Czym jest Blockchain i dlaczego powstał?

Czym jest Blockchain i dlaczego powstał? W 1968 roku młodzi Amerykanie ginęli z dala od domu na wojnie, której nie rozumieli. Francuscy studenci wychodzili na ulice w opozycji do społeczeństwa konsumpcyjnego, ludzie zaczęli domagać się liberalnych mechanizmów samozarządzania, dalekich od regulacji narzucanych przez przywódców. W tym ekosystemie zaczęły kształtować się atrakcyjne idee, które dalekie od przemocy dawnych rewolucji, broniły własności i czystego kapitalizmu, kapitalizmu zarządzanego wolą jednostek i dążącego do sprawiedliwości społecznej poprzez świadomą dystrybucję zasobów.

W następnych latach powstały teorie leżące u podstaw tych idei, idee, które położyły podwaliny gospodarki opartej na współpracy, tak jak ją dziś rozumiemy.

Dziś Blockchain jest technologią, która umożliwia urzeczywistnienie takich pomysłów.

Blockchain jest technologią, która pozwala jednostkom na interakcję między sobą, bez potrzeby zewnętrznego regulatora narzuconego przez system.

Innymi słowy, Blockchain nie potrzebuje rządów, ministerstw ani wielkich korporacji do regulowania relacji między jednostkami. Blockchain jest inteligentnym systemem arbitrażowym, który poprzez system sprawiedliwego konsensusu zapewnia ważność i zaufanie do wszystkich transakcji między osobami.

Tak więc pytanie nie brzmi już, czym jest Blockchain, ale czy dzisiejszy rynek jest w stanie zaakceptować ruch Blockchain?

Na czym się opiera i jak jest skonstruowana technologia Blockchain?

Blockchain to skomplikowana technologia, ale można ją wytłumaczyć w prosty sposób.

Wyobraźmy sobie tysiąc komputerów, rozrzuconych po całym świecie, każdy z nich w domu zwykłego człowieka, rodziny, studenta – jednostek, które nie znają się nawzajem i podejmują niezależne decyzje. Wyobraźmy sobie, że te komputery są częścią sieci Blockchain.

I pewnie zastanawiacie się: dlaczego one są częścią tej sieci? To bardzo proste, poza faktem, że w nią wierzą, robią to również dla pieniędzy. Każdy z tych komputerów, za każdym razem, gdy dokonywany jest transfer informacji lub cyfrowych pieniędzy, pobiera niewielką prowizję.

Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie, dlaczego komputer jest wykorzystywany do obsługi publicznej sieci Blockchain, wyobraźmy sobie, że ktoś decyduje się wysłać przelew kryptowalutowy, aby zapłacić za bilety na spektakl teatralny. Wszystkie te komputery dzielą się pieniędzmi za prowizję, jaką kosztuje mnie ten przelew, ale jednocześnie zatwierdzają transakcję.

Zobacz także:

Podajmy przykład, w jaki sposób działanie jest zatwierdzane w blockchainie i jakie są korzyści z dystrybucji informacji: jeśli wyślę do tysiąca komputerów informację 1, to tysiąc komputerów zachowa informację 1. Jeśli ktoś próbowałby zmienić informację jednego z komputerów i powiedziałby, że informacja wynosi 0, a nie 1, złożony system arbitrażowy oparty na teorii gier sprawiłby, że pozostałe 999 komputerów powiedziałoby zmienionemu komputerowi „pomyliłeś się, informacja wynosi 1”, a zmieniony komputer podałby ponownie poprawną informację, 1.

Wracając do naszego przykładu z zakupem biletów, tysiąc komputerów zatwierdza, że z mojego konta na konto teatru został dokonany przelew o wartości X, gdyby ktoś chciał zmienić lub zhakować tę informację, musiałby „zmienić zdanie” tysiąca komputerów.

Transakcje są zatwierdzane przez ponad 40 000 węzłów… żadna ilość mocy obliczeniowej nie może się z tym równać. To jest potężny fundament, na którym zbudowany jest Blockchain.

Jakie są zastosowania Blockchain?

O tym, co można zrobić z Blockchainem, pisze się całe rzeki atramentu, ale w rzeczywistości wyjście poza definicję pojęciową nie jest już takie proste. Prawdziwe zastosowania dla rynku pojawiają się już teraz, a najbardziej bezpośrednie możliwości można znaleźć w transakcjach finansowych, certyfikacji dokumentów, tożsamości cyfrowej i bezpieczeństwie cybernetycznym. Identyfikowalność obiektów i ludzi, własność intelektualna czy wirtualne banki są już rzeczywistością.

