Trading czy Inwestowanie? Różnice


Inwestowanie i trading: dla osób nowych w świecie rynków finansowych rozróżnienie między tradingiem a inwestowaniem może nie być od razu oczywiste. W rzeczywistości są to dwie nieco podobne czynności, przynajmniej pod względem celów, ale jednocześnie różne. W tym przewodniku wyjaśniamy te różnice.

Trading a Inwestowanie

Trading a inwestowanie

Dla tych, którzy wkraczają w świat rynków finansowych, pytanie o to, co wybrać, handel czy inwestowanie, może być prawdziwie hamletowskie. Wraz z postępem technologicznym koszt zakupu lub sprzedaży papierów wartościowych na rynkach kapitałowych, takich jak obligacje lub akcje, drastycznie spadł, zmniejszając bariery wejścia. Innymi słowy, istnieje wiele platform, które pozwalają rozpocząć inwestowanie na świecie od bardzo niskich kwot.

Ma to z pewnością swoje zalety: pozwala inwestować nawet osobom bez dużego kapitału. Jednak wejście w ten świat bez odpowiednich umiejętności świadomego operowania na rynkach finansowych niesie ze sobą ryzyko. Dlatego też niezwykle ważne jest poznanie różnic pomiędzy tradingiem a inwestowaniem oraz zrozumienie mechanizmów stojących za tymi dwoma pojęciami.

Przed przeanalizowaniem różnic między tymi dwoma pojęciami, należy zapoznać się z pojęciami inwestycji i tradingu.

Podstawy inwestowania

Inwestowanie oznacza kupowanie instrumentów finansowych, takich jak fundusze ETF, akcje i obligacje, w celu generowania zysków w perspektywie średnio- i długoterminowej. Analiza jest niezbędna w każdej szanującej się inwestycji. Aby określić, czy dana spółka jest dobrą inwestycją, bierze się pod uwagę kilka czynników. Niektóre z nich to:

 • 🔄Obrót
 • 💰Rentowność
 • 💸Przepływy pieniężne
 • 💼Aktywa
 • 📋Zobowiązania
 • 🛠️Wyposażenie
 • 👥Konkurencja
 • 🚀Możliwości ekspansji

Inwestowanie oznacza długoterminowe kupowanie i sprzedawanie papierów wartościowych. W przeciwieństwie do handlu, nie szukamy szybkich zysków. Inwestycje są zazwyczaj utrzymywane przez lata, a nawet dekady. Inwestora nie interesują krótkoterminowe ruchy cen lub korekty. Szum w tle nie ma znaczenia. Liczy się długoterminowy trend.

Zobacz także: Jak zacząć inwestować

Aby inwestować, masz dwie opcje. Pierwszą z nich jest aktywne poszukiwanie akcji i innych aktywów finansowych spółek, a tym samym przeprowadzanie selekcji akcji. Jest to potencjalnie dochodowe zajęcie, ale wymaga dużo nauki i umiejętności. Alternatywnie, jeśli nie chcesz samodzielnie wybierać papierów wartościowych, możesz również zdecydować się na zakup funduszu ETF, którego wybór aktywów opiera się na parametrach takich jak rynek referencyjny, rodzaj inwestycji (np. towary lub akcje) i inne czynniki w celu replikacji wyników indeksu odniesienia.

Istnieją zatem dwie formy inwestycji:

 • Inwestowanie aktywne: ta metoda inwestowania przypomina handel pozycyjny, stara się pokonać rynek poprzez analizy, które pozwalają przewidywać trendy.
 • Inwestowanie pasywne: ma na celu modelowanie zachowania sektorów gospodarki lub regionów świata poprzez replikację wyników indeksów. Sprowadza się to do zakupu i czekania.

Podstawy tradingu

Poprzez handel można inwestować w szeroką gamę instrumentów finansowych, takich jak akcje, kontrakty terminowe, opcje, surowce, waluty, kryptowaluty i inne. Każdy z tych instrumentów ma unikalne cechy, najlepiej dopasowane do konkretnego typu inwestora.

Możliwy jest handel długoterminowy, tj. kupowanie akcji w celu ich późniejszej odsprzedaży, lub na tzw. short-selling, tj. próba wygenerowania zysków w krótkim lub średnim okresie, a nawet sprzedaż akcji, zanim cena spowoduje spadek wartości akcji.

Cechą wyróżniającą handel jest to, że wiąże się on z wyższym ryzykiem niż tradycyjne inwestowanie, ponieważ podlega zmienności dziennej ceny akcji, a także opiera się na prognozach rynkowych każdego tradera, które generują zarówno natychmiastowe zyski, jak i straty (może się to zdarzyć, gdy krótkoterminowe zyski są poszukiwane przy użyciu kontraktów CFD).

