Jakie strategie inwestycyjne zastosować przy inwestowaniu na giełdzie? Przy średnio- i długoterminowym inwestowaniu na giełdzie istnieje kilka rodzajów strategii inwestycyjnych: wzrost, dywidendy, inwestowanie w wartość, GARP, kupno i posiadanie, itp.

Popularne strategie inwestycyjne na giełdzie
W przypadku większości z nich konieczne będzie przeprowadzenie analizy fundamentalnej w celu określenia, czy akcje tej, czy innej spółki są odpowiednie dla realizowanej przez nas strategii inwestycyjnej.
Nie oznacza to, że akcje spółki mogą się zmieścić tylko w jednym rodzaju strategii inwestycyjnej na giełdzie. Na przykład, spółka odpowiednia dla strategii dywidendowej może zostać włączona do portfela Buy and Hold.
Inwestycja indeksowana
Indeks inwestycyjny jest strategią inwestycyjną, która polega na inwestowaniu w indeksy giełdowe za pośrednictwem ETF lub indeksowanych funduszy inwestycyjnych, które automatycznie odtwarzają swój indeks wzorcowy.
Ta strategia inwestycyjna zrodziła się z niemożności pokonania rynku (indeksu giełdowego) przez wielu inwestorów i menedżerów w sposób ciągły, rok po roku. Znane również jako inwestycje pasywne, zalety inwestycji w indeks to przede wszystkim dywersyfikacja, którą osiąga się poprzez inwestowanie w pojedynczy składnik aktywów oraz mała liczba możliwych komplikacji związanych z inwestowaniem w fundusze indeksowe. Nie musimy analizować indywidualnie spółek wchodzących w skład każdego z indeksów.
Strategie inwestycyjne: Inwestowanie w wartość
Value investing to strategia inwestycyjna, której celem jest inwestowanie w firmy, które prowadzą handel po szczególnie atrakcyjnych cenach. Value Investing stara się jak najlepiej wykorzystać różnice, jakie rynek oferuje między ceną a wartością wewnętrzną. Celem tego typu inwestycji jest kupno akcji, gdy są one przedmiotem obrotu ze znaczną różnicą w stosunku do ich wartości wewnętrznej, tj. ze znacznym marginesem bezpieczeństwa. Akcje te mogą być następnie sprzedane, gdy osiągną wartość wewnętrzną lub gdy przekroczą ją o pewien procent, na przykład 10%. Krótko mówiąc, wartość inwestycji polega na tym, aby kupić tanio i sprzedać drogo. W celu znalezienia wartości wewnętrznej, czyli wartości, na którą spółka powinna być notowana, będziemy musieli dokonać fundamentalnej analizy sprawozdań finansowych danej spółki. Tylko wtedy będziemy wiedzieć, że rzeczywiście kupujemy udziały w okazyjnej cenie.
Inwestowanie odwrotne
Inwestycja odwrotna polega na inwestowaniu w przedsiębiorstwa, które zostały mocno dotknięte przez sytuację gospodarczą, cykl koniunkturalny lub jakąkolwiek inną przyczynę. Inwestowanie odwrotne polega również na inwestowaniu w firmy, które nie są „modne” i co do których istnieją wystarczające powody, aby sądzić, że kiedyś osiągną one wysoką cenę. Krótko mówiąc, oznacza ona wybieranie przedsiębiorstw, których wartość gwałtownie spadła w ostatnim czasie lub utrzymuje się na niskim poziomie.
Strategie inwestycyjne typu Growth: inwestycje w przedsiębiorstwa wzrostowe
Strategia inwestycyjna znana jako „wzrost”, lub „inwestycja w firmy wzrostowe” jest próbą zidentyfikowania firm, które w najbliższych latach mogą się znacząco rozwinąć. Często są to małe firmy, które prowadzą działalność od niedawna.
Z obu powodów są to spółki notowane po wysokich cenach, ze względu na duże oczekiwania co do przyszłego wzrostu. Jednak te oczekiwania dotyczące wzrostu nie muszą zostać spełnione, a inwestycja nie zawsze musi zakończyć się sukcesem. Z tych właśnie powodów strategia ta jest zazwyczaj bardziej ryzykowna niż inne, chociaż jeśli się powiedzie, ma tendencję do uzyskania wysokiego zwrotu.
Inwestując w spółki wzrostu, oprócz analizy fundamentalnej, musimy przeprowadzić analizę jakościową przedsiębiorstwa, aby określić, czy rzeczywiście jest to inwestycja, która może tak bardzo wzrosnąć w przyszłości.
Strategie inwestycyjne GARP (wzrost po rozsądnej cenie)
Strategia GARP znajduje się w połowie drogi między inwestowaniem w wartość a inwestowaniem we wzrost. Strategia GARP skupia się szczególnie na firmach o umiarkowanym wzroście, które nie są zawyżone cenowo (jak to ma miejsce w przypadku wielu firm wzrostowych) lub nadmiernie obniżane, eliminując tym samym firmy o niskiej zdolności do wzrostu.

