Jak inwestować w ETF?

ETF (Exchange Traded Funds) to fundusze inwestycyjne, które replikują wyniki indeksów giełdowych, obligacyjnych i towarowych. ETF-y pojawiły się na rynku amerykańskim w latach 90-tych, a na rynku włoskim są obecne od 2002 roku. ETF jest notowany na giełdzie i jest bardzo tanim funduszem inwestycyjnym. Dzięki dużej dywersyfikacji, ETF-y są bardzo konkurencyjne w stosunku do klasycznych akcji.

Jak inwestować w ETF?

Fundusze ETF i ich zalety?

ETF, będąc instrumentami pasywnymi, replikują wyniki „indeksu wzorcowego”. ETF porusza się bardzo szybko i może być szybko handlowany przez Twojego brokera, jak prawdziwe akcje. Ponieważ replikuje on indeks, jego celem jest osiągnięcie lepszych wyników niż indeks benchmarkowy, który śledzi. Ponadto ETF-y są bardzo przydatne dla niedoświadczonych inwestorów, ponieważ mają bardzo prosty mechanizm działania i bardzo niskie koszty zarządzania.

Fundusze ETF są przejrzyste, dzięki czemu inwestorzy mogą w każdej chwili poznać ryzyko lub zwrot z ich aktywów. ETF-y nie mają określonego terminu zapadalności, są obecne na rynkach całego świata i pozwalają na zakup pojedynczego udziału, co umożliwia zajęcie pozycji nawet przy niewielkim budżecie inwestycyjnym. ETF-y pozwalają również na otrzymywanie dywidend ze spółek wchodzących w skład koszyka śledzonego przez indeks.

Pierwsze kroki do inwestowania w ETF

Pierwszym krokiem do inwestowania w ETF jest otwarcie rachunku maklerskiego w celu dokonywania transakcji kupna i sprzedaży. Obecnie istnieje wiele brokerów online, którzy pozwolą Ci rozpocząć inwestowanie przy bardzo niskich kosztach i praktycznie bez prowizji. Można też skorzystać z klasycznych, fizycznych brokerów bankowych poprzez rachunek papierów wartościowych. Istotne jest, aby sprawdzić funkcje, które każdy broker udostępnia, aby wybrać najbardziej odpowiedni dla Ciebie i stosowane przez niego prowizje.

Po otwarciu konta, będziesz musiał ocenić, który ETF kupić w oparciu o różne osobiste zainteresowania, takie jak: ile chcesz zaryzykować, jak długo planujesz inwestować, gdzie na świecie chcesz inwestować, jak duży zysk chciałbyś osiągnąć. Bierzemy również pod uwagę czysto techniczne interesy, takie jak: wielkość ETF, bieżące wydatki, wiek samego funduszu i jego wyniki w przeszłości.

Jednym z wiodących indeksów ETF na świecie jest S&P 500, wiodący indeks na rynku amerykańskim. Indeks ten śledzi 500 największych spółek amerykańskich. Jednakże ETF dzieli się na różne rodzaje np. standardowy ETF, ETF stylowy, ETF strukturyzowany i ETF aktywny.

Standardowe ETFy to ETFy przedstawione powyżej, czyli ETFy, które inwestują w akcje, obligacje, waluty, towary itp. Następnie są ETF-y stylowe, które selekcjonują akcje na podstawie kapitalizacji lub ceny/wyników. Strukturyzowane ETF-y nie replikują indeksu, lecz zajmują długie lub krótkie pozycje w indeksie, do którego się odnoszą. Wreszcie istnieją aktywne fundusze ETF (Active ETFs), których celem jest właśnie osiągnięcie lepszych wyników od indeksu poprzez zastosowanie użytecznych strategii modyfikujących skład portfela bazowego.

Kolejne interesujące ETF-y?

Globalna kampania szczepień Covid-19 jest już w toku. Potencjalnie w 2021 r. niektórymi ETF-ami, w które warto zainwestować, mogą być te śledzące akcje farmaceutyczne, gdyż sektor ten odnotuje silny wzrost w ciągu roku dzięki szczepionkom, które zostaną wyprodukowane.

Innym wygranym koniem może być ropa naftowa, która po roku cierpienia powinna powrócić do wzrostów w bieżącym roku. Z pewnością wzrośnie sektor technologiczny, szczególnie w AI i na rynkach azjatyckich, które jako pierwsze zareagowały na kryzys Covid-19. Kupno udziałów w tych ETF-ach, które w najbliższych miesiącach 2021 r. odnotują silne wzrosty, może przynieść doskonałe zyski.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!