Co to jest broker i najlepsi brokerzy giełdowi

Co to jest broker?

Co to jest broker? Broker giełdowy, znany też jako broker finansowy, jest agentem lub podmiotem, który w imieniu swojego klienta prowadzi negocjacje z drugą stroną, pobierając prowizję od każdej transakcji. Innymi słowy, brokerzy to podmioty lub osoby, działający jako pośrednicy pomiędzy kupującym a sprzedającym w zamian za prowizję.

Co to jest broker i najlepsi brokerzy giełdowi

Głównym zadaniem brokera (oprócz bycia pośrednikiem) jest dostarczanie informacji o produktach, cenach i warunkach na rynku. Są one szczególnie ważne przy sprzedaży akcji, obligacji i innych usług finansowych.

To, że korzystamy z usług brokera, jest spowodowane tym, że oprócz pewnych korzyści, pozwala nam na lepszy dostęp do rynku. Po pierwsze, znają oni rynek i mają kontakty, które nawiązali z potencjalnymi klientami. Po drugie, brokerzy dysponują zasobami i narzędziami umożliwiającymi dotarcie do jak największej bazy nabywców. Przed wynajęciem usług brokera, musimy się upewnić, że posiada on odpowiednią licencję.

Jak znaleźć najtańszego brokera?

Najtańszym brokerem jest ten, który pobiera od nas najniższe możliwe opłaty za handel akcjami w Polski.

Jeśli dopiero zaczynasz, to pewnie zastanawiasz się, jakie prowizje może pobierać makler. Poniżej znajduje się proste wyjaśnienie.

Stawki prowizji maklerskiej

Na giełdzie istnieje duża różnorodność prowizji w zależności od wykonywanej operacji i rodzaju usługi oferowanej przez każdego brokera. Dlatego, zanim podejmiemy decyzję, który z nich jest najtańszym brokerem, powinniśmy przeanalizować rodzaje prowizji, które musimy zapłacić za inwestowanie na giełdzie:

  • Opłata za prowadzenie rachunku papierów wartościowych: Chociaż istnieją maklerzy, którzy nie pobierają tej opłaty, kwota ta odnosi się do kosztów prowadzenia rachunku papierów wartościowych.
  • Opłata powiernicza: pobierana przez maklera w zależności od liczby nabytych akcji i spółek, stanowi okresowy koszt zdeponowania akcji. Nie wszyscy brokerzy pobierają tę opłatę.
  • Prowizja od sprzedaży: broker pobiera od nas opłaty za każdy zakup i sprzedaż akcji. Jest to najczęstsza prowizja pobierana przez brokerów i ta, która będzie miała największy wpływ na Twoją działalność.
  • Opłata giełdowa: należy pamiętać, że coraz więcej akcji hiszpańskich jest przedmiotem obrotu na rynkach alternatywnych, więc niektórzy brokerzy zaoferują Ci możliwość uniknięcia tej opłaty.
  • Prowizja za pobieranie dywidend: niektórzy pośrednicy włączają tę prowizję do opłaty za transakcje zakupu i sprzedaży lub rozdzielają ją i pobierają osobno.
  • Opłata za wypłatę: w niektórych przypadkach pośrednicy pobierają od nas opłatę za wyjęcie naszych pieniędzy z banku.
  • Opłata za wymianę waluty: w przypadku akcji hiszpańskich opłata ta nie będzie Państwa dotyczyć, ponieważ wszystkie transakcje odbywają się w euro.

Co to jest broker i najlepsi brokerzy giełdowi w Polsce

Maklerzy kupujący akcje w Polsce:

XTB

W XTB możesz handlować 48 parami walutowymi i dokonywać wpłat i wypłat w ciągu kilku minut. Zakres spreadów jest dość wąski (do 1 pipsa). Dla osób o ograniczonych zasobach pieniężnych, XTB oferuje zarówno standardowe jednostki handlowe (1 lot), jak i mniejsze jednostki (mikro loty).

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

Minimalny depozyt:

$0.00

FP Markets

FP Markets globalną firmą z biurami w Australii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Zapewnia dostęp do ponad 60 par walutowych, tysięcy akcji, 19 głównych indeksów światowych. Spread wynosi 0,0 pipsa i jest dostępny za pośrednictwem MT4 i MT5, jak również IRESS, Webtrader i aplikacji mobilnych.

FP MARKETS

8.25/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA, Kanada, Azja

Ponad 16 lat doświadczenia w branży.

Regulowane przez ASIC i CySEC.

Oferują one jedne z najbardziej konkurencyjnych spreadów na rynku.

Minimalny depozyt:

$100.00

Interactive Brokers

Jeśli zdecydują się Państwo na inwestowanie w akcje i ETF z IBKR, nie mogą Państwo popełnić błędu. Są oni członkami wszystkich głównych giełd, w tym w Warszawie, Budapeszcie i Londynie w Europie, dzięki czemu mogą być Państwo pewni, że otrzymają najlepsze możliwe ceny i będą mogli wybierać spośród dużej liczby akcji.

Z IBKR mogą Państwo handlować akcjami na całym świecie w ponad 80 centrach rynkowych i korzystać z profesjonalnych platform handlowych, rodzajów zleceń i narzędzi. Mogą Państwo również inwestować w akcje frakcyjne, które pozwalają na inwestowanie w akcje niezależnie od ich ceny.

Rynki:

Polska, Europa, USA, Kanada, Azja, Australia

Wiarygodny broker z 1,54 mln rachunków klientów i kapitałem 10,01 mld USD, notowany na Nasdaq.

Niskie prowizje i najlepsza egzekucja cen możliwa dzięki systemowi IB SmartRoutingSM.

Darmowe platformy handlowe i narzędzia - wystarczająco potężne dla profesjonalnych traderów, ale zaprojektowane dla każdego.

Minimalny depozyt:

$0.00

eToro

Nie da się ukryć, że eToro jest obecne na całym świecie i przetrwało próbę czasu na rynku, rozwijając się w zawrotnym tempie. Niskie opłaty za usługę są powtarzającym się elementem na stronie internetowej. Założenie konta i prowadzenie go na stronie jest całkowicie bezpłatne. Spready są również bardzo rozsądne w niektórych przypadkach, nawet zbliżając się do 0,75%.

ETORO

7.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Strona w kilku językach.

Zaawansowana wersja mobilna i copytrading

Obrót akcjami bez prowizji za kupno i sprzedaż

* Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź https://etoro.com/trading/fees.

Minimalny depozyt:

$50.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!