Jak przeprowadzić analizę funduszy inwestycyjnych

Kiedy myślimy o inwestowaniu w konkretny fundusz inwestycyjny, musimy wiedzieć, gdzie inwestujemy. W tym celu bardzo przydatne jest przeanalizowanie wszystkich aspektów z nim związanych. Dokładna analiza pomoże nam podjąć decyzję o wyborze tego czy innego funduszu.

Istnieje szereg cech definiujących, które należy zbadać.

Jak przeprowadzić analizę funduszy inwestycyjnych

Poprzednie dane 

Tutaj musimy wziąć pod uwagę kategorię funduszu: fundusze akcji, fundusze obligacji, mieszane, gwarantowane, indeksowane, itd. Tylko dzięki tej informacji będziemy wiedzieli, do jakiego profilu inwestora jest ona skierowana (konserwatywnego, umiarkowanego czy agresywnego).

Musimy również sprawdzić, czy jest on zarejestrowany w KPWiG, jego ISIN (Międzynarodowy numer identyfikacyjny papierów wartościowych), aktywa pod zarządzaniem i liczbę uczestników. Powinniśmy również zwrócić uwagę na opłaty funduszu oraz minimalną kwotę wejścia, tzn. czy konieczne jest zainwestowanie minimalnej kwoty, aby uzyskać dostęp do funduszu inwestycyjnego.

Polityka inwestycyjna 

W polityce inwestycyjnej określa się zakres, w jakim fundusz inwestycyjny będzie inwestował, a także limity inwestycyjne. Na przykład, czy posiada on 30-procentowy limit inwestycji w akcje lub limit ekspozycji walutowej.

Wskaźniki/współczynniki 

Istotne jest, aby przyjrzeć się pewnym wskaźnikom, takim jak zmienność, zwrot (zarówno annualizowany do dnia dzisiejszego, jak i annualizowany w ciągu 3 lub 5 lat) oraz wskaźnik Sharpe'a (uznawany za dobry od 1, choć zależy to od rodzaju funduszu).

Rentowność 

Kiedy inwestujemy, ostatecznym celem jest zawsze uzyskanie określonego zwrotu. Dlatego też musimy sprawdzić, jakie są wyniki interesującego nas funduszu. Powinniśmy pamiętać, że przeszłe zwroty nie gwarantują przyszłych zwrotów, ale patrząc na zachowanie i ewolucję jego zwrotów możemy zorientować się, jaki jest fundusz.

Pozycjonowanie 

Powinniśmy również wziąć pod uwagę inwestycje funduszu inwestycyjnego: czy fundusz inwestycyjny jest ulokowany w akcje czy w obligacje i w jakiej proporcji to robi, w jakich obszarach geograficznych inwestuje więcej, w jakiej walucie itp. Analiza giełdowa pozwala przeanalizować, jakie są jego główne pozycje, czyli w jakie spółki i aktywa inwestuje więcej.

Konkurenci 

Kolejnym istotnym aspektem, który należy przeanalizować jest zachowanie konkurencji. To znaczy, jak prezentują się fundusze tej samej kategorii. Możemy przeanalizować, czy przy tej samej zmienności, inne podobne fundusze osiągają wyższe stopy zwrotu lub czy pobierają niższe opłaty. Aby lepiej zrozumieć niepewnośc możesz również przeprowadzić analizę wrażliwości. Najlepiej byłoby wybrać fundusz, który osiąga najlepsze wyniki w swojej kategorii.

Zarządzający

Wreszcie, jeżeli jest to fundusz aktywnie zarządzany, znaczenie ma również to, kto jest jego menedżerem. Doświadczony zarządzający, który wzbudza zaufanie oraz jest jasny i lojalny wobec polityki inwestycyjnej, zawsze będzie atutem funduszu.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!