Zobacz także:

I co dalej? Blockchain może obniżyć koszty procesów zarządzania w każdej firmie, w tym w administracji publicznej. Blockchain w bezpieczny sposób redukuje czas i koszty transakcji finansowych i informacyjnych. Blockchain proponuje przejrzyste systemy dostaw, które parametryzują podpisane umowy i egzekwują ich przestrzeganie, systemy automatycznie realizują uzgodnione zamówienia… Przyszłość jest wspaniała.

Jak ta technologia może zrewolucjonizować relacje osobiste i instytucjonalne? 

Blockchain jest bardzo nową technologią i jest obecnie najlepszym certyfikatorem i walidatorem danych, jaki kiedykolwiek powstał. Ponadto, jak wspomniano powyżej, wdrożenie rozproszonych łańcuchów danych zmniejsza koszty zarządzania i może zoptymalizować czas trwania procesów.

Jak firmy i organizacje mogłyby nie chcieć mieć tej technologii?

Istnieje szczególny przypadek, którym są instytucje finansowe. Ich sytuacja w odniesieniu do Blockchain jest bardzo nietypowa.

Z jednej strony są zmuszeni do zrozumienia i grania na planszy Blockchain, bo rzeczywistość jest taka, że każdy może stworzyć wirtualny bank, start-upy finansowe, tzw. fintechy, tworzą ekosystemy finansowe niezależne od wielkich banków, a regulacje takie jak dyrektywa PSD2 schodzą na nich, co dodatkowo umożliwia rozwój tej nowej konkurencji. Wszystko to zachęca je do działania.

Z drugiej strony, mają bardzo silne przepisy, których muszą przestrzegać. Wydali dużo pieniędzy na stworzenie systemów operacyjnych, które rzeczywiście działają, średnia wieku klientów, od których zarabiają pieniądze jest wystarczająco wysoka i mają bardzo wysoki poziom zadowolenia klientów.

Ich konserwatywna natura sprawia, że boją się technologii, której nie do końca rozumieją, dlatego ostrożnie do tego podchodzą. 

Jak ta technologia może zrewolucjonizować relacje osobiste i instytucjonalne?

W relacjach osobistych i instytucjonalnych, kolejny krok z Blockchain prawdopodobnie wpłynie na dwie podstawowe cechy zarówno relacji osobistych, jak i biznesowych: reputację i prawdomówność.

Wraz z rozwojem systemów tożsamości cyfrowej i systemów weryfikacji danych, oszukiwanie w sieci stanie się bardzo trudne.

Zamiarem Unii Europejskiej jest poczynienie postępów w kwestii jednolitych rejestrów tożsamości cyfrowej, tak aby nasza tożsamość jako obywateli wykraczała poza świat wirtualny.

Zobacz także:

Co doprowadziło do wzrostu znaczenia Blockchain?

Wychodzimy z globalnego kryzysu gospodarczego, kryzysu, w którym bankierzy, biznesmeni i przywódcy nie radzili sobie zbyt dobrze, niektórzy moralnie, inni sądownie.

Kryzys, którego wszyscy doświadczyliśmy, jeśli nie we własnym, to na pewno w doświadczeniu przyjaciela lub członka rodziny.

Wszyscy jesteśmy świadomi tego, co się dzieje i widzimy to codziennie w mediach. Czyż nie jest kuszące wykorzystanie technologii, która pozwala każdemu stworzyć bank, która pozwala zdemokratyzować zyski, która pozwala wierzyć, że można wydostać się z systemu, który nie daje już moralnych punktów odniesienia?

Publicznych sieci Blockchain nie da się oszukać, nie da się zhakować, nie da się przekupić. Jak tu nie marzyć o świecie, który funkcjonuje na wyższym poziomie?

Marzenie jest uzasadnione i ludzkie, podobnie jak nadzieja, dlatego właśnie przepaść, o której mówiłem wcześniej, pomiędzy konceptualnym a rzeczywistym Blockchainem, jest tak duża. Dzieje się tak, ponieważ dla wielu ludzi Blockchain wciąż jest Graalem, a dla niektórych nawet ćwiczeniem z alchemii.

Musimy zachować równowagę między oczekiwaniami a rzeczywistością. 


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!