Obligacja (w języku angielskim Bond) jest papierem wartościowym stanowiącym wierzytelność wobec podmiotu emitującego, którym może być prywatna spółka, suwerenny rząd lub inny podmiot (nie osoby fizyczne), taki jak organy publiczne i organizacje ponadnarodowe. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak inwestować w obligacje.

Co to są obligacje?
Obligacje, czyli papiery wartościowe, można nabyć w momencie emisji, płacąc emitentowi kwotę równą wartości nominalnej, lub na rynku wtórnym, kupując od osoby trzeciej, i zazwyczaj przewidują serię z góry określonych płatności okresowych (odsetek) oraz spłatę w terminie wykupu pierwotnie zainwestowanego kapitału.
Cena obligacji na rynku wtórnym zmienia się w zależności od cech konkretnej emisji (czas, rentowność itp.) oraz warunków rynkowych (rentowność oferowana przez porównywalne papiery wartościowe).
Rodzaje obligacji
- Obligacje zwykłe: są to klasyczne obligacje i mogą mieć stałe lub zmienne oprocentowanie,
- Strukturalne: dochód pochodzi z indeksów giełdowych, akcji, funduszy inwestycyjnych, towarów itp.
- Obligacje bankowe: są emitowane przez bank,
- Zerokuponowe: są to papiery wartościowe bez kuponów,
- Obligacje rządowe i komunalne: są emitowane przez instytucję publiczną.
Dlaczego warto inwestować w obligacje?
Obligacje stanowią pośrednią klasę aktywów pomiędzy gotówką a akcjami i są kluczowym elementem każdego zrównoważonego portfela. Jest to instrument szczególnie przydatny do inwestycji średnio- i krótkoterminowych, zwłaszcza dla oszczędzających zainteresowanych uzyskaniem okresowego zwrotu z inwestycji.
Na co zwrócić uwagę przed inwestycją w obligacje
- Ocena
- Stałe lub zmienne oprocentowanie
- Waluta
- Czas trwania
- Wydajność
Jaka jest różnica między akcjami a obligacjami?
- Obligacje i akcje są zarówno papierami wartościowymi, ale główna różnica między nimi polega na tym, że akcjonariusze są właścicielami części przedsiębiorstwa, natomiast obligatariusze są wierzycielami. Oznacza to, że w przypadku upadłości spółki obligatariusze mają prawo do wypłaty z pierwszeństwem przed akcjonariuszami. Z tego powodu obligacje są uważane za bardziej konserwatywną inwestycję niż akcje.
- Ponadto zakup obligacji zwykle uprawnia posiadacza do płatności kuponowych w określonych z góry kwotach i w określonych z góry terminach, podczas gdy akcje uprawniają posiadacza do dywidend, które mogą być wypłacane tylko wtedy, gdy spółka jest rentowna i są wypłacane według uznania zarządu spółki.
- Wreszcie, czas trwania obligacji jest ustalony w momencie emisji (z rzadkimi wyjątkami obligacji bezterminowych), podczas gdy akcje nie mają terminu zapadalności.
Czytaj: Jak inwestować w obligacje korporacyjne
Jakie są zalety inwestowania w obligacje?
Główne zalety inwestowania w obligacje polegają na możliwości otrzymywania okresowych płatności, które mogą uzupełnić dochód inwestora. Kolejną zaletą tego typu inwestycji jest mniejsza zmienność oraz fakt, że zazwyczaj jest ona odwrotnie skorelowana z akcjami. Oznacza to, że często, gdy akcje zachowują się negatywnie, obligacje zachowują się pozytywnie lub, jeśli negatywnie, to z mniejszymi zmianami.
Ta odwrotna korelacja umożliwia tworzenie zrównoważonych portfeli, składających się z akcji i obligacji, które mają korzystniejszy stosunek ryzyka do zwrotu niż poszczególne papiery wartościowe wchodzące w skład portfela.
Jakie są zagrożenia związane z inwestowaniem w obligacje?
Głównym ryzykiem inwestowania w obligacje jest ewentualny brak spłaty przez emitenta, czyli możliwość, że dłużnik nie będzie w stanie wywiązać się z płatności wynikających z papieru wartościowego. Aby obiektywnie zmierzyć to ryzyko, niektóre niezależne instytucje, agencje ratingowe, formułują oceny prawdopodobieństwa niewywiązania się emitenta ze swoich zobowiązań i wyrażają je w znormalizowanej formie.
Najbardziej znane agencje ratingowe w zakresie oceny obligacji i emitentów tego typu papierów wartościowych to Standard &Poors, Moodys i Fitch. Wystawiane oceny składają się zazwyczaj ze skrótu liter i cyfr.
