Co to jest Average Dollar Cost – Średni Koszt Dolara?

Dollar cost averaging (średni koszt dolara) polega na dzieleniu kwoty inwestycji na mniejsze porcje i kupowaniu w regularnych odstępach czasu. W tym poście wyjaśnimy szczegółowo, czym jest średni koszt dolara i jak jest on wykorzystywany w inwestycjach.

Average Dollar Cost

Co to jest średni koszt dolara?

DCA (Dollar Cost Averaging) jest metodą inwestycyjną, która pozwala na wykorzystanie zmian cen rynkowych w długim okresie czasu.

Oznacza to, że inwestorzy inwestują stałą kwotę pieniędzy zamiast kupować określoną liczbę akcji, w ten sposób zapewniają, że inwestycja pozwoli im na zakup większej liczby akcji, gdy ceny rynkowe spadną.

Innymi słowy, uśrednianie kosztów dolara jest strategią, która pozwala inwestorowi na zakup tej samej kwoty inwestycji w regularnych odstępach czasu.

Cel uśredniania kosztów w dolarach

Celem tej strategii inwestycyjnej jest ograniczenie wpływu zmienności przy zakupie aktywów.

Stosując tę metodę inwestowania, można skorzystać z kalkulatora, który pozwala na określenie ilości i przedziałów czasowych, tak aby mieć wyobrażenie o tym, jak strategia może być realizowana w czasie.

Korzyść

– Wdrożenie tej metody lub strategii pozwoli Ci uzyskać dobre zyski z inwestycji i zmniejszyć ryzyko.

– Zakupy występują niezależnie od ceny aktywów w regularnych odstępach czasu, tj. eliminuje wiele szczegółowej pracy z próbą czasu na rynku, aby kupić akcje w najlepszych cenach.

– DCA jest dobrą strategią dla inwestorów o niższej tolerancji ryzyka.

– Jego zastosowanie jest generalnie dla zmiennych inwestycji, takich jak fundusze inwestycyjne lub akcje, jak również automatyczne potrącenia z wynagrodzenia w planach emerytalnych.

– Pomaga to uniknąć ryzyka związanego z niewłaściwą synchronizacją rynku.

Unikaj ryzyka podejmowania kontr produktywnych decyzji podejmowanych z chciwości lub strachu, takich jak kupowanie więcej, gdy ceny idą w górę lub sprzedawanie w panice, gdy ceny idą w dół.

Wady

– Poprzez dokonywanie większej ilości zakupów w tej strategii, opłaty lub koszty transakcyjne są zwiększone.

– Straty mogą wystąpić ze względu na stały wzrost ceny składnika aktywów, tj. im wyższe ceny zakupu w czasie, tym mniejszy wpływ średniego kosztu dolarowego.

– Jest to idealne rozwiązanie dla inwestorów długoterminowych.

– Może mieć niższe zyski niż inne inwestycje, ponieważ rynki akcji mają tendencję do wzrostu w czasie.

– Inną możliwą wadą tej metody są opłaty. Jeśli inwestujesz za pośrednictwem brokera, zazwyczaj musisz płacić prowizje brokerskie za dokonywane transakcje. Jeśli więc inwestujesz w regularnych odstępach czasu, a nie jednorazowo, możesz zapłacić więcej prowizji.

Wniosek – Średni koszt dolara

Average Dollar Cost jest strategią inwestycyjną dla początkujących i mniej zorientowanych technologicznie inwestorów, szczególnie w przypadku inwestowania długoterminowego na niestabilnym rynku.

Podobnie, prawdopodobieństwo popełnienia błędu podczas inwestowania na rynku jest niskie i zmniejsza ryzyko wynikające z decyzji inwestycyjnych opartych na emocjach.

Na koniec należy wziąć pod uwagę wysokość prowizji pobieranej przy tego typu inwestycjach.

Mamy nadzieję, że rozumiesz czym jest dollar cost averaging, czyli strategia idealna dla mniej doświadczonych i długoletnich inwestorów. Należy pamiętać o zaletach i wadach, które wymieniamy w tym poście, które pomogą Ci wybrać najlepszą opcję w inwestycjach, które robisz.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!