George Soros: styl inwestowania, książki i słynne cytaty

George Soros urodził się 12 sierpnia 1930 r. w Budapeszcie na Węgrzech. Jego rodzina była pierwotnie żydowska, jednak, kiedy wybuchła II wojna światowa i Niemcy najechały na Węgry, ojciec Sorosa, Tivadar, postanowił zmienić swoje pierwotne nazwisko (Schwartz), aby udawać chrześcijan, dzięki czemu mogli przenieść się do Wielkiej Brytanii i uciec przed nazistami. Ojciec Sorosa znany jest na całym świecie jako wydawca języka Esperanto, który miał być językiem uniwersalnym, powstałym w wyniku połączenia cech wspólnych innych języków.

George Soros: styl inwestowania, książki i słynne cytaty

Studiował filozofię w „London School of Economics” i tam poznał swojego profesora Karla Poppera, który zainspirował go publikacją „The Open Society and its Enemies”, co doprowadziło go po latach, w 1993 roku, do założenia „Open Society”, którego celem jest walka o demokrację i liberalne instytucje.

Soros rozpoczął pracę na „Wall Street” w wieku 16 lat i szybko nauczył się inwestować. Zaczynał w funduszach hedgingowych, gdzie przyjął odważny styl, który nie podporządkowywał się rynkowej tradycji, ale odniósł wielki sukces, zarabiając miliony dolarów dla siebie i swoich inwestorów.

Jego najbardziej znanym osiągnięciem inwestycyjnym była dewaluacja funta brytyjskiego w 1992 roku, której dokonał wraz z głównymi inwestorami poprzez krótką sprzedaż akcji tej waluty z zyskiem 1 miliarda dolarów. W ten sposób zyskał reputację osoby czerpiącej zyski z kryzysów, tak jak to zrobił z kryzysów azjatyckich, pomnażając swoje zyski do ponad 5 miliardów dolarów.

Styl inwestowania

Jego styl inwestowania wzbudza wiele kontrowersji, gdyż uważany jest za spekulanta finansowego, jednak można go zaklasyfikować jako inwestora geopolitycznego lub globalnego, który dzięki dywersyfikacji zabezpiecza interesy inwestora.

Geopolityczne lub globalne inwestowanie zapobiega inwestorowi poniesienia znacznych strat, gdy wystąpi spowolnienie gospodarcze, ponieważ bada sytuację i zachowanie i działa odpowiednio. Przykładem tego jest, gdy są czasy ekspansji, więc inwestuje się w szeroką gamę akcji na giełdzie kraju, którego korzyści są oczekiwane. Inwestując w wiele akcji, dywersyfikujesz swoje działania, a jeśli jakaś spółka ponosi straty, nie psuje to oczekiwań inwestora, który stawia na rozwój kraju.

Książki

W swojej karierze zawodowej napisał kilka książek, wśród których wyróżniają się następujące:

  • Alchemia Finansów (1987): jest to przewodnik dla inwestorów, którzy chcą pójść w ślady Sorosa, ponieważ opowiada o jego doświadczeniach, cechach jego myślenia i wyjaśnia jego skuteczne podejście do „rynku inwestycyjnego”.
  • „Soros o Sorosie”: nadążając za duchem czasu (1995): w tej książce słynny inwestor opowiada o swoim życiu od czasu, gdy przeżył Holocaust, następnie opowiada o swoim przybyciu na Wall Street, procesie uczenia się i oczywiście wyjaśnia, w jaki sposób osiągnął sławę jako słynny inwestor.
  • Kryzys Światowego Kapitalizmu: książka ta odzwierciedla pogląd Sorosa na zbliżający się upadek systemów gospodarczych na świecie, przedstawiając jego przewidywania i poglądy.
  • Open Society (1998): zajmuje się społeczeństwami, w których wolność słowa i myśli ma fundamentalne znaczenie. Omawia również niestabilność światowego systemu gospodarczego i proponuje ideę nowego porządku światowego, w którym jeden rząd zapewnia bezpieczeństwo i stabilność społeczeństw.

Słynne cytaty

Na przestrzeni wielu lat, ten inwestor wypowiedział wiele słynnych fraz, w tym:

  • „Zarabiasz pieniądze dyskontując to, co oczywiste i stawiając na to, co nieoczekiwane.”
  • „Problemem nie jest to, czego nie wiesz, ale to, co myślisz, że wiesz, kiedy się mylisz.”
  • „Większość zła na świecie jest właściwie niezamierzona. Wiele osób w systemie finansowym nieumyślnie wyrządziło wiele szkód.”
  • „Jestem bogaty tylko dlatego, że wiem, kiedy się mylę … w zasadzie przetrwałem dzięki przyznaniu się do swoich błędów.”
  • „Nie ma znaczenia, czy masz rację, czy nie. Liczy się to, ile pieniędzy zarabiasz, gdy masz rację i ile pieniędzy tracisz, gdy się mylisz.”
  • „Jeśli chodzisz do pracy codziennie, nie zdajesz sobie sprawy, kiedy jesteś w szczególnym dniu.”

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!