Z tego powodu handel jest znacznie bardziej czasochłonny, ponieważ wymaga monitorowania i znajomości warunków rynkowych wybranego instrumentu inwestycyjnego. Ponadto handel może obejmować następujące strategie:

 • Scalping lub szybki handel: krótkoterminowa strategia inwestycyjna, która choć generuje niewielki zysk, to inwestowanie w tego typu strategię może przynieść łącznie kilka zysków.
 • Day trading: inwestycja realizowana jest w ciągu jednego dnia (zaletą jest to, że unika się niespodzianek).
 • Handel pozycyjny: ma na celu wykorzystanie długich okresów w trendzie, zwiększając lub zmniejszając dochód w tym okresie.
 • Swing trading: Próba pozycjonowania się przez dłuższy czas w trendzie rynkowym, czekanie na jego szczyt, osiąganie zysków w oczekiwaniu na trendy wzrostowe, które w tym przypadku mają charakter cykliczny.

Handel online to działalność, która może generować znaczne zyski, jeśli jest dobrze rozumiana i zarządzana. 

Ale to nie wszystko. Trading nie jest uniwersalny, istnieją różne style, które odpowiadają różnym typom inwestorów. Chcesz poznać różne style handlu i dowiedzieć się, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy? Kliknij link, aby zapoznać się ze szczegółową analizą różnych podejść.

Pamiętaj, że sukces w handlu online nie jest gwarantowany, ale edukacja i wiedza mogą zwiększyć Twoje szanse. Dowiedz się więcej o tym, jak inwestorzy zarabiają na handlu online i już dziś rozpocznij swoją podróż do sukcesu finansowego.

Inwestowanie czy Trading: Różnice

Z pewnością wiesz już, że inwestowanie i handel to dwie różne koncepcje, ponieważ inwestorowi podczas inwestowania towarzyszy broker w procesie kupna lub sprzedaży akcji, które posiada przez długi okres czasu, aż do wypłaty dywidendy lub sprzedaży akcji.

Pojawia się zatem pytanie: którą z tych dwóch opcji wybrać? Jak zawsze w świecie finansów i inwestycji, nie ma jednej odpowiedzi: wszystko zależy od potrzeb, zainteresowań, celów finansowych i poziomu wiedzy. W prostych słowach możemy powiedzieć, że jeśli chcesz stałego zysku i nie masz czasu na śledzenie rynku, inwestowanie jest najlepszą opcją. Z drugiej strony, jeśli masz pewien apetyt na ryzyko i odpowiednie umiejętności, handel jest najlepszą opcją.

Broker do inwestowania: Freedom24

Jeśli handlujesz długoterminowo, Freedom24 może być dla Ciebie odpowiednią opcją. Ten regulowany broker umożliwia inwestowanie w szeroką gamę produktów, odpowiednich zarówno dla osób poszukujących aktywnego stylu, jak i tych, którzy preferują styl pasywny. Na przykład fundusze ETF, akcje i obligacje.

Freedom 24

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA, Azja

Konto z oprocentowaniem do 8,7% z opcją codziennej akumulacji dochodów

Ponad 800.000 opcji na amerykańskie akcje

Ponad 40.000 akcji i 1.500 ETF-ów

Minimalny depozyt:

€0.00

Przeczytaj naszą recenzję Freedom24, aby dowiedzieć się więcej.

Broker do tradingu: XTB

XTB to doskonały broker, który wyróżnia się elastycznością, solidnością i niezawodnością dzięki szerokiej gamie rachunków i produktów handlowych. Jeśli chcesz handlować, z XTB masz możliwość inwestowania w akcje, kontrakty CFD, opcje i forex w bezpiecznym i regulowanym środowisku.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne.
Inwestuj odpowiedzialnie.

Minimalny depozyt:

€0.00

Przeczytaj naszą recenzję XTB, aby uzyskać więcej informacji.

Inwestowanie a Handel: Wnioski

Podsumowując, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na handel czy inwestowanie, warto zdobywać wiedzę, koncentrować się na pracy analitycznej i postępować ostrożnie, a następnie dbać o to, aby wybierać tylko regulowanych i bezpiecznych brokerów, którzy gwarantują poziom niezawodności.

Inwestowanie a trading: Często zadawane pytania

Jaka jest różnica między handlem a inwestowaniem?

Istnieje minimalny wspólny mianownik między tymi dwoma działaniami oraz szereg różnic. Podstawowa różnica dotyczy jednak wymiaru czasowego: handel ma perspektywę krótkoterminową; staramy się czerpać zyski z krótkoterminowych