Co to jest świeca japońska?

Pobierz w formacie PDF

Japoński świecznik jest figurą, która przedstawia ewolucję ceny aktywów podczas gdy linia pokazuje tylko migawkę ceny w danym momencie. Świecznik Japoński daje nam, dla danego okresu, cztery różne ceny: Cena wysoka, cena niska, cena otwarcia i cena zamknięcia. Kolor daje nam znacznie więcej informacji wizualnych np. czy cena wzrosła lub spadła. Dzięki temu są one bardziej wykorzystywane w odniesieniu do wykresu słupkowego.

Co to jest świeca japońska?

Świecznik składa się z prostokątnego „korpusu” z górnym „cieniem” w postaci pionowej linii powyżej korpusu wyznaczającej cenę wysoką oraz dolnym „cieniem” w postaci pionowej linii poniżej korpusu wyznaczającej cenę niską. Jeśli na świeczniku nie ma cieni, to dlatego, że wysokie i niskie ceny pokrywają się z otwarciem i/lub zamknięciem.

Kurs otwarcia i zamknięcia jest reprezentowany przez końce korpusu. Możesz zidentyfikować gdzie znajduje się otwarcie i zamknięcie na podstawie koloru świecy. Jeśli cena otwarcia pokrywa się z ceną zamknięcia, świecznik jest neutralny. Ogólna zasada mówi, że kolor zielony jest używany, gdy świeca jest bycza, a czerwony, gdy jest niedźwiedzia. Chociaż inne kolory mogą być używane, takie jak czarny i biały.

Najczęściej używa się jednostki czasu do mierzenia świec. Oznacza to, że świecznik będzie reprezentował ceny w pewnym przedziale czasowym, który może wynosić 1 minutę, 5 minut, 1 dzień, tydzień lub czas, który sami określimy.

Mogą również występować inne jednostki miary, takie jak wartość handlowa. Świece te odzwierciedlają liczbę transakcji lub ticków i mogą być konfigurowane w odstępach ticków, tak aby każda świeca reprezentowała 10, 20, 50… lub transakcje, które przypisujemy.

Jak już powiedzieliśmy wcześniej, Świeczniki Japońskie reprezentują psychologię rynku w określonym przedziale czasowym. Do spekulacji w handlu intraday, świece o znacznie krótszym czasie trwania 1, 5 i 10 minut mogą być stosowane w bardzo płynnych aktywach, gdzie nadal dają nam wiarygodne informacje.

Podstawy: Dlaczego nazywamy te świeczniki świecami japońskimi?

Pochodzenie tych figurek pochodzi, jak sama nazwa wskazuje, z Japonii. W 17 wieku, Osaka, w tym czasie stolicy kraju, rozwinęła się w centrum handlowe dzięki otwartości na morze i dobrej lokalizacji. Doprowadziło to do centralizacji głównego surowca w tym regionie, ryżu, przekształcając rynek ryżu w rynek krajowy. Od tego czasu kupcy licytują cenę ryżu na rynku. 

Rynek kontraktów terminowych na ryż pojawił się z powodu niskiej wyceny waluty wartością wymiany i płatności, na którym rolnicy mogli sprzedawać swoje przyszłe plony ryżu, a zamożni kupcy posiadający nadwyżki ryżu mogli deponować ryż w zamian za pokwitowanie. W ten sposób powstały pierwsze na świecie instrumenty finansowe, a rynek ryżu stał się pierwszym na świecie rynkiem kontraktów terminowych.

Z tego powodu zaczęto spekulować na workach ryżu, a wykresy odzwierciedlające cenę tego aktywa zyskały na wadze. Handlowiec o nazwisku Munehisa Honma zaczął przewidywać z wyprzedzeniem przyszłe zmiany w cenie ryżu przy użyciu japońskiej analizy technicznej Candlestick.

Dopiero po II wojnie światowej, kiedy dostęp do bardziej zglobalizowanych rynków finansowych stał się łatwiejszy, wykres świecowy zaczął być wykorzystywany przez traderów na całym świecie. Popularyzacja japońskich świec i umieszczanie ich na wykresach nastąpiło dopiero kilkadziesiąt lat temu, dlatego też japońska analiza świecowa na rynkach zachodnich jest stosunkowo nowa.

Steve Nison uważany jest za wielkiego guru wykorzystania japońskich świec w analizie technicznej oraz tego, który najbardziej wpłynął na popularyzację japońskich świec na rynkach zachodnich.

Wsparcie i opór przy użyciu japońskich świec

Świece są również szczególnie przydatne do znajdowania wsparcia i oporu. W analizie technicznej często mówi się, że ceny mają pamięć. Wsparcia i opory pozwalają nam znaleźć strefy kupna i sprzedaży, na których możemy opierać nasze pozycje.

Strefy te wykrywamy, gdy widzimy, że cena ma trudności z pokonaniem danej strefy. Świece japońskie są instrumentem, który pozwala nam lepiej niż inne reprezentacje graficzne zobaczyć wygląd wsparć i oporów.

Kiedy widzimy, że kilka górnych cieni osiągnęło równe szczyty, lub podobne, powodując zmianę trendu, możemy zobaczyć opór na wysokiej cenie, którą te świece osiągnęły. I odwrotnie, jeśli widzimy kilka niższych cieni, które osiągnęły równe minima, lub podobne, powodując zmianę trendu, możemy zobaczyć wsparcie na poziomie niżu cenowego tych świec. Im więcej świec, które potwierdzają trudności w przejściu określonej ceny, tym ważniejsze jest wsparcie lub opór.

Wsparcie lub opór będzie uważany za „przełamany”, kiedy istnieje znaczna liczba świec, które minęły cenę z rzędu. Kiedy to nastąpi wsparcie staje się oporem, a opór wsparciem. Jest to w dużym stopniu uwzględniane w planowaniu handlowym, jeśli chodzi o wyznaczanie celów.


Pobierz w formacie PDF

Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

guest
0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności