Które akcje chronią przed inflacją? Spółki defensywne

Akcje defensywne, które generalnie charakteryzują się niskim ryzykiem rynkowym, cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Tego typu akcje są popularne, ponieważ mogą pomóc chronić portfele przed gwałtownymi spadkami na rynku lub gwałtownymi zmianami rentowności. W tym wpisie dowiesz się, jakie są najlepsze akcje defensywne.

Wpływ inflacji na akcje

Związek między inflacją a akcjami jest złożony, ponieważ każde zabezpieczenie musi być oceniane indywidualnie. Inflacja mierzy tempo, w jakim siła nabywcza pieniądza słabnie z biegiem czasu. Pieniądz działa jako jednostka rozliczeniowa, środek wymiany i magazyn wartości. Wraz ze wzrostem cen każda jednostka pieniądza ma coraz mniejszą wartość.

Ponieważ jednak niższa inflacja wiąże się z niższymi stopami procentowymi i wyższą konsumpcją, popyt na akcje rośnie, gdy spółki odnotowują wysokie zyski, co skutkuje aprecjacją cen akcji.

Ogólnie rzecz biorąc, dobry portfel akcji to taki, który składa się z akcji o dobrej dywersyfikacji geograficznej i koncentruje się na aktywach realnych, takich jak nieruchomości lub surowce, ale nadal ma charakter defensywny, ponieważ pozwala inwestorowi otrzymywać wynagrodzenie w postaci dywidend, a nie poprzez wzrost samych akcji. Innymi słowy, mogą one pomijać same wyniki rynkowe.

Czym są defensywne akcje?

Akcje defensywne to spółki, które koncentrują się na produktach, na które niepewność rynkowa nie ma znaczącego wpływu. Spółki te zachowują się cyklicznie, ale są bardziej stabilne, ponieważ ich popyt jest bardziej nieelastyczny niż w przypadku innych produktów, a zatem ich przychody i strumienie zysków są bardziej przewidywalne niż w przypadku spółek cyklicznych.

Różnica między akcjami defensywnymi i cyklicznymi

Akcje cykliczne są przeciwieństwem akcji defensywnych. Są to przedsiębiorstwa, które podążają za cyklem koniunkturalnym we wszystkich jego fazach, od ekspansji, szczytów, spadków i ożywienia. Są to zazwyczaj aktywa, które działają w sektorach usług uznaniowych, np. związanych z przemysłem rozrywkowym, turystyką, sprzedawcami wysokiej klasy odzieży, liniami lotniczymi.

Są to aktywa, bez których ludzie mogą się zasadniczo obejść w przypadku spowolnienia gospodarczego, co oczywiście wpływa na przychody spółek je produkujących, a w konsekwencji na cenę ich akcji.

W przeciwieństwie do akcji defensywnych, które są powiązane z mniej lub bardziej podstawowymi potrzebami, są bardziej niewrażliwe na ogólne trendy gospodarcze. Aby dowiedzieć się więcej, odsyłamy do naszego kompleksowego przewodnika: Akcje cykliczne.

Akcje defensywne: Przykłady spółek

Najlepsze akcje defensywne to z pewnością następujące spółki:

PepsiCo (NASDAQ: PEP) 

Inwestorzy poszukujący dodatkowej ekspozycji na sektor dóbr konsumpcyjnych mogą rozważyć zakup PepsiCo, rynku żywności i napojów, którego portfolio marek obejmuje Frito-Lay, Gatorade, Pepsi-Cola, Quaker i Tropicana.

PepsiCo działa w kilku segmentach: Frito-Lay North America (FLNA); Quaker Foods North America (QFNA); PepsiCo Beverages North America (NAB); Ameryka Łacińska; Europa; Afryka, Bliski Wschód i Azja Południowa; Azja i Pacyfik, Australia i Nowa Zelandia; oraz Chiny.

Flowers Foods (NYSE: FLO) 

Flowers Foods, z siedzibą w Thomasville w stanie Georgia, jest jednym z wiodących dostawców pakowanych produktów piekarniczych w Stanach Zjednoczonych. Firma posiada szerokie portfolio produktów piekarniczych, w tym Nature’s Own, Dave’s Killer Bread, Wonder, Canyon Bakehouse i Tastykake.

Jest to spółka o wysokiej stopie dywidendy i potencjale wzrostu, która może być atrakcyjna dla inwestorów pasywnych.

UnitedHealth (NYSE: UNH) 

UnitedHealth Group, z siedzibą w Hopkins w stanie Minnesota, jest największym prywatnym zakładem opieki zdrowotnej i dostawcą ubezpieczeń w Stanach Zjednoczonych, z 48 milionami członków. Firma działa za pośrednictwem czterech segmentów: UnitedHealthcare, OptumHealth, OptumInsight i OptumRx. Jest to kolejna bardzo dobra opcja do inwestowania w akcje defensywne w USA.

