Inwestycje kontrariańskie

Czasami inwestowanie na giełdzie poprzez inwestowanie w wartość nie jest łatwym zadaniem. Często musimy być w stanie iść pod prąd, jeśli uważamy, że tłum nie ma racji. Wymaga to siły psychicznej, odwagi i przekonania. Z tego powodu inwestorom bardzo się to opłaca. Jest to podstawa inwestowania kontrariańskiego.

Inwestycje kontrariańskie

Inwestowanie kontrariańskie

Inwestowanie kontrariańskie to strategia, która polega na podążaniu wbrew „sentymentowi” inwestorów w danym czasie. Zasady inwestowania kontrariańskiego mogą być stosowane do pojedynczych akcji, całej branży, a nawet całych rynków.

Inwestor kontrariański wchodzi na rynek, kiedy inni mają negatywne nastawienie do niego. Kontrarianin wierzy, że wartość rynku lub akcji jest mniejsza niż ich wartość wewnętrzna i dlatego stanowi okazję. Zasadniczo, obfitość pesymizmu wśród innych inwestorów zepchnęła cenę akcji poniżej poziomu, na którym powinna się znajdować, a inwestor kontrariański kupi ją zanim powrócą szersze nastroje i cena akcji odbije się.

Inwestorzy kontrariańscy często celują w akcje znajdujące się w trudnej sytuacji, a następnie sprzedają je, gdy cena akcji odzyskuje wartość, a inni inwestorzy również zaczynają celować w daną spółkę. W pewnym sensie ma pewne podobieństwa z value investing, który również szuka dobrych niedowartościowanych wartości, choć różni się od niego w niektórych kwestiach, takich jak czas, w którym należy mieć akcje lub systemy stosowane do oceny, czy warto kupić akcje.

Inwestorzy wartościowi uważają, że czas na posiadanie dobrych akcji w portfelu jest „zawsze”, podczas gdy inwestorzy kontrariańscy będą sprzedawać, gdy ich zdaniem akcje osiągnęły zbyt wysoką cenę.

Jak inwestować w stylu kontrariańskim

Pierwszą rzeczą jest mieć dobre zrozumienie rynku, być optymistą, gdy inni są pesymistami i vice versa. Okazje do kupna pojawiają się, gdy wszyscy inni sprzedają, a okazje do sprzedaży, gdy wszyscy inni kupują.

Oczywiście, rynek nie zawsze się załamuje, ale zawsze można szukać okazji. Ten styl inwestowania promuje poszukiwanie akcji „niepopularnych”, takich które nie są modne. Jest to częste zjawisko. Okresowo, rynki zwracają większą uwagę na pewne rodzaje akcji, podczas gdy inne popadają w zapomnienie.

Nie oznacza to, że kontrariański styl inwestowania ogranicza się do zwykłego obserwowania spadku akcji lub inwestowania w momencie załamania rynku, bez uwzględnienia innych czynników dotyczących okoliczności każdej akcji, ponieważ nie wszystkie akcje, które upadają są tanie, ale w wielu przypadkach ich spadek jest uzasadniony. W innych przypadkach inwestorzy kontrariańscy mogą wykorzystywać momenty euforii na rynkach akcji, aby obstawiać spadek cen indeksu lub spółki.

Wnioski

Najważniejszą lekcją jest to, aby nie być aroganckim. Wielu „kontrariańskich” inwestorów chwali się, że postępuje wbrew większości tylko po to, aby być innym i zawsze kontrariańskim, i patrzy z góry na większość bez przeprowadzania głębokiej osobistej analizy. Aby dokonać kontrariańskiego inwestowania, potrzebna jest dawka pokory.

Nie tylko musisz obliczyć konserwatywną i rozsądną wartość firmy, ale musisz znaleźć powody, dla których cena jej nie odzwierciedla, jeśli w ogóle. Jeśli rynek wpada w panikę z powodu wydarzenia, które w żaden sposób nie wpływa na długoterminowe perspektywy Twojej firmy, są szanse, że właśnie widzisz okazję. Jeśli rynek zbyt mocno karze Twoją firmę za krótkoterminowy problem, który Twoim zdaniem ma długoterminowe rozwiązanie, a Ty jesteś w stanie być bardziej cierpliwy niż inni, możesz rozejrzeć się za inną okazją.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!