Czy warto i jak kupić akcje GameStop?

Zastanawiasz się czy warto kupić akcje Gamestop? Gamestop to firma, która rozpoczęła sprzedaż takich produktów jak SEGA Megadrive i pierwszej konsoli Nintendo o nazwie Nintendo Entertainment System i innych produktów: Gameboy i gier wideo, w tym Mario Bross, Donkey Kong, Zelda, między innymi.

gamestop udostępnia nasdaq

GameStop to firma zajmująca się grami wideo, która w styczniu 2021 r. stała się przedmiotem głośnej sprawy związanej z aplikacją Robinhood. W krótkim czasie akcje tej firmy poszybowały w górę, a następnie gwałtownie spadły, co doprowadziło do dużych strat inwestorów. W tym artykule omówimy, czy warto inwestować w akcje GameStop, oraz przeanalizujemy zjawisko short squeeze w kontekście historii firmy.

Sprawa Gamestop na Netflix

Netflix wypuścił 28 września serial zatytułowany Eat the Rich: The GameStop Saga o ruchu online, który podniósł cenę akcji sprzedawcy gier wideo i na zawsze zmienił Wall Street.

Film opowiada o największym domniemanym oszustwie ostatnich lat, którego fabuła dotyczy grupy inwestorów-amatorów, którzy za pośrednictwem mediów społecznościowych wykorzystali tę sieć praktycznie zbankrutowanych sklepów z grami wideo, aby walczyć z rekinami rynku.

GameStop Akcje: O co chodzi? 

Według BBC, GameStop znalazł się w trudnej sytuacji w trakcie pandemii, a na dzień 31 grudnia 2020 roku, przed wszelkimi sporami, cena jego akcji wynosiła 4,71 USD za akcję. Fundusze hedgingowe i inni inwestorzy czasami shortują upadające firmy, aby zarobić pieniądze, i właśnie tak zrobili z GameStop. Grupa aktywnych na Reddit traderów-amatorów zauważyła, że Wall Street obstawia spadek wartości akcji i postanowiła odwrócić ten scenariusz.

Dzięki szaleństwu w internecie, ogromnej koordynacji, influencerom, a nawet tweetowi Elona Muska z napisem „Gamestonk!”, detaliczni inwestorzy kupili tysiące akcji GameStop, podnosząc ich cenę. Jeden z młodych mężczyzn przedstawionych w filmie dokumentalnym zobaczył, jak jego inwestycja w wysokości 25 000 dolarów zamieniła się w 8 milionów dolarów.

Później, w otoczeniu skandalu, cena akcji zaczęła się zawalać. Oznaczało to, że ludzie, którzy postawili na spadek wartości akcji – zwłaszcza więksi, bardziej tradycyjni inwestorzy – stracili dużo pieniędzy.

Robinhood i GameStop

Firma Robinhood, której celem była demokratyzacja rynku, jest przedstawiana w dokumencie jako być może agent manipulacyjny i największy beneficjent wszystkiego, co się wydarzyło.

Aplikacja Robinhood była platformą, za pośrednictwem której handlowcy kupowali i sprzedawali akcje. Z przeprowadzonych dochodzeń wynika, że ​​kiedy aktywa osiągnęły swój szczyt (a dokładniej 28 stycznia 2021 r .), kierownictwo Robinhood po prostu wyeliminowało przycisk kupna i pozostawiło tylko przycisk sprzedaży, skutecznie ograniczając jego obrót.

Cała saga kosztowała fundusze hedgingowe około 20 miliardów dolarów. Od tego czasu pojawiły się inne potencjalne momenty memów giełdowych, w tym AMTD Digital, Bed Bath & Beyond i AMC.

Inwestowanie w akcje Gamestop? Memy giełdowe

Sieć gier wideo GameStop (GME) jest najbardziej znaną z tak zwanych akcji memów, specyficznym rodzajem akcji, o którym po raz pierwszy mówiono w styczniu 2021 r., kiedy amerykański sprzedawca gier wideo zobaczył, że cena jego akcji wzrosła o 1900% w ponad miesiąc, dzięki forum Reddit r/wallstreetbets (więcej o tym wkrótce) i innym internetowym społecznościom inwestorów detalicznych.