Exxon Mobil (NYSE: XOM)

Exxon Mobil (XOM, 103,41 USD) jest jedną z największych na świecie firm naftowych i gazowych. W ubiegłym roku odnotowała przychody przekraczające 400 mld USD (413,7 mld USD), co jest wzrostem o prawie 45% w porównaniu z 2021 r. (285,6 mld USD). Ponadto firma wygenerowała 62,1 mld USD wolnych przepływów pieniężnych po uwzględnieniu wszystkich nakładów inwestycyjnych.

Pfizer (NYSE: PFE)

Pfizer (PFE, 40,18 USD) to zdywersyfikowana firma farmaceutyczna oferująca leki i szczepionki w szerokim spektrum obszarów terapeutycznych. Produkuje wiele rodzajów leków, które zapewniają stały przepływ gotówki, a jej wartość rynkowa wynosi 226,8 mld USD, a stopa dywidendy 4,0%. Co więcej, jej ogromny rozmiar pozwala jej wydawać duże sumy na badania i rozwój, zdobywając w ten sposób coraz większe udziały w rynku.

Akcje defensywne: Sektory i instrumenty finansowe

Ponieważ akcje defensywne to akcje spółek, które mają tendencję do pozostawania stabilnymi w okresach spowolnienia gospodarczego i nie są szczególnie dotknięte wahaniami gospodarczymi, akcje te zazwyczaj należą do sektorów oferujących podstawowe towary i usługi, takie jak żywność, usługi użyteczności publicznej i opieka zdrowotna.

  1. 🍲Sektor żywności i napojów: Ten sektor jest uważany za defensywny, ponieważ ludzie będą nadal spożywać żywność i napoje niezależnie od sytuacji gospodarczej.
  2. 🏢Usługi publiczne (sektor użyteczności publicznej): Spółki użyteczności publicznej, takie jak te dostarczające wodę, gaz lub energię elektryczną, są generalnie uważane za defensywne, ponieważ ludzie potrzebują tych podstawowych usług w każdych warunkach ekonomicznych.
  3. 💊Sektor farmaceutyczny i zdrowotny: Nawet w czasach recesji ludzie potrzebują leków i opieki medycznej.
  4. 📡Telekomunikacja: Chociaż telekomunikacja nie jest tradycyjnie uważana za defensywną, rosnące znaczenie łączności we współczesnym społeczeństwie oznacza, że spółki te mogą mieć cechy defensywne.
  5. 🧴Artykuły gospodarstwa domowego i higieny osobistej: Nawet w trudnych czasach ludzie nadal kupują podstawowe artykuły gospodarstwa domowego i higieny osobistej.

Inwestowanie w akcje defensywne

Oto to wybór brokerów, którzy umożliwiają inwestowanie w defensywne papiery wartościowe.

BrokerInformacje
XTBWięcej →
eToroWięcej* →
DEGIROWięcej →
Interactive BrokersWięcej →
Freedom24 Więcej →
EightcapWięcej →
ActivTradesWięcej →

*Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź etoro.com/trading/fees.

Inwestowanie w defensywne fundusze ETF

Inwestowanie w defensywne fundusze ETF jest doskonałą strategią i alternatywą dla bezpośredniego kupowania pojedynczych akcji, ponieważ pozwala zdywersyfikować inwestycje, umożliwiając skierowanie zasobów ekonomicznych do określonych sektorów poprzez pasywną strategię inwestycyjną.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są najlepsze defensywne fundusze ETF do inwestowania, odsyłamy Cię do naszego przewodnika po najlepszych defensywnych funduszach ETF, w którym możesz bardziej szczegółowo zapoznać się z tym tematem.

Jakie są defensywne sektory rynku akcji?

Sektory uważane za defensywne to głównie trzy: podstawowe dobra konsumpcyjne, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i farmaceutyki. Należy zauważyć, że chociaż sektory te są tradycyjnie defensywne i bardziej stabilne niż sektory czysto cykliczne, takie jak turystyka czy technologia, mogą czasami zachowywać się bardziej dynamicznie niż ich indeks benchmarkowy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak inwestować w najlepsze akcje, odsyłamy Cię do naszego przewodnika jak inwestować w Amazon oraz jak kupić akcje Coca Coli.

Najlepsze akcje defensywne

W 2023 r. preferowany jest portfel akcji składający się z papierów wartościowych o dobrej dywersyfikacji geograficznej, skoncentrowany na aktywach rzeczywistych, takich jak nieruchomości, surowce i infrastruktura, ale nadal defensywny, ponieważ generowanie znacznych przepływów pieniężnych pozwala inwestorowi uzyskać wynagrodzenie w postaci skumulowanego zwrotu, tj. w postaci dywidend, a nie wzrostu ceny akcji.

Akcje defensywne są również napędzane głównie przez rynek amerykański z takimi firmami jak Coca Cola, Walmart i te wymienione powyżej.

Chcesz zainwestować w akcje? Zalecamy przeczytanie:

Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Minimalny depozyt:

€0.01

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Disclaimer:

76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Najlepszy broker do akcji zagranicznych
Inwestowanie w zagraniczne akcje stało się normą, podczas gdy jeszcze kilka lat temu wydawało się to niemożliwe. Obniżenie prowizji za zakup akcji na tych rynkach zwiększyło konkurencję dla inwestorów. W tym artykule przyjrzymy się, jaki jest najl...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...