Co to jest Pullback w handlu?

Pullback w handlu jest odwróceniem wartości aktywów na rynku akcji, łamiąc trend, aby oprzeć się na wsparciu, które zostało wcześniej złamane.

Czym jest Pullback w handlu?

Termin pullback jest często używany na giełdzie i w handlu. Inwestorzy korzystający z analizy technicznej i opierający swoje decyzje na wykresach z pewnością go słyszeli. Choć brzmi skomplikowanie, to koncepcja jest prostsza niż się wydaje.

Pullback oznacza po prostu spadek ceny aktywa i występuje zawsze w trendzie spadkowym.

Wielu inwestorów powszechnie określa pullback jako cofnięcie, które łamie trend i opiera się na wsparciu lub oporze, ale należy zauważyć, że technicznie rzecz biorąc, cofnięcie może wystąpić tylko w celu przerwania trendu spadkowego. W przypadkach, kiedy trend wzrostowy zostaje przełamany, nazwą, której używamy dla tej figury jest throwback.

Jak widać na obrazku, pullback występuje, gdy w trendzie spadkowym cena aktywa spada, zatrzymuje się i koryguje, aż dotrze do wsparcia, które cena wcześniej przekroczyła – tymczasowo stając się oporem – a następnie kontynuuje spadek.

Traderzy mówią, że pullback to tymczasowa przerwa w trendzie, która może dać okazję do wejścia na rynek i wykorzystania krótkiej strategii przed kontynuacją trendu i osiągnięcia zysków.

Innymi słowy, pullback dostarcza sygnałów na przyszłą ewolucję ceny danego aktywa. Tworzy się w momencie, gdy cena aktywa jest podciągnięta do wcześniej osiągniętego wsparcia i kontynuuje trend spadkowy.

Różnica między Pullback i Throwback

Analitycy techniczni zazwyczaj nie zwracają uwagi na to, czy jest to trend wzrostowy czy spadkowy i w konsekwencji, niezależnie od trendu, zawsze nazywają taką figurę pullbackiem, niezależnie od tego, czy tworzy się ona w trendzie wzrostowym czy spadkowym.

Musimy jednak podkreślić, że w obu przypadkach mamy do czynienia z określoną koncepcją. Koncepcja, którą stosujemy w przypadkach, gdy figura pojawia się w trendzie byczym, to koncepcja throwback.

Na obrazku widać, że throwback występuje w trendzie wzrostowym, gdy cena aktywa rośnie, zatrzymuje się i następuje pullback w kierunku wcześniej pokonanego oporu, po to aby kontynuować trend wzrostowy.

W praktyce niektórzy nie rozróżniają tych pojęć, ale technicznie są one od siebie różne.

Podsumowując, pullback występuje w trendzie spadkowym, a throwback w trendzie wzrostowym.

Pullback: Znaczenie

Jak już wspomnieliśmy, pullback to figura, którą wykorzystują osoby praktykujące analizę techniczną do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Kiedy następuje cofnięcie, traderzy zwykle dostrzegają tymczasowe zatrzymanie w trendzie, co pozwala im wejść na rynek i otworzyć krótkie pozycje, aby otrzymać zyski z kontynuacji trendu.

Jednak trudność polega na tym, że nie zawsze wiemy, czy mamy do czynienia z pullbackiem czy odwróceniem trendu. Jeśli pochopnie otworzymy krótkie pozycje w przypadku odwrócenia trendu, możemy ponieść znaczne straty.

Dlatego, aby ulepszyć analizę, powinniśmy uzupełnić ją o analizę wolumenu oraz innych wskaźników technicznych, które dostarczą nam informacji na temat dalszego kierunku trendu.

Przykład Forex Pullback

Na koniec przyjrzyjmy się rzeczywistemu przypadkowi pullbacka narysowanego na wykresie.

Na poniższym obrazku możemy zobaczyć wykres eurodolara.

Na tym wykresie, jak widać na obrazku, mamy kilka przykładów tego, co byłoby pullbackiem. Daty wskazują na ich pojawienie się, przy czym pullbacki występują na różnych wsparciach, które wcześniej zostały przełamane.

Powiązane lektury:

Szukasz platformy handlowej?

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!