W ciągu ostatniego półtora roku na Wall Street zapanowała gorączka IPO. Sektor technologiczny był w ostatnim czasie świadkiem wielu debiutów na nowojorskiej giełdzie. Ostatnio jednak uwagę przykuwa formuła, w jakiej spółki rozpoczynają notowania na amerykańskiej giełdzie, gdyż najczęściej odbywa się to poprzez IPO, czyli ofertę publiczną. W tym sensie wspólnym mianownikiem w tej erze było wykorzystanie SPAC-ów.

Czym są SPACs i jakie są ryzyka?
SPACs są znane jako „spółki typu blank check”. Podmioty, które nie mają konkretnego biznes planu lub celu i których model biznesowy jest zazwyczaj skoncentrowany na uczestnictwie w fuzji lub przejęciu z innymi firmami.
Są to pojazdy, które są notowane na rynku bez prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej, a ich jedynym celem jest pozyskanie środków na zakup spółki, która obiecuje inwestorom dobry zwrot. Innymi słowy, pusta skorupa, ale z bogatymi zasobami finansowymi dostępnymi do zakupu.
SPACs są zazwyczaj promowane przez renomowanych inwestorów, często doświadczonych profesjonalistów finansowych z dużym doświadczeniem w zakresie fuzji i przejęć. I to właśnie ich przywództwo w projekcie przyciąga kapitał od wielu inwestorów, zarówno instytucjonalnych jak i indywidualnych, z którymi tworzony jest SPAC i gromadzone są środki na znalezienie obiecującej firmy. IPO w Stanach Zjednoczonych jest prostą procedurą, znacznie bardziej elastyczną i mniej biurokratyczną niż tradycyjne IPO, które wymaga spełnienia wielu dodatkowych wymogów i większej kontroli ze strony organów regulacyjnych i inwestorów w odniesieniu do informacji przekazywanych na rynek.
Po wprowadzeniu SPAC na giełdę, kolejnym krokiem jest fuzja z nienotowaną spółką. Założyciel lub promotor SPAC będzie zazwyczaj posiadał 25% kapitału spółki, do którego zostaną dodane wkłady innych udziałowców, ale to promotor będzie odpowiedzialny za identyfikację celu przejęcia i zaproponowanie go zarządowi do zatwierdzenia. Przejęcie będzie musiało być również wzmocnione przez włączenie akcjonariuszy kotwicowych, z dodatkowym kapitałem, w momencie, gdy do gry wchodzą zarządzający dużymi funduszami.
Zalety i wady SPAC-ów
Zalety: | Wady: |
Szybkość i pewność, dzięki szybszemu terminowi i stałej cenie (wynegocjowanej między firmą a zespołem SPAC). Proces ten jest prostszy niż w przypadku IPO, ponieważ można wprowadzić na giełdę bardzo niewiele i szybko. | Krytycy twierdzą, że SPAC mogą stanowić lukę dla spółek, które mogą wejść na giełdę bez takiej samej wcześniejszej kontroli, jakiej poddawane są wszystkie inne spółki wchodzące na giełdę, co skutkuje teoretycznym ryzykiem dla inwestorów. |
Możliwość promowania prognoz spółki wśród inwestorów publicznych w momencie połączenia, co jest szczególnie istotne w przypadku spółek o wysokim wzroście. | Efekt rozwodnienia dla właścicieli i inwestorów spółki poprzez „promocję” sponsora (20% przychodów SPAC) i strukturę warrantów. |
Wartość dodana od zespołu zarządzającego/sponsora, który pozostanie udziałowcem po połączeniu. | Jeżeli, gdy zbliża się termin, SPAC nie znalazł okazji do przejęcia, jego opcje są ograniczone i może on być w stanie wymusić transakcje. |
Prawdą jest również, że wiele spółek bez wystarczającej „jakości” może rozpocząć swoją drogę na giełdzie, co stanowiłoby ryzyko dla inwestorów. Należy dokładnie rozważyć, na ile opłaca się posiadać udziały w przejmowanej spółce.
Podobnie, znaleziona okazja może nie być tak dobra. Czy inwestor ma środki, aby wiedzieć, czy transakcja jest rzeczywiście opłacalna? Zakupów dokonuje się na spółkach nienotowanych na giełdzie, a więc bez wystarczającej przejrzystości. Co więcej, w wielu przypadkach są to firmy technologiczne lub startupy, które trudno jest ocenić.
Możemy również znaleźć się w sytuacji, w której SPAC będzie potrzebował dodatkowego finansowania na sfinalizowanie akwizycji i podwyższenia kapitału poprzez nową emisję, co spowoduje rozwodnienie wartości dotychczasowych akcji.
Podsumowując, SPACs stanowią nowy sposób inwestowania z wieloma korzyściami (szczególnie dla spółek przejmowanych). Nie należy jednak zapominać o ryzyku, jakie ponosi inwestor.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.