórych elementów, ale zasada pozostaje niezmieniona.

Spójrzmy na kilka rzeczywistych przykładów nazw ETF, aby wyjaśnić znaczenie słów kluczowych.

Emitent: Kto wydaje ETF?

Marka emitenta znajduje się zazwyczaj na początku nazwy funduszu ETF, np. „Core EURO STOXX 50 UCITS ETF”. Emitenci funduszy ETF są zazwyczaj spółkami zależnymi dużych banków lub firm zarządzających aktywami. „IShares” należy do „BlackRock” – największego na świecie zarządzającego aktywami, podczas gdy „Xtrackers” jest marką ETF-ów Deutsche Banku, a Lyxor należy do Société Générale.

Obszar główny

Nazwa nadawcy może być rozszyfrowana z drugorzędnego znacznika, takiego jak „Core” w powyższym przykładzie. Wskazuje to, że ETF należy do podzbioru asortymentu danego emitenta.

Nazwa emitenta może być również zdekodowana za pomocą znacznika, takiego jak Core w powyższym przykładzie. Wskazuje to, że ETF należy do podzbioru asortymentu produktów emitenta.

Fundusze ETF emitowane przez Core są z reguły bardzo tanie i opierają się na głównych portfelach takich jak EURO STXX 50 Index czy MSCI World.

Core i Prime są czasami używane jako terminy w nazwach indeksów, np. „MSCI USA Prime Vale”. W tym przypadku nazwa nie dotyczy ani nie odnosi się do konkretnego produktu gospodarczego.

Indeks: Gdzie inwestujesz?

Drugi element to indeks, który ETF śledzi, na przykład „IShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF”.

Popularni dostawcy indeksów to MSCI, FTSE, STOXX i S&P. Zapewniają one niezależną weryfikację indeksów i licencjonują je dostawcom funduszy ETF.

Czasami nazwa indeksu odzwierciedla region i liczbę akcji wchodzących w jego skład. Na przykład EURO STOXX 50 śledzi 50 największych spółek notowanych na giełdzie w strefie euro.

Musimy zwrócić uwagę na region: Strefa euro czy Europa?

Podczas gdy indeks EURO STOXX 50 obejmuje tylko spółki ze strefy euro, indeks STOXX Europe 600 reprezentuje szerszą definicję Europy, włączając Szwajcarię i Wielką Brytanię.

Możemy również spojrzeć na indeksy z sufiksem takim jak NR, TR lub TRN. NR oznacza zwrot netto, TR oznacza zwrot całkowity, a TRN oznacza zwrot całkowity netto.

Te sufiksy mówią nam, czy zwrot z indeksu jest obliczany przed czy po opodatkowaniu dywidend. Nie ma to zatem bezpośredniego wpływu na wyniki samego funduszu ETF, który wypłaca odpowiednie dywidendy.

Informacje regulacyjne istotne dla ochrony konsumenta

Chcąc zainwestować w fundusz ETF, powinniśmy zawsze szukać w jego nazwie słowa UCITS, np. iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF. Skrót ten oznacza, że ETF podlega europejskim regulacjom stworzonym specjalnie w celu ochrony inwestorów detalicznych.

Fundusze UCITS ETF muszą spełniać określone standardy, takie jak posiadanie nie więcej niż 20 % aktywów funduszu w jednym instrumencie finansowym, w celu ułatwienia dywersyfikacji produktu.

Termin ETF stanowi również klasyfikację regulacyjną. Wyraźnie odróżnia ETF-y od innych produktów giełdowych, takich jak ETC (Exchange Traded Commodities) czy ETN (Exchange Traded Notes).

ETCs i ETNs nie są zgodne z przepisami UCITS i wiążą się z dodatkowym ryzykiem, które nie dotyczy ETFs. Przed zainwestowaniem w te produkty, upewnij się, że zrobiłeś dokładne badania.

