Inwestor Li Lu – Kim jest i jak inwestuje

Czy wiesz, że istnieje inwestor, któremu Charlie Munger powierzył część swoich pieniędzy i jest jednym z faworytów puli do zastąpienia Warrena Buffetta na czele Berkshire Hathaway.  W tym artykule opowiemy wszystkim czytelnikom Rankingu historie Li Lu: jednego z superinwestorów z najlepszymi wynikami w tym stuleciu.

Inwestor Li Lu Kim jest i jak inwestuje?

Kim jest Li Lu?

Li Lu urodził się w Chinach w 1966 roku w rodzinie ubogich rolników. Po serii nieszczęść w życiu rodzinnym, udaje mu się wyjechać na Uniwersytet Nanjing, aby studiować fizykę. W 1989 r., podczas studiów na uniwersytecie, uczestniczył w pogrzebie Hu Yaobanga.

Kim był Hu Yaobang?

Hu należał do drugiego pokolenia przywódców Republiki Ludowej, która podjęła reformy w latach 80. i przez długi czas był głównym kandydatem do objęcia schedy po Deng Xiaopingu. Hu stracił wiele ze swojej reputacji podczas protestów studenckich w 1986 roku, ponieważ uznano, że nie jest w stanie ich kontrolować. W 1989 r. zmarł na zawał serca.

Li Lu, wraz z innymi przywódcami studenckimi, rozpoczął serię protestów wokół placu Tiananmen, które zakończyły się rozprawą, której liczba ofiar jest nadal nieznana. Li Lu został uznany przez rząd chiński za jedną z 21 najbardziej poszukiwanych osób i musiał uciekać do Francji, a stamtąd na wygnanie do Stanów Zjednoczonych, gdzie obecnie przebywa.

Gdzie studiował Li Lu?

Jego życie naukowe wyróżnia się wyjątkowością. Otrzymał stypendium na Uniwersytecie Columbii, gdzie ma zaszczyt jako jedyny student w ciągu 200 lat ukończyć 3 kierunki studiów w latach 1990-1996, oprócz nauki języka angielskiego – ekonomię, prawo i szkołę biznesu.

W jaki sposób Li Lu odkrył inwestowanie wartościowe?

Jedną z najciekawszych historii z życia Li Lu jest to, jak poznał Buffetta.

Przyjaciel polecił mu udział w wykładzie, Li Lu jednak nie zrozumiał i pomyślał, że jego przyjaciel powiedział, że będzie darmowy obiad w bufecie i możliwość nauczenia się jak zarabiać pieniądze, co było wystarczającym powodem, aby Li Lu poszedł na wykład. Na szczęście tak się stało i to odmieniło jego życie.

Ku zmartwieniu Li Lu, nie było darmowego lunchu. Nie zabrakło jednak wystąpienia pana Warrena Buffetta. Ta rozmowa, jak się okazało, zmieniła jego życie.

W rozmowie tej znalazł inspirację i wszedł w świat inwestowania. Pracował jako bankier w Donaldson, ale szybko, w 1998 roku, założył swój pierwszy fundusz hedgingowy, Himalaya Partners, za którym stał fundusz venture capital.

Jego pierwszy rok był katastrofą z 19% spadkiem, ale w 1999 roku przyszła jedna z jego wielkich inwestycji: niedowartościowane akcje rosyjskie.

Li Lu zainwestował w Lukoil (LUKOY), podmiot nowo utworzony przez rząd rosyjski, który następnie udostępnił akcje społeczeństwu. Dla inwestorów, którzy dostrzegli tę szansę i podjęli działania, ich inwestycje wzrosły w 1998 r. dziesięciokrotnie. W 1999 r. akcje kosztowały 8 dolarów, co było dużym zyskiem w porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat.

W 2003 r. pozyskał pieniądze od kilku inwestorów, w tym od Charliego Mungera, który zainwestował 86 mln dolarów i założył swój najbardziej znany wehikuł – Himalaya Capital. Jedną z jego najbardziej znanych inwestycji w ten nowy pojazd była firma BYD, w którą kilkukrotnie pomnożył zainwestowany kapitał i zdobył sławę w świecie inwestycji. 

Od tego czasu jego portfel przeszedł spektakularną rewaluację i obecnie zarządza ponad 14 miliardami dolarów.

W jaki sposób Li Lu inwestuje?

Jego styl inwestycyjny charakteryzuje się bardzo skoncentrowanym portfelem, posiadającym maksymalnie jedną wartość i silną ekspozycję na spółki chińskie lub amerykańskie.

Na poniższym obrazku sprawdź akcje, które były częścią jego portfela w ostatnich latach.

Jaki jest obecny portfel Li Lu?

