ETF replika S&P500

Fundusze ETF pozycjonują się jako alternatywa dla tradycyjnego inwestowania. ETF to skrót od Exchange Trade Fund. Produkt ten łączy w sobie dwa różne światy: funduszy inwestycyjnych i akcji. W skrócie, można go zdefiniować jako fundusz inwestycyjny, który jest kupowany i sprzedawany jak akcje, zamiast być subskrybowanym i umarzanym za pomocą jednostek uczestnictwa jak tradycyjny fundusz.

ETF replika S&P500

Czym są ETF-y?

ETF to fundusz indeksowy będący w obrocie giełdowym. To sprawia, że jest to hybryda pomiędzy funduszem inwestycyjnym a akcjami.

Formalnie jest to fundusz inwestycyjny, a zakup udziałów ETF oznacza zakup koszyka papierów wartościowych, tak jak w przypadku tradycyjnego funduszu inwestycyjnego, ale obraca się nimi na giełdzie, tak jak akcjami. Fundusze ETF są notowane przez całą sesję giełdową i mogą być kupowane w dowolnym momencie otwarcia rynku, tak jak akcje. Dzięki temu, między innymi, znasz dokładnie cenę, po której akcje zostaną nabyte, gdy złożysz zlecenie kupna.

Fundusze ETF replikują swój indeks odniesienia. Kupno jednostki uczestnictwa funduszu ETF jest równoznaczne z zakupem, w jednej transakcji, wszystkich jednostek uczestnictwa, które tworzą indeks referencyjny, więc kupując jednostki uczestnictwa funduszu ETF dokładnie wiesz, co kupujesz – dokładną replikę jego indeksu referencyjnego. Ogólnie rzecz biorąc, dla uproszczenia i przejrzystości, ETF-y reprezentują zwykle ułamek swojego benchmarkowego indeksu, zwykle jedną dziesiątą lub jeden grosz.

Niektóre z najbardziej popularnych ETF-ów to te, które śledzą najpopularniejsze indeksy, takie jak S&P500 czy EUROSTOXX50. Niektóre z zalet funduszy ETF to:

  • Dywersyfikacja: Każdy udział w ETF reprezentuje portfel akcji notowanych na rynku, który skutecznie replikuje indeks.
  • Zwinność: ETF-y pozwalają na uzyskanie ekspozycji na portfel akcji lub obligacji za pomocą jednej transakcji.
  • Strategia hedgingowa: Handel funduszami ETF pozwala na stosowanie strategii hedgingowych w uzupełnieniu do produktów pochodnych.

ETF-y replikujące indeks giełdowy Standard & Poor 500

Indeks giełdowy Standard & Poor 500 (bardziej znany jako S&P 500) obejmuje 500 największych spółek notowanych w obrocie publicznym według kapitalizacji rynkowej w Stanach Zjednoczonych. Zazwyczaj, gdy ludzie mówią o inwestowaniu na Wall Street w spółki publiczne, mówią o inwestowaniu w S&P 500.

Indeks S&P 500 jest wiarygodnym termometrem światowej gospodarki, obejmującym ponad 80% wszystkich akcji notowanych w USA. Jeśli ten indeks giełdowy spada, to jest to zły znak dla gospodarki. Jeśli idzie w górę, to jest to dobry wskaźnik. Dlatego też jego cena jest w centrum uwagi wszystkich.

S&P500 jest prawdopodobnie najczęściej śledzonym indeksem na świecie. Większość inwestorów uważa go za reprezentatywny indeks amerykańskiego rynku akcji. Dla inwestorów, którzy chcą uzyskać taki sam zwrot jak rynek amerykański w zdywersyfikowany sposób, dobrą opcją jest inwestycja w ETF, który replikuje S&P500. Trzy najpopularniejsze fundusze ETF replikujące indeks S&P500 to:

  • SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY)
  • Core S&P 500 ETF (IVV)
  • Vanguard S&P 500 ETF (VOO)

Wnioski

Korzyści z ETF-ów jest wiele. W praktyce, niewielu zarządzających jest w stanie pokonywać rynek w sposób powtarzalny. Wyjaśnia to po części boom na pasywne inwestowanie w ostatnich latach. Inwestorzy zdali sobie sprawę, że jeśli nie mogą pokonać rynku, to przynajmniej mogą mu dorównać. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów implementacji tych pasywnych strategii jest ETF replikujący indeksy. ETFy przedstawione w artykule są dobrymi narzędziami do replikowania S&P50.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!