Rodzaj akcji: cechy ETF

Pod koniec nazwy ETF zazwyczaj znajduje się krypto skrót, który dostarcza informacji o klasie aktywów, np: Xtrackers S&P 500 UCITS ETF 1C.

Fundusze ETF zazwyczaj emitują różne klasy jednostek uczestnictwa. Klasy jednostek uczestnictwa to warianty funduszu, które mogą różnić się pod względem opłat, obrotu, waluty lub rodzaju podziału dochodu. Możesz dokładnie zidentyfikować żądany wariant dzięki jego unikalnemu 12-cyfrowemu kodowi ISIN. Każdy kanał używa własnej listy skrótów, które mogą nie być w stanie szybko rozszyfrować.

Dodatkowe informacje:

Produkty

Wyniki w formie dywidend lub odsetek mogą być obsługiwane bezpośrednio przez rachunek maklerski lub automatycznie reinwestowane w ETF, aby szybciej powiększać swoje udziały.

Wiemy, że ETF-y, które dystrybuują zyski są „dystrybuowane”, jak np. iShares FTSE MIB UCITS ETF (Dist). Fundusze ETF reinwestujące wyniki określane są jako „akumulujące”, np. iShares FTSE MIB UCITS ETF (Acc).

  • Distributing ETFs posiadają jeden z następujących skrótów: D, Dis i Dist.
  • Akumulacyjne ETF-y zazwyczaj zawierają jeden z poniższych skrótów: C i Acc.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji i szczegółów na temat ETF, możesz je znaleźć na stronie profilu ETF. Jeśli profil ETF nie pokazuje informacji o wynikach, możesz poprosić o nie swojego brokera.

Wyróżnienie

Fundusze ETF inwestujące w akcje krajów strefy euro są obarczone ryzykiem walutowym. Jeśli jednak nazwa ETF wskazuje, że jest on zabezpieczony w EUR, to produkt ten jest chroniony przed wahaniami kursów walut poprzez wykorzystanie kontraktów terminowych forward lub opcji.

W przypadku funduszu Lyxor S&P 500 UCITS ETF Daily Hedged D-EUR inwestor w euro otrzymuje zwrot z indeksu amerykańskiego, ponieważ zabezpieczenie eliminuje efekt zwrotu euro w stosunku do dolara.

„Jeśli waluta jest znana, ale termin 'hedged' nie występuje, generalnie wskazuje to, że ETF handluje w tej walucie”.

Adres

Niektórzy emitenci ETF wolą podkreślać fakt, że ich ETF-y mają siedzibę w Irlandii. Dlaczego? Ponieważ domicyl w Irlandii może oferować korzyści podatkowe dla niektórych inwestorów. Skrót „IE” w nazwach UBS ETFs jest tego dobrym przykładem.

Bądź ostrożny gdy zauważysz: krótkie 2x

Fundusze ETF lewarowane są określane w swojej nazwie jako lewarowane, podwójne lub 2x. Te ryzykowne ETF-y pozwalają inwestorom pomnożyć ruchy indeksów przez dwa lub trzy czynniki.

ETF-y, które zyskują na spadku cen są często nazywane krótkimi.

Musimy uważać na dźwignię finansową i krótkie produkty. Są to inwestycje o wysokim ryzyku i specjalistyczne, które powinny być wykorzystywane tylko przez bardzo doświadczonych inwestorów, którzy dokładnie rozumieją, jak one działają.

Wniosek

Na pierwszy rzut oka nazwy ETF mogą być trudne do odczytania, ale jeśli dotarłeś aż do tego momentu, powinieneś już umieć je rozszyfrować. Najlepszą strategią jest wykorzystanie informacji zawartych w profilu ETF, dostosowanie ich do własnych potrzeb i przeanalizowanie ich, aby dowiedzieć się, który ETF jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy finansowe, odwiedź Rankia Polska i zostaw komentarz.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!