Poniżej przedstawiamy 4 pomysły inwestycyjne, które obecnie znajdują się w portfelu Li Lu oraz przyjrzymy się bliżej dwóm z jego inwestycji poprzez fundusz hedgingowy Himalaya Capital.

Technologia Micron

Jest to jedna z najstarszych spółek technologicznych na Nasdaq. Jest to międzynarodowa firma założona w 1978 roku z siedzibą w Boise, Idaho, Stany Zjednoczone, która produkuje wiele form półprzewodników. 

Należą do nich DRAM, SDRAM, pamięć flash i SSD. Jej produkty konsumenckie są sprzedawane pod markami Crucial Technology i Lexar. Zatrudnia ponad 30.000 pracowników.

Facebook

Pozostaje ulubioną akcją dla wielu krajowych i międzynarodowych inwestorów.

Jesto to jedna z trzech sieci społecznych, których używamy najczęściej w swoim codziennym życiu. Należy wiedzieć, że jego ogromny biznes opiera się na ukierunkowaniu reklamy zgodnie z preferencjami.  Ale ile wart jest Facebook?

Niedawno jeden z amerykańskich superinwestorów Bill Nygren z Oakmark Funds wyliczył za pomocą Sum of the Parts, ile powinien być wart Facebook przy cenie 273 dolarów za akcję. Dostosowując tę analizę do obecnej ceny, widzimy, że Facebook jest obecnie notowany po około 263 USD za akcję lub 25 razy, w oparciu o szacunkowe zyski z 2021 roku w wysokości 10,49 USD za akcję. Ta wielokrotność jest wymagająca, ale nie wydaje się wygórowana dla tak wysokiej jakości firmy, ale jest jeszcze coś więcej.

Facebook ma obecnie około 56 miliardów dolarów w gotówce, co podzielone przez liczbę akcji wynosi około 20 dolarów za akcję, ale do końca 2021 roku powinien osiągnąć 29 dolarów za akcję w gotówce. Odejmując gotówkę od ceny akcji, oznaczałoby to płacenie 234 dolarów za akcję za firmę lub 22-krotność zysków.

Ale też, mimo że WhatsApp raportuje stratę GAAP (Generally Accepted Accounting Principles), jego subskrybenci zwiększyli się czterokrotnie, odkąd Facebook przejął serwis w 2014 roku. Gdyby obecna baza subskrybentów WhatsApp była wyceniana w tej samej cenie za subskrybenta co w 2014 roku, to obecnie wynosiłaby ona 31 dolarów za akcję. W zasadzie, 31 dolarów za akcję wydaje się rozsądne, ponieważ obecna cena / sprzedaż lub cena / sprzedaż wielokrotna.

Inwestycje Facebook

Oprócz WhatsApp, Facebook dokonał również znaczących inwestycji w rozszerzonej / wirtualnej rzeczywistości, około 5 dolarów za akcję, jak szacuje Bill Nygren i jego zespół, i uważają, że te inwestycje są warte tego, co kosztują. Tak więc ten biznes generuje obecnie niewielkie przychody i prawdopodobnie straci co najmniej 1,00 USD na akcję. Gdy więc weźmiemy pod uwagę WhatsApp i VR, musimy od ceny akcji Facebooka odjąć kolejne 36 dolarów i dodać do zarobków 1,50 dolara strat, które generują.

Po przeanalizowaniu tych obliczeń, oznaczałoby to, że płacisz 198 za podstawowe akcje Facebook / Instagram, co przy szacowanych zyskach na poziomie 12 USD w 2021 roku, pozostawiłoby Ci PER na poziomie zaledwie 16,5x. dla firmy z generowaniem gotówki i zdolnością do wysokiego wzrostu, jak Facebook.

Wartości Li Lu

Na jego stronie internetowej możemy znaleźć odniesienia do wartości, którymi kieruje się w życiu osobistym i zawodowym.

Uczciwość

Mówimy prawdę zgodnie z naszą najlepszą wiedzą i przekonaniem. Mówimy, co wiemy, a co ważniejsze, czego nie wiemy.

Odpowiedzialność

Ciężko pracujemy, aby wywiązać się z naszych obietnic, dzięki czemu nasi inwestorzy, współpracownicy, inwestorzy i partnerzy biznesowi mogą na nas polegać.

Integralność

Zachowujemy najwyższe standardy etyki biznesowej i profesjonalizmu.

Merytokracja

Pracujemy ciężko i dokładamy wszelkich starań, aby dostarczać produkt najwyższej jakości.

Poufność

Chronimy informacje poufne i szanujemy prywatność naszych inwestorów, współpracowników, uczestników inwestycji i partnerów biznesowych.

Lojalność

Jesteśmy lojalni wobec naszych inwestorów, współpracowników, firm inwestycyjnych i partnerów biznesowych. Działamy w płynnej sieci zdobytego zaufania.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!