Co to jest Swing Trading?

Czym jest Swing Trading i jak go używać? Swing trading jest rodzajem handlu, który koncentruje się na wykorzystaniu zmieniających się trendów cenowych w krótkim okresie czasu. Traderzy lub swing traderzy próbują uchwycić wzrosty i spadki cen akcji. 

swing trading

Swing Trading – definicja i wprowadzenie 

Swing trading jest stylem handlu, który koncentruje się na wykorzystaniu zmieniających się trendów cenowych w stosunkowo krótkim czasie. Swing Traderzy będą próbowali uchwycić wzrosty i spadki cen akcji. Utrzymują swoje pozycje przez jeden do sześciu dni. Chociaż niektórzy mają tendencję do utrzymywania ich przez kilka tygodni, jeśli transakcja nadal przynosi zyski. Traderzy, którzy swingują na akcjach handlowych znajdują możliwości handlowe poprzez wykorzystanie różnych wskaźników do identyfikacji wzorców, kierunku trendu i możliwych krótkoterminowych zmian w trendzie.

Przyjrzyjmy się przykładowi swing tradingu. 

Pięć strategii swing tradingu giełdowego

Poniżej przedstawiamy pięć strategii swing tradingu, które można wykorzystać do identyfikacji okazji handlowych i zarządzania transakcjami od początku do końca.

Retrakcja Fibonacciego

Formacja retrakcji Fibonacciego może być wykorzystywana do identyfikacji poziomów wsparcia i oporu oraz możliwych poziomów odwrócenia trendu na wykresach akcji. Akcje często mają tendencję do wycofania pewnego procentu w ramach trendu przed odwróceniem i narysowaniem poziomych linii w klasycznych wskaźnikach Fibonacciego 23,6%, 38,2% i 61,8% na wykresie akcji. Może ona ujawnić potencjalne poziomy inwestycji. Inwestorzy często patrzą również na poziom 50%, nawet jeśli nie pasuje on do formacji Fibonacciego, ponieważ akcje mają tendencję do odwracania się po cofnięciu się o połowę poprzedniego ruchu.

Swing Trader może wejść w krótkoterminową pozycję sprzedaży, jeśli cena w trendzie spadkowym odwróci się i odbije od poziomu 61,8% retracement (działającego jako poziom oporu), z zamiarem wyjścia z pozycji sprzedaży, aby osiągnąć zysk, kiedy cena spadnie i odbije się od 23,6% linii Fibonacciego (działającej jako poziom wsparcia).

Wsparcie oporu

Linie wsparcia i oporu są ważną częścią analizy technicznej i można wokół nich zbudować skuteczną strategię handlu akcjami.

Poziom wsparcia wskazuje poziom ceny lub obszar na wykresie poniżej aktualnej ceny rynkowej, gdzie kupno jest wystarczająco silne, aby przezwyciężyć presję sprzedaży. W rezultacie spadek ceny zostaje przerwany i cena ponownie wzrasta. Swing trader spróbowałby wejść w transakcję kupna na odbiciu od linii wsparcia, umieszczając stop poniżej linii wsparcia.

Opór jest przeciwieństwem wsparcia. Jest to poziom cenowy lub obszar powyżej aktualnej ceny rynkowej, gdzie presja sprzedaży może przewyższyć presję kupna, powodując ponowny spadek ceny wbrew trendowi wzrostowemu. W tym przypadku, swing trader mógłby wejść w pozycję sprzedaży na odbiciu od poziomu oporu, umieszczając stop loss powyżej linii oporu.

Kluczową kwestią do zapamiętania, jeśli chodzi o włączenie wsparcia i oporu do swojego systemu swing tradingowego jest to, że kiedy cena przebija poziom wsparcia lub oporu, zmieniają one role (to, co kiedyś było wsparciem, staje się oporem i odwrotnie).

Kanały

Ta strategia swing tradingu wymaga zidentyfikowania akcji, która jest w silnym trendzie i handluje wewnątrz kanału. Jeśli narysowałeś kanał wokół trendu spadkowego na wykresie akcji, rozważyłbyś otwarcie pozycji sprzedaży, kiedy cena odbije się od górnej linii kanału.

Kiedy używasz kanałów do handlu akcjami swingowymi, ważne jest, aby handlować z trendem, więc w tym przykładzie, gdzie cena jest w trendzie spadkowym, będziesz szukał tylko pozycji sprzedaży. Chyba że cena wyłamie się z kanału, przesunie się wyżej i wskaże odwrócenie i początek trendu wzrostowego).

10- i 20-dniowa SMA

Inna z najbardziej popularnych technik swing tradingu polega na wykorzystaniu prostych średnich kroczących (SMA). SMA zapewniają jednolite dane cenowe poprzez obliczanie stale aktualizowanej ceny średniej, która może być brana pod uwagę w wielu okresach czasu/długości. Na przykład, 10-dniowa SMA sumuje dzienne ceny zamknięcia z ostatnich 10 dni i dzieli przez 10, aby obliczyć nową średnią każdego dnia.

Każda średnia jest połączona z następną, aby stworzyć gładką linię, która pomaga przeciąć „szum” na wykresie akcji. Użyta długość (w tym przypadku 10) może być zastosowana do każdego interwału na wykresie, od jednej minuty do tygodnia. SMA o krótkich okresach reagują szybciej na zmiany cen niż te o dłuższych okresach.

W przypadku 10-dniowej i 20-dniowej SMA swing trading system, stosujesz dwie SMA o tych długościach na wykresie akcji. Kiedy krótsza SMA (10) przecina się powyżej dłuższej SMA (20), generowany jest sygnał kupna, ponieważ wskazuje to na trwający trend byczy. Kiedy najkrótsza SMA przecina się poniżej najdłuższej SMA, generowany jest sygnał sprzedaży, ponieważ ten rodzaj przecięcia SMA wskazuje na trend spadkowy.

MACD crossover

MACD crossover swing trading system zapewnia łatwy sposób na identyfikację możliwości swing tradingu na akcjach. Jest to jeden z najbardziej popularnych wskaźników swing tradingu, używany do określania kierunku i odwrócenia trendu. MACD składa się z dwóch średnich kroczących, liinii MACD i linii sygnału. A sygnały kupna i sprzedaży są generowane, kiedy te dwie linie się przecinają.

Jeśli linia MACD przecina powyżej linii sygnału, trend wzrostowy jest wskazany i można rozważyć transakcję kupna. Jeśli linia MACD przetnie się poniżej linii sygnału, prawdopodobne jest wystąpienie trendu spadkowego, co sugeruje transakcję sprzedaży. A stock swing trader czekałby na przecięcie się tych dwóch linii ponownie, tworząc sygnał do handlu w przeciwnym kierunku, przed wyjściem z handlu.

MACD waha się wokół linii zerowej i sygnały handlowe są również generowane, kiedy MACD przecina się powyżej linii zerowej (sygnał kupna) lub poniżej (sygnał sprzedaży).

Podsumowując, swing trading jest jedną z najbardziej popularnych technik handlowych. Jego wszechstronność pozwala na handel na trendach przy użyciu dobrej strategii. Pozwala również na handel aktywami finansowymi i instrumentami pochodnymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy finansowe odwiedź Rankia Polska i zostaw komentarz.

Przeczytaj także:

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!