Studiowanie stopy zwrotu jest bardzo ważne i na pewno będziesz jej świadomy w terminie zapadalności. Co wiesz o Wewnętrznej stopie zwrotu (Interna Rate of Return)? Przeanalizujmy razem, czym jest i jak się ją oblicza.

Wewnętrzna stopa zwrotu: Jak obliczyć (IRR)?
W świecie finansów, rentowność obligacji jest określana przez samą stopę procentową. Ta ostatnia daje to, co w danej chwili jest wartością następstwa płatności, równą cenie bieżącej.
W szczególności, Wewnętrzna Stopa Zwrotu, zwykle określana akronimem IRR, jest wskaźnikiem, który częściowo identyfikuje rentowność obligacji. Jest on częściowy ze względu na fakt, że uwzględnia tylko dochód, który pochodzi z oderwania kuponu.
Płatność kuponu odnosi się do odstępu czasu pomiędzy płatnością dwóch kolejnych kuponów.
Oznacza to, że wewnętrzna stopa zwrotu (IRR) nie uwzględnia terminu wykupu obligacji i wartości, która odpowiada spłacie kapitału.
Formuła obliczeniowa odpowiada tej samej definicji Wewnętrznej Stopy Zwrotu, tj:
Biorąc pod uwagę „TRI” = Wewnętrzna Stopa Zwrotu, „C” = Kupon i „Cs” = Stopa, to:
IRR = (C / Cs) * 100
Oznacza to, że Wewnętrzna Stopa Zwrotu to wyrażony w procentach stosunek inwestycji do zainwestowanego kapitału.
Oczywiście wzór zawiera tylko dzielenie i mnożenie, oznacza to, że już teraz można pomnożyć C i Cs przez 100, a zatem można przepisać wzór w następującej kolejności: IRR = 100* (C / Cs).
Na wypadek, gdybyś nie rozumiał, czym jest Cs we wzorze, oznacza cenę rynkową posiadanych papierów kuponowych.
Przykład
Chcąc posłużyć się zupełnie przypadkowym przykładem:
Rozważmy spółkę posiadającą obligację o stałym oprocentowaniu, która charakteryzuje się tym, że kupon jest wypłacany co pół roku (co 6 miesięcy).
Załóżmy też, że jest to informacja o nim:
- Data nabycia obligacji: 01/01/2021 r.
- Wartość procentowa kuponu półrocznego: 5%.
- Cena zakupu obligacji: 10 EUR
- Wartość nominalna: 12 EUR
- Liczba kuponów w ciągu roku: 2 (ponieważ co 6 miesięcy jest kupon)
Oznacza to, że możemy bezpośrednio zastosować formułę IRR w następujący sposób:
IRR dla pojedynczego kuponu = (5% / 10 €) * 100 = (0,5 / 10) * 100 = 5%.
Roczna IRR = (1 + 0,5 / 10) ^ 2 – 1 = (1 + 0,05) ^ 2 – 1 = 1,05 ^ 2 – 1 = 1,1 – 1 = 0,1 = 10%.
Wewnętrzna stopa zwrotu: Cele
Stopa zwrotu ma na celu określenie stopy dyskontowej, tak aby wartość bieżąca nominalnych rocznych wpływów była równa początkowym nakładom inwestycyjnym netto. Przy określaniu oczekiwanego zwrotu firma może skorzystać z jednej z wielu metod, ale IRR jest często idealną metodą analizy potencjalnego zwrotu z nowego projektu.
IRR inwestycji to jej stopa wzrostu w ciągu roku. Innymi słowy, można ją porównać do składanej rocznej stopy wzrostu (CAGR). Często zdarza się, że stopa zwrotu z inwestycji nie jest taka sama w każdym roku. Rzeczywista stopa zwrotu z inwestycji będzie zazwyczaj różnić się od szacowanej stopy zwrotu.
Przeczytaj także:
- Czym są jak działają i jak wybierać akcje?
- Jak zacząć grać na giełdzie
- Wartość a cena akcji na giełdzie
Jak wykorzystać wewnętrzną stopę zwrotu?
Tworzenie nowych operacji i rozszerzanie istniejących operacji to dwa typowe scenariusze obliczania IRR w planowaniu kapitałowym. Ponieważ wewnętrzna stopa zwrotu nie uwzględnia zmieniających się stóp dyskontowych, jest często niewystarczająca w przypadku projektów długoterminowych o zmiennych stopach dyskontowych.
Korporacje mogą również wykorzystać IRR do oceny programów wykupu akcji. Gdy firma przeznacza znaczne środki na odkupienie swoich akcji, analiza musi wykazać, że kupno własnych akcji jest lepszą inwestycją – czyli ma wyższą IRR – niż wszystko inne, na co można by przeznaczyć te środki.
Zobacz także, czym jest analiza fundamentalna.
Money-weighted rate of return (MWRR) jest obliczana przy użyciu wewnętrznej stopy zwrotu. Na podstawie wszystkich zmian w przepływach pieniężnych w okresie inwestycji, w tym wpływów ze sprzedaży, MWRR jest wykorzystywana do określenia stopy zwrotu potrzebnej do rozpoczęcia inwestycji od początkowej kwoty.
Wniosek
Wewnętrzna stopa zwrotu (IRR) jest bardzo prosta do obliczenia i może być całkiem przydatna. Jednak ze względu na fakt, że nie uwzględnia terminu wykupu obligacji i wartości spłaty kapitału, stanowi częściową, a zatem błędną ocenę.
Dlatego też, pomimo swojej użyteczności, zalecamy uwzględnienie wskaźnika YTM (Yield To Maturity), ponieważ rekompensuje on niedoskonałości IRR.