Co to jest Slippage Trading? Kto zajmuje się handlem online bardzo często jest przekonany, że w momencie złożenia zamówienia, zostanie ono zrealizowane po cenie z momentu złożenia zamówienia. Tak więc, na przykład, jeśli kupisz, gdy cena wynosi 1.300, zamówienie zostanie zrealizowane, gdy cena będzie wynosić 1.300, ale tak nie jest. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że broker, z którego korzystamy nie jest zobowiązany do wysłania zlecenia w momencie, w którym kupujemy, ale jest również zobowiązany do wykonania zlecenia po najlepszej dostępnej cenie.
Jak działa Slippage w praktyce?
Jeśli kupujemy po cenie 1,2500, to nie jest oczywiste, że po drugiej stronie jest ktoś, kto jest gotowy zamknąć przeciwną operację po tej samej cenie (czyli sprzedać po 1,2500). Dlatego od momentu złożenia zlecenia do momentu jego realizacji może upłynąć trochę czasu. Oczywiście czas, który upływa jest stosunkowo krótki, ale wystarczający, aby cena kupna poszła w dół lub w górę. W tym momencie cena realizacji zlecenia będzie nieco inna niż ta, po której złożyliśmy zlecenie. Jest to efekt poślizgu.
Dlaczego występuje efekt Slippage?
Przyczyny występowania poślizgu są różne. W wielu przypadkach powody, które za chwilę wymienimy działają równocześnie.
Pierwszym powodem występowania Slippage jest wysoka zmienność, która jest jednocześnie główną przyczyną. W momentach, gdy rynek porusza się szybko, zaledwie ułamek sekundy od wejścia zlecenia do jego faktycznej realizacji może stanowić niewielką różnicę. Efekt ten może mieć poważne skutki dokładnie w momencie, gdy ujawnione zostaną fundamentalne wiadomości na temat tego, co kupujesz.
Drugim powodem, dla którego występuje efekt Slippage jest brak płynności na rynku. Stan ten może nieznacznie wydłużyć czas przekazania zlecenia, a co za tym idzie jego realizację. Brak płynności może być bardzo istotnym zagrożeniem, gdy zamierzamy składać bardzo duże zlecenia, szczególnie w sytuacji, gdy płynność rynku jest znikoma.
Trzecim powodem występowania poślizgu jest manipulacja brokera. Jeden z najbardziej znienawidzonych sposobów przez wszystkich handlowców, ponieważ niezbyt poważny broker może opóźniać zlecenia złożone w określonym momencie, celowo opóźniając je, co sprawia, że poślizg występuje tylko wtedy, gdy jest to dla niego korzystne. Z tego powodu bardzo przydatne jest, aby wybrać poważnego i regulowanego brokera, w niektórych przypadkach oferują oni nawet specjalną ochronę przed „poślizgiem”.
Jak ograniczyć Slippage w handlu?
Jak do tej pory udało nam się zrozumieć, efekt Slippage występuje praktycznie bez przerwy podczas działań każdego handlowca. Moglibyśmy również wywnioskować, że ta zmienność jest czasami pozytywna, a czasami negatywna, przynosząc nam straty lub zyski, często w małych ilościach, których nawet nie zauważamy.
W niektórych przypadkach jednak Slippage może stać się ciągły, konsekwentny, a w skrajnych przypadkach nawet rujnujący. Są to przypadki, w których po złożeniu zlecenia rynek porusza się nagle w przeciwnym kierunku w stosunku do tego, w którym złożyliśmy zlecenie. Bardzo głośnym przypadkiem w świecie finansów i dla pasjonatów Forex, dotyczącym zjawiska Slippage był przypadek ze stycznia 2015 roku.
W 2015 roku na parze Euro – Frank Szwajcarski miało miejsce wydarzenie, które zapamiętają najwięksi pasjonaci. W godzinach porannych prezes szwajcarskiego banku centralnego, zaskakując wielu inwestorów, podjął decyzję o zniesieniu nałożonego na trzy lata limitu na kurs franka szwajcarskiego w stosunku do euro. Było to nie tylko działanie, które popchnęło giełdy do załamania, w tym samym czasie zdecydowano się na obniżenie stopy depozytowej z -0,25% do -0,75%.
W ciągu kilku minut wiadomość ta obiegła wszystkie rynki i spowodowała, że cross euro – frank szwajcarski z jego kursem spadł nawet o 30%. Zdarzyło się, że wielu handlowców zauważyło, że Stop Loss został uruchomiony, umieszczony w celu ochrony ich inwestycji, ale nie po cenie ustalonej przez nich, ale po pierwszej użytecznej cenie sprzedaży, która była daleka od Stop Lossa umieszczonego przez nich. Doprowadziło to wielu handlowców do ogromnych strat, a w niektórych przypadkach do ogłoszenia niewypłacalności.
Slippage jest zjawiskiem, które nie zależy od handlowców, ale raczej od dynamiki rynku i dlatego nie można mu zapobiec. Możemy jednak, jak w tytule, ograniczyć to zjawisko, zmniejszając ryzyko, jakie może nam ono przynieść, gdy się wydarzy. Najbardziej narażeni na efekt poślizgu są handlowcy skalpingowi, ponieważ wystąpienie tej sytuacji, nawet raz, może zrujnować cały dzień pracy.
Ci, którzy zamiast tego wykonują operacje średnio- lub długoterminowe, mogą łatwiej zniwelować skutki ewentualnego poślizgu. Fundamentalne znaczenie ma również wymiar pozycji, która ma wpływ, ponieważ jeśli mamy większą pozycję to mniejsza będzie możliwość, że ktoś inny będzie chciał przejąć tę samą kwotę z przeciwnej strony. Wreszcie, można powiedzieć, że Slippage jest czymś, z czym każdy handlowiec musi się zmierzyć. Musi on być wliczony w ryzyko handlowe, ale możliwe jest jego zmniejszenie i ograniczenie, nawet jeśli nie możemy go całkowicie wyeliminować.

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw
Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.