Wskaźnik Big Maca: Co to jest i jak to działa?

Indeks Big Maca został wymyślony przez magazyn „The Economist” i mierzy siłę nabywczą między dwiema walutami. Z pewnością słyszałeś o słynnym „Big Mac Burgerze” północnoamerykańskiej sieci restauracji „McDonald's”. W tym artykule wyjaśnimy co to jest indeks BIg Maca i jak działa, dzięki czemu łatwiej będzie Ci zastosować tę kalkulację do określenia siły nabywczej walut różnych krajów i porównać ją z innymi towarami i usługami.

Wskaźnik Big Maca

Wskaźnik Big Maca: Co to jest, jak to działa?

Jak wspomniano wcześniej, „Indeks Big Maca” został stworzony w celu interpretacji zmian cen w produkcie masowego odbiorcy.

Tworzenie indeksu Big Maca

Który tygodnik wprowadził wskaźnik Big Maca? Był nim słynny brytyjski tygodnik The Economist. Porównuje on ceny od września 1986 r. Indeks Big Maca jest przeliczany raz w miesiącu dla ponad 50 krajów. Jest on również przeliczany dla Polski. W celu stworzenia tego indeksu, „Big Mac Burger” został uznany za standardowy produkt dostępny w wielu krajach, więc przydatna była możliwość porównania walut różnych krajów.

Jak to działa?

Po pierwsze, należy wiedzieć, że to było w 1986 roku, kiedy magazyn „The Economist” wprowadził ten indeks. Wprowadzony w oparciu o cenę hamburgera w Stanach Zjednoczonych, porównuje jego ceny w innych krajach.

Dokonano tego poprzez porównanie przeliczenia waluty danego kraju z dolarem amerykańskim. Tak więc, jeśli chcesz wiedzieć, jak działa indeks Big Maca, powinieneś wziąć pod uwagę jeden aspekt jego obliczania.

Obliczenia

Aby obliczyć siłę nabywczą Big Maca, należy podzielić cenę burgera Big Mac w jednym kraju (w jego walucie) przez cenę tego samego burgera w innym kraju (w jego walucie).

Następnie, wynik, który otrzymasz jest tym, co musisz porównać z kursem wymiany pomiędzy dwoma walutami i da Ci następującą analizę:

– Jeśli jest on niższy niż kurs wymiany, to zgodnie z teorią siły nabywczej pierwsza waluta jest walutą zdewaluowaną.

– Jeżeli jest on wyższy od kursu wymiany, to zgodnie z teorią siły nabywczej pierwsza waluta jest walutą przewartościowaną

Ograniczenia indeksu Big Maca

Indeks ten jest bardzo przydatny, aby wiedzieć, jaka jest relacja pomiędzy światowymi walutami, jednak ma on pewne ograniczenia:

– Big Mac nie reprezentuje tego samego we wszystkich krajach; na przykład, w niektórych krajach jest droższy niż menu innej lokalnej restauracji i ludzie w końcu wybierają tańszą restaurację.

Biorąc pod uwagę, że koszty produkcji, podaży, popytu, transportu, między innymi, różnią się, ceny mają tendencję do bycia wyższymi.

Z obecności tego hamburgera w różnych miejscach nie wynika, że poziom zainteresowania jego konsumpcją jest dokładnie taki sam we wszystkich miejscach, ponieważ w wielu krajach „Fast Food”, w tym przypadku „Hamburger”, nie jest zbyt pożądany.

Przykład:

Aby lepiej zrozumieć, jak działa „indeks Big Maca”, przedstawiamy następujący przykład:

1. Zakładamy, że hamburger Big Mac kosztuje w Wielkiej Brytanii 3,19 funta, a w USA 5,51 dolara.

2. Musimy podzielić cenę w funtach przez cenę amerykańską w ten sposób: 3,19 / 5,51, co daje kurs wymiany 0,58.

3. To znaczy, że w momencie obliczeń otrzymaliśmy oficjalny kurs wymiany obu walut wynoszący 0,78, dlatego też porównując oba indeksy, to funt szterling jest tym, który ulega dewaluacji w stosunku do dolara.

Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom udało Ci się zrozumieć co to jest i jak działa indeks Big Maca. Możesz w ten sposób zastosować obliczenia, które wyjaśniliśmy wcześniej, aby poznać siłę nabywczą walut każdego kraju.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej nt. różnych wskaźników, przeczytaj nasze artykuły o wskaźniku bieżącym oraz o wskaźniku plowback.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje brokerów????

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 81% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.00


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!