Kup i trzymaj
Strategia Buy & Hold polega na kupnie akcji i utrzymaniu ich przez długi czas. Oznacza to, że wybrane przedsiębiorstwa muszą mieć przewagę konkurencyjną i – przede wszystkim – że będą utrzymywać ją w perspektywie długoterminowej.
W tego typu inwestycjach ceny zakupu są mniej istotne, ponieważ w dłuższej perspektywie czasowej dąży się do wysokiej aktualizacji wyceny. Jedynym powodem sprzedaży akcji w przypadku tej strategii może być pogorszenie sytuacji przedsiębiorstwa, co oznaczałoby utratę przewagi konkurencyjnej i ograniczenie wzrostu przedsiębiorstwa w perspektywie długoterminowej.
Krótko mówiąc, Buy & Hold inwestuje w wyjątkowe spółki, nawet jeśli są one notowane po wysokich cenach i nigdy ich nie sprzedaje. Według Warrena Buffeta, lepiej jest kupować świetnie prosperujące firmy po rozsądnych cenach, niż zwykłe firmy po okazyjnych cenach.
Inwestycja dywidendowa
Inwestycje dywidendowe polegają na inwestowaniu w spółki, które z roku na rok wypłacają wysoką dywidendę w sposób powtarzalny i rosnący. Zazwyczaj są to spółki duże i stabilne, które nie mają już wielu możliwości znaczącego rozwoju i dużą część zysku wypłacają swoim udziałowcom właśnie w formie dywidend.

Inwestowanie w tego typu spółki ma na celu reinwestowanie otrzymanych dywidend w większą liczbę akcji spółek wypłacających dywidendy, tak aby każdego roku dochód otrzymywany w formie dywidend był większy. Strategia ta jest stosowana jako alternatywa dla inwestycji w lokaty i aktywa niskiego ryzyka, które zapewniają niski zwrot, a więc jest to strategia skoncentrowana na perspektywie długoterminowej. Najlepszymi firmami do realizacji tej strategii są firmy, które z roku na rok osiągają stabilne i – jeśli to możliwe – rosnące zyski. Wymogiem inwestowania w spółki w ramach tej strategii jest rentowność dywidend i zrównoważony rozwój. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dywidendach, przeczytaj tutaj wszystko, co musisz wiedzieć o dywidendach.
Dogs of the Dow
Ta strategia inwestycyjna polega na tym, że inwestor co roku wybiera dziesięć akcji Dow Jones Industrial Average, których dywidenda stanowi najwyższy procent ich ceny. Strategia ta może znaleźć zastosowanie także na każdym innym rynku.
Cykliczne inwestycje w spółki
Inwestycje w spółki cykliczne polegają na kupowaniu spółek z dolnej części cyklu i sprzedaży ich w górnej jego części, gdy cena jest bardzo wysoka i wielu inwestorów oczekuje wysokich zysków przez długi czas. Jednak charakter cyklicznych przedsiębiorstw oznacza też, że z roku na rok osiągają one nieregularne zyski, ponieważ są zazwyczaj uzależnione od ceny towaru.
Dlatego też inwestowanie w spółki cykliczne odbywa się zazwyczaj w perspektywie średniookresowej, starając się określić niskie i wysokie momenty cyklu w celu zakupu i sprzedaży.
Strategia inwestycyjna momentum
Strategia momentum polega na otwieraniu długich pozycji na akcjach, które stały się najmocniejsze w ciągu ostatnich 3-12 miesięcy i utrzymywaniu ich przez kolejne 3-12 miesięcy. Strategia ta okazała się opłacalna i została szczegółowo przeanalizowana przez Narasimhana Jegadeesha i Sheridana Tytmana.
W tym przypadku rodzaj przedsiębiorstw i ich podstawy są nieistotne, liczy się tylko to, że w ostatnich miesiącach nastąpił duży wzrost ich wartości. Typowymi firmami o dynamicznej strategii są te, które mają obecnie pozytywny trend, z zyskami przewyższającymi oczekiwane, są modne itp.
Aby dowiedzieć się więcej pobierz Przewodnik giełdowy jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.