Co to jest wskaźnik ADX?

Jeśli handlujesz na giełdzie i lubisz podążać za trendami, będziesz musiał znaleźć ruchy, które dadzą Ci wystarczający margines, aby wykonać zyskowne transakcje. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się czym jest wskaźnik ADX i jak możesz go wykorzystać jako strategię transakcyjną? W tym poście wyjaśnimy wszystko na temat tego wskaźnika.

Wskaźnik ADX: Co to jest?

Wskaźnik ADX (Average Directional Index) został wynaleziony przez tradera technicznego J. Wellesa Wildera w 1978 roku, który opisał średni wskaźnik kierunkowy wraz z negatywnym wskaźnikiem kierunkowym (-DI) i pozytywnym wskaźnikiem kierunkowym (+ DI) w swojej książce New Concepts in Technical Trading Systems.

ADX jest wskaźnikiem technicznym, który można znaleźć wśród tak zwanych oscylatorów. W tym przypadku, będąc oscylatorem, jego wartość porusza się w określonym zakresie pomiędzy 0 a 100. Będąc wskaźnikiem, ADX staje się kluczowym wskaźnikiem dla strategii handlowych.

Główne cechy wskaźnika ADX

Jedną z najważniejszych cech ADX i tym, co odróżnia go od innych wskaźników, jest to, że nie określa on, czy trend jest byczy czy niedźwiedzi. Dlatego też określa on siłę trendu.

Ponadto, wskaźnik ten:

1. Jest to wskaźnik analizy technicznej, który jest używany, aby wiedzieć, czy cena jest w ramach trendu lub w zakresie, aby zmierzyć jego siłę.

2. Identyfikacja zmian ciśnienia w określonym zakresie.

3. Identyfikacja zmian trendu i określenie jego siły.

Obliczenia i interpretacja

Obliczanie wskaźnika ADX odbywa się na podstawie średniej ruchomej z zakresu cen aktywów w danym okresie czasu. Ogólnie rzecz biorąc, kalkulacja jest przeprowadzana dla okresu 14 dni i może być stosowana dla każdego produktu lub instrumentu notowanego na rynku finansowym, takiego jak akcje i waluty.

Teraz, kiedy trend jest silnie byczy lub niedźwiedzi, te same wartości pojawią się we wskaźniku. Dlatego też wskaźnik ADX jest używany do określenia, czy na rynku rozpoczyna się nowy trend.

Aby zinterpretować wyniki, musimy zwrócić uwagę na:

  • Im wyższa wartość odzwierciedlająca wskaźnik, tym silniejszy jest trend cenowy na rynku i,
  • Gdy wartości są niskie, tendencja jest słaba lub nie ma jej wcale (nieobecna).

To znaczy:

  • Gdy wskaźnik jest poniżej 25, cena aktywów porusza się bez określonego trendu, co oznacza, że jeśli ten ADX pozostaje poniżej tej wartości na chwilę, jest bardzo prawdopodobne, że cena aktywów będzie wahać się w pewnym zakresie, a przedsiębiorca w tym przypadku może postrzegać to jako zaletę w stosowaniu zakresu strategii handlowych.
  • Kiedy wskaźnik jest powyżej 25, inwestor lub inwestorzy będą musieli zmodyfikować strategię zasięgu i zastosować strategię transakcyjną opartą na następujących trendach.

Polecamy także:

Następnie pokażemy tabelę z wartościami referencyjnymi, które są zazwyczaj używane dla wskaźnika ADX:

ADX WartośćTrend Force
0-25Brak tendencji
25-50Silna tendencja
50-75Bardzo silna tendencja
75-100Wyjątkowo silny trend

Komponenty wskaźnika ADX

Główna linia wskaźnika ADX jest tym, co określa siłę trendu. Do tej linii należy dodać dwa kierunkowskazy:

1. Dodatni kierunkowskaz (+ DI)

2. Ujemny wskaźnik kierunku (-DI).

Podsumowanie

Najważniejszym sygnałem na wykresie jest cena. Najpierw należy odczytać cenę, a następnie odczytać ADX w kontekście ceny. Dobry trend zazwyczaj wyłania się z okresów konsolidacji zakresu cenowego. Wybicia nie są trudne do wykrycia, ale często nie udaje się ich kontynuować. Wskaźnik ADX pokazuje jednak, kiedy przełamania są ważne, pokazując, kiedy ADX jest wystarczająco silny, aby spowodować trend po przełamaniu. Jeśli ADX wzrasta z poziomu poniżej 25 do powyżej 25, oznacza to, że wybicie jest wystarczająco silne, aby kontynuować. Handlując zgodnie z kierunkiem silnego trendu, zmniejszasz ryzyko i zwiększasz swój potencjał zysku. Aby zidentyfikować silny trend cenowy, używa się średniego indeksu kierunkowego (ADX). Jest to często najlepszy wskaźnik trendu.

Zobacz najlepsze wskaźniki techniczne do inwestowania w towary oraz przeczytaj nasz artykuł o wskaźniku Big Maca.

Mam nadzieję, że te informacje okażą się dla Ciebie przydatne i będziesz mógł je zastosować w swoich własnych inwestycjach.

Przeczytaj także:

Planujesz inwestować? Sprawdź rekomendacje naszych brokerów

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!