ETF (Exchange Traded Funds) to fundusze inwestycyjne, które replikują wyniki indeksów giełdowych, obligacyjnych i towarowych. ETF-y pojawiły się na rynku amerykańskim w latach 90-tych, a na rynku włoskim są obecne od 2002 roku. ETF jest notowany na giełdzie i jest bardzo tanim funduszem inwestycyjnym. Dzięki dużej dywersyfikacji, ETF-y są bardzo konkurencyjne w stosunku do klasycznych akcji.

Fundusze ETF i ich zalety?
ETF, będąc instrumentami pasywnymi, replikują wyniki „indeksu wzorcowego”. ETF porusza się bardzo szybko i może być szybko handlowany przez Twojego brokera, jak prawdziwe akcje. Ponieważ replikuje on indeks, jego celem jest osiągnięcie lepszych wyników niż indeks benchmarkowy, który śledzi. Ponadto ETF-y są bardzo przydatne dla niedoświadczonych inwestorów, ponieważ mają bardzo prosty mechanizm działania i bardzo niskie koszty zarządzania.
Fundusze ETF są przejrzyste, dzięki czemu inwestorzy mogą w każdej chwili poznać ryzyko lub zwrot z ich aktywów. ETF-y nie mają określonego terminu zapadalności, są obecne na rynkach całego świata i pozwalają na zakup pojedynczego udziału, co umożliwia zajęcie pozycji nawet przy niewielkim budżecie inwestycyjnym. ETF-y pozwalają również na otrzymywanie dywidend ze spółek wchodzących w skład koszyka śledzonego przez indeks.
Pierwsze kroki do inwestowania w ETF
Pierwszym krokiem do inwestowania w ETF jest otwarcie rachunku maklerskiego w celu dokonywania transakcji kupna i sprzedaży. Obecnie istnieje wiele brokerów online, którzy pozwolą Ci rozpocząć inwestowanie przy bardzo niskich kosztach i praktycznie bez prowizji. Można też skorzystać z klasycznych, fizycznych brokerów bankowych poprzez rachunek papierów wartościowych. Istotne jest, aby sprawdzić funkcje, które każdy broker udostępnia, aby wybrać najbardziej odpowiedni dla Ciebie i stosowane przez niego prowizje.
Po otwarciu konta, będziesz musiał ocenić, który ETF kupić w oparciu o różne osobiste zainteresowania, takie jak: ile chcesz zaryzykować, jak długo planujesz inwestować, gdzie na świecie chcesz inwestować, jak duży zysk chciałbyś osiągnąć. Bierzemy również pod uwagę czysto techniczne interesy, takie jak: wielkość ETF, bieżące wydatki, wiek samego funduszu i jego wyniki w przeszłości.
Jednym z wiodących indeksów ETF na świecie jest S&P 500, wiodący indeks na rynku amerykańskim. Indeks ten śledzi 500 największych spółek amerykańskich. Jednakże ETF dzieli się na różne rodzaje np. standardowy ETF, ETF stylowy, ETF strukturyzowany i ETF aktywny.
Standardowe ETFy to ETFy przedstawione powyżej, czyli ETFy, które inwestują w akcje, obligacje, waluty, towary itp. Następnie są ETF-y stylowe, które selekcjonują akcje na podstawie kapitalizacji lub ceny/wyników. Strukturyzowane ETF-y nie replikują indeksu, lecz zajmują długie lub krótkie pozycje w indeksie, do którego się odnoszą. Wreszcie istnieją aktywne fundusze ETF (Active ETFs), których celem jest właśnie osiągnięcie lepszych wyników od indeksu poprzez zastosowanie użytecznych strategii modyfikujących skład portfela bazowego.
Kolejne interesujące ETF-y?
Globalna kampania szczepień Covid-19 jest już w toku. Potencjalnie w 2021 r. niektórymi ETF-ami, w które warto zainwestować, mogą być te śledzące akcje farmaceutyczne, gdyż sektor ten odnotuje silny wzrost w ciągu roku dzięki szczepionkom, które zostaną wyprodukowane.
Innym wygranym koniem może być ropa naftowa, która po roku cierpienia powinna powrócić do wzrostów w bieżącym roku. Z pewnością wzrośnie sektor technologiczny, szczególnie w AI i na rynkach azjatyckich, które jako pierwsze zareagowały na kryzys Covid-19. Kupno udziałów w tych ETF-ach, które w najbliższych miesiącach 2021 r. odnotują silne wzrosty, może przynieść doskonałe zyski.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.