Cechy takich działań:

  • Mają wielu obserwujących w sieciach społecznościowych.
  • Są one powiązane z przedsiębiorstwami znajdującymi się w trudnej sytuacji.
  • Zmienność cen akcji.

Analiza GameStop

Firma Gamestop została założona w 1984 roku i specjalizuje się w sprzedaży gier wideo, towarów i wszystkiego, co jest związane z branżą gier wideo. Posiada ponad 5500 sklepów w Ameryce PółnocnejEuropie i Oceanii.

W 2016 roku firma GameStop poszła o krok dalej, przeprowadzając pierwszą ofertę publiczną na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych ( NYSE ). Od momentu debiutu giełdowego ewolucja jego akcji była dość stabilna, pozycjonując się w strefie 4-6 dolarów, aż do pęknięcia bańki GameStop Reddit, która w ciągu kilku dni doprowadziła cenę akcji do 400 dolarów.

TytułGameStop
TickerGME
ISINUS36467W1099
NotowanieNYSE
Gdzie kupićeToro/XTB

Rentowność GameStop

GameStop był popularną nazwą w 2021 roku po tym, jak forum na r/WallStreetBets zmotywowało wielu inwestorów detalicznych do zakupu akcji tej firmy. W rezultacie akcje poszybowały z poziomu poniżej 20 USD w styczniu 2021 r. do ponad 350 USD za akcję.

Trzeba powiedzieć, że przed tym wzrostem wyniki Gamestop były bardzo słabe, a tym bardziej, że w ciągu ostatnich pięciu lat firma ta pozostawała w tyle za innymi firmami i wraz z pandemią Covid-19 została zmuszona do czasowego zamknięcia swoich sklepów w 2020 r.

Jednak w sierpniu 2020 r. inwestor-aktywista Ryan Cohen kupił 13% udziałów w spółce i pchnął GameStop do konkurowania z Amazonem, co znalazło odzwierciedlenie we wzroście kursu akcji.

Wartość akcji GameStop: Notowania

Cena akcji GameStop na początku 2021 roku, jak wspomniano powyżej, odnotowała gwałtowny wzrost po tym, jak legendarny menedżer Michael Burry i tłum Reddit odkryli, że było więcej akcji shortowanych niż w wolnym obrocie.

W przypadku GameStop liczba shortów (pożyczonych akcji już sprzedanych) była bardzo duża i przewyższała akcje dostępne do zakupu. Dlatego, gdy inwestorzy Reddit zaczęli kupować, cena gwałtownie wzrosła. Należy jednak pamiętać, że GameStop jest obecnie spółką bardzo spekulacyjną, a ryzyko jest bardzo wysokie. Obecnie cena wynosi około 25 USD.

Notowania GameStop | Źródło: Google Finance

Jak kupić akcje Gamestop?

Możesz zainwestować w GameStop kupując:

  • Zwykłe akcje.
  • Kontrakty CFD na akcje.

Gdzie kupić akcje GameStop: eToro

Kolejnym krokiem w inwestowaniu w te akcje jest wybór odpowiedniego brokera. Niektórzy mają niskie stawki, ale trudny do zrozumienia interfejs użytkownika, podczas gdy inni brokerzy mogą być drożsi, ale w zamian oferują różnorodne funkcje. Ponadto zawsze wybieraj brokera, który jest renomowany, bezpieczny i odpowiednio regulowany.

Teraz jednym z najlepszych brokerów do kupowania akcji Gamestop jest eToro, ponieważ:

  • Nie ma prowizji za handel.
  • Ma wiele usług, takich jak statystyki GameStop Corp., w tym notowania GME w czasie rzeczywistym, wykresy cen lub kapitalizacja rynkowa.
  • Wielu ekspertów twierdzi, że jest to jeden z najlepszych brokerów na świecie.

eToro

7.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Strona w kilku językach.