Szczególne znaczenie dla osób zainteresowanych tego typu inwestycjami ma sprawdzenie, czy rating ocenianego papieru wartościowego znajduje się powyżej lub poniżej progu wyznaczającego sekcję skali „non-investment grade”. Ten ostatni odnosi się do emitentów o wysokim ryzyku niewypłacalności, do tego stopnia, że papiery wartościowe są również określane w żargonie jako „obligacje śmieciowe”.
Inwestycje w tej ostatniej kategorii nie są zalecane dla zwykłych klientów i są zazwyczaj zarezerwowane dla profesjonalistów zajmujących się spekulacją.
Gdzie kupić obligacje?
Obligacje można nabyć na:
- rynku pierwotnym, poprzez zapisywanie się na nie w momencie ich oferowania,
- rynek wtórny, czyli poprzez ich zakup na giełdzie.
Oto najlepsi brokerzy do kupowania obligacji na giełdzie:
Broker | Więcej informacji. |
DEGIRO | Dowiedz się więcej → |
Interactive Brokers | Dowiedz się więcej → |
Jak stworzyć portfel obligacji?
Portfel obligacji powinien odzwierciedlać preferencje inwestora w zakresie ryzyka i stopy zwrotu oraz być spójny z innymi posiadanymi aktywami finansowymi. Składnik obligacyjny powinien pokrywać krótko- i średnioterminowe potrzeby oraz tę część całości aktywów, którą chcemy wystawić na niskie lub umiarkowane ryzyko.
Obligacje o krótszych terminach zapadalności nazywane są również obligacjami rynku pieniężnego i spełniają funkcję wynagradzania płynności. W ciągu ostatnich 15-20 lat powszechność ujemnych stóp rynku pieniężnego w połączeniu z niską inflacją sprawiła, że segment ten stał się mniej atrakcyjny niż gotówka. W ciągu ostatnich 12 miesięcy powrót stóp do ujemnego terytorium i odbudowa inflacji sprawiły, że komponent ten stał się ponownie atrakcyjny.
Obligacje średnioterminowe spełniają funkcję generowania przepływów pieniężnych, które mogą uzupełniać dochody i równoważyć ryzykowność długoterminowych inwestycji w akcje.
Czy lepiej inwestować w obligacje czy w ETF-y obligacyjne?
Oceny przydatności pomiędzy bezpośrednią inwestycją w obligacje a zakupem ETF-ów dokonuje się na podstawie rozważań dotyczących minimalnej partii, którą można nabyć, dywersyfikacji i efektywności kosztowej. Jeśli chodzi o zakup obligacji, to minimalna partia z reguły waha się od około tysiąca do ponad 100 tysięcy euro. Oznacza to, że bliskość dywersyfikacji czy nawet zwykłego zakupu więcej niż jednego rodzaju obligacji jest mocno ograniczona.
Wynika z tego, że dla początkujących, preferowaną drogą jest zakup obligacji poprzez fundusze inwestycyjne lub ETF-y. Te ostatnie, w porównaniu z funduszami inwestycyjnymi, mają zazwyczaj niższe opłaty i większą płynność, ponieważ mogą być kupowane i sprzedawane na równi z papierami wartościowymi będącymi w obrocie na rynkach regulowanych.
Czytaj także:
- Czy lepiej inwestować w obligacje, fundusze obligacji czy ETF-y?
- Preferencyjne fundusze ETF na akcje a obligacyjne fundusze ETF
Jak działają obligacje indeksowane inflacją?
W środowisku wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych szczególne znaczenie mają obligacje indeksowane inflacją. Są to obligacje, które przewidują przeszacowanie kuponów i kapitału proporcjonalnie do wyników indeksu mierzącego wzrost cen.
FAQ
10-letnie wieloletnie obligacje skarbowe o terminie zapadalności 10 lat miały w październiku 2022 r. rentowność netto między 4 a 4,5 proc. i były o ok. 50 punktów bazowych wyższe niż w poprzednim miesiącu i o ok. 3,5 punktu procentowego niż rok temu.
Część, którą należy zainwestować w obligacje (najlepiej poprzez ETF-y, aby zoptymalizować koszty i skorzystać z odpowiedniej dywersyfikacji), można uzyskać z różnicy po określeniu, ile płynności trzeba utrzymać na zwykłe, krótkoterminowe potrzeby i jaką część aktywów można przeznaczyć na długi okres (powyżej 5 lat).
W okresie rosnących stóp procentowych należy spodziewać się spadku cen obligacji na rynku wtórnym (ze względu na wyjaśnioną powyżej zależność). Aby skorzystać z tego trendu, można wdrożyć program stopniowych zakupów co miesiąc w horyzoncie czasowym co najmniej 24 lub 36 miesięcy, aby skorzystać z rosnących rentowności w porównaniu do cen zakupu obligacji, a następnie z zysków kapitałowych, gdy stopy ponownie spadną.
Chcesz zainwestować w obligacje? Poznaj nasze rekomendacje

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.