Inwestowanie z domu – krok po kroku

Inwestowanie z domu nie jest niemożliwą fantazją, w dzisiejszych czasach jest to naprawdę łatwe i dostępne dla wielu. Istnieją różne opcje inwestowania z domu, w tym artykule zobaczymy kilka z nich. Dzięki światowi online dostępnych jest dziś wiele opcji do inwestowania. Z domu, zwłaszcza w czasie obecnej pandemii, mając komputer i połączenie z Internetem, można dokonywać różnego rodzaju inwestycji.

Inwestowanie z domu - krok po kroku

Podstawy inwestowania z domu

Istnieje kilka sposobów, aby rozpocząć inwestowanie z domu. Pierwszym krokiem jest podstawowe szkolenie w zakresie inwestowania. W sieci można znaleźć wiele przydatnych źródeł, które pomogą oswoić się z tematem poprzez specjalistyczne strony, artykuły z gazet lub klasyczną stronę Wikipedii. W każdym przypadku szczególnie ważne jest, aby w pełni być świadomym, co zamierzasz zrobić. Ekspertyza w dziedzinie inwestycji dostarczy nam użytecznej broni, abyśmy mogli zrozumieć ryzyko, z jakim będziemy musieli się zmierzyć oraz korzyści, jakie dana inwestycja może nam zaoferować.

Istnieje wiele blogów i stron internetowych, które pozwalają nam edukować się na temat świata inwestowania, zwłaszcza online.

Rankia Polska oferuje szeroki wachlarz artykułów i poradników dostępnych dla wszystkich naszych czytelników, które pomogą Ci rozpocząć inwestycyjną podróż. Może Cię to wzbogacić lub po prostu pomóc Ci pokryć jakieś dodatkowe koszty.

Główne sposoby inwestowania z domu

Wśród wielu możliwości, jakie są dziś dostępne, możemy wyróżnić dwie główne:

Pierwszą z nich jest powierzenie naszych pieniędzy bankowi lub brokerowi, który będzie nimi zarządzał, podczas gdy my będziemy wygodnie siedzieć w domu. Ta opcja będzie wymagała podpisania pewnych celów i zobowiązań przez obie strony. Generalnie jednak poleganie na takim podmiocie jak bank czy ubezpieczenie nie przynosi wielkich korzyści i oczywiście wymaga prowizji.

Druga opcja jest nieco tańsza, ale droższa pod względem czasu osobistego. Oczywiście konieczność osobistego śledzenia naszych inwestycji i decydowania o tym, gdzie i komu powierzyć nasze pieniądze, sprawi, że spędzimy trochę więcej czasu. Z drugiej jednak strony, będziemy mieli solidniejsze wykształcenie i wiedzę finansową oraz umiejętność samodzielnego zarządzania swoimi pieniędzmi.

Dostępne opcje inwestowania z domu

Pierwszy sposób inwestowania z domu dotyczy klasycznych działań, czyli „stary” i obecnie znany wszystkim handel, który może być krótko-, średnio- i długoterminowy. Niektóre platformy handlowe pozwalają nam zacząć od bardzo niskich kwot, takich jak 100 euro.

Na tych platformach, w niektórych przypadkach, otrzymamy możliwość korzystania z dźwigni finansowej. Tak jest w przypadku „kontraktów na różnicę”, które pozwalają nam spekulować zarówno w górę, jak i w dół, osiągając wysokie zyski, mimo że zaczynamy od bardzo małej kwoty. Po odrobinie nauki inwestowanie w kontrakty CFD nie będzie takie trudne. Dzięki tej metodzie będziemy mogli generować zyski bezpośrednio z naszego komputera za pomocą platform internetowych, które nie wymagają wygórowanych prowizji.

Niektóre z platform, które stają się coraz bardziej popularne to: eToro, XTB, Trade.com, IQ Option i wiele innych.

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Minimalny depozyt:

€0.01

Drugą możliwość inwestowania z domu oferują pożyczki peer to peer. Dzięki temu trybowi będziemy mogli pożyczać nasze pieniądze tym, którzy ich potrzebują, dzięki platformom pośredniczącym. Platformy pożyczek peer to peer pozwalają nam na bezpośrednie, w wielu przypadkach naprawdę bezpieczne, połączenie z instytucjami finansowymi, które potrzebują pieniędzy, aby pożyczać je innym ludziom. Taki sposób inwestowania pozwoli nam w dłuższej perspektywie systematycznie pomnażać nasze pieniądze.

Ogólnie rzecz biorąc, można znaleźć pożyczki w krótkim, ale także w długim terminie. Niektóre z tych platform posiadają gwarancje, które zapewniają zwrot naszych pieniędzy wraz z należnymi nam odsetkami w przypadku, gdy osoby, które otrzymały zainwestowaną przez nas sumę, nie dokonały wpłaty w określonym czasie po terminie. Istnieje kilka platform, które obecnie oferują usługę pożyczek peer to peer, wśród których możemy wymienić: Bondora, Mintos, PeerBerry, Twino i Swaper.

Trzeci sposób, który jest dziś dostępny online dotyczy obligacji i certyfikatów.

Mamy obligacje skarbowe. W tym przypadku zyski będą nieco niższe niż w poprzednich opcjach, jednak przynoszące nam zyski. Obligacje te mają kwartalne, półroczne, roczne lub wieloletnie terminy wykupu. Są to rzeczywiste papiery wartościowe gwarantowane przez rząd, które w terminie zapadalności zwrócą zainwestowany kapitał wraz z odsetkami narosłymi w okresie kredytowania.

Rachunki depozytowe są generalnie tym rodzajem inwestycji, który w ostatnich latach odniósł największy sukces. Inwestor będzie wiązał oszczędności za pośrednictwem swojego banku, który zaoferuje mu z góry ustalony zysk. W niektórych przypadkach możliwe jest również ubieganie się o imienne certyfikaty depozytowe, które z reguły są bezpieczniejsze niż obligacje skarbowe, ponieważ są gwarantowane przez fundusz międzybankowy. Jedynym problemem, jaki stwarzają te certyfikaty, jest niemożność uwolnienia środków przed terminem zapadalności.

Ostatnim towarem, który oferuje znacznie mniejsze ryzyko, ale niezbyt wysoką rentowność, jest ten, który pochodzi z obligacji pocztowych. Pozwalają uwolnić pieniądze, tracąc już narosłe odsetki, nawet przed terminem zapadalności. W przypadku upadłości państwo będzie chronić inwestora.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Czym są złożone instrumenty finansowe?
Produkty inwestycyjne to fundusze inwestycyjne, papiery wartościowe w formie akcji, papiery wartościowe o stałym dochodzie, instrumenty pochodne, produkty strukturyzowane itp. W ostatnich latach byliśmy świadkami znacznego wzrostu liczby coraz bar...