Zaawansowana wersja mobilna i copytrading

Obrót akcjami bez prowizji za kupno i sprzedaż

* Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź https://etoro.com/trading/fees.

Minimalny depozyt:

€100.00

Po otwarciu konta w eToro możesz rozpocząć handel. Minimalna wpłata wynosi 100 euro/dolarów i wystarczy złożyć zamówienie, wybrać rodzaj zamówienia, jego cenę i czas trwania. Przeczytaj recenzje eToro tutaj.

Akcje Gamestop etoro

Jeśli planujesz handlować akcjami GameStop krótkoterminowo, aby skorzystać z wahań rynkowych, powinieneś rozważyć analizę techniczną wykresów giełdowych firmy. Ponadto sprawdzaj najnowsze wiadomości i analizy giełdowe GME.

GameStop na XTB

XTB to globalny broker CFD z biurami w Londynie i Warszawie, założony w 2002 roku. Firma jest regulowana przez kilka organów finansowych na całym świecie, w tym brytyjską Financial Conduct Authority (FCA). Ponadto XTB jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i jest zobowiązany do regularnego ujawniania swoich danych finansowych. 

gamestop akcje włoskiej giełdy

XTB pobiera niskie prowizje za kontrakty CFD i zapewnia wolne od prowizji akcje i fundusze ETF do miesięcznego wolumenu obrotu do 100 000 EUR. Wpłaty i wypłaty są szybkie i w większości bezpłatne, a dostępnych jest kilka opcji, w tym karty kredytowe/debetowe i e-portfele. Otwarcie konta jest również szybkie i łatwe.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne.
Inwestuj odpowiedzialnie.

Minimalny depozyt:

€0.00

Oferta XTB obejmuje głównie kontrakty CFD, jak i prawdziwe akcje i fundusze ETF. Tutaj znajdziesz opinie o XTB.

Dywidendy Gamestop

GameStop obecnie nie planuje wypłacać dywidend swoim akcjonariuszom ze względu na serię strat odnotowanych w ostatnich latach, które, jak się wydaje, wraz z opublikowanym najnowszym raportem kwartalnym, zaczynają się odwracać.

Główną przyczyną tych strat może być pandemia COVID19, ponieważ jej główną działalnością jest handel detaliczny, a różne ograniczenia nałożone przez rządy doprowadziły do ​​spadku liczby klientów.

Najnowsze dywidendy wypłacone przez GameStop

GameStop był firmą, która do 2019 roku, wbrew temu, co robi większość firm związanych z technologią, wypłacała dywidendy. Jednak w ostatnich latach, ze względu na straty skumulowane w czasie pandemii, akcje GameStop nie wypłacały dywidendy.

Historia wypłaty dywidendy przedstawia się następująco:

Data ex-dividendDywidendaTermin płatnościRentowność
14.03.190,3829.03.1913,13%
10.12.180,3821.12.1811,11%
17.09.180,3802.10.189,05%
11.06.180,3826.06.1810,46%
02.03.180,3820.03.189,52%
30.11.170,3812.12.177,79%

Często zadawane pytania

Co się stało z akcjami GameStop?

GameStop był popularną nazwą w 2021 roku po tym, jak forum na r/WallStreetBets zmotywowało wielu inwestorów detalicznych do zakupu akcji tej firmy. W rezultacie akcje wzrosły z 20 USD w styczniu 2021 r. do ponad 350 USD za akcję, po czym ponownie spadły, powodując utratę dużych kwot przez wielu inwestorów.

Gdzie kupić akcje GameStop?

Akcje GameStop można kupić na wielu platformach, w tym na XTB i eToro.

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Disclaimer:

76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Najlepszy broker do akcji zagranicznych
Inwestowanie w zagraniczne akcje stało się normą, podczas gdy jeszcze kilka lat temu wydawało się to niemożliwe. Obniżenie prowizji za zakup akcji na tych rynkach zwiększyło konkurencję dla inwestorów. W tym artykule przyjrzymy się, jaki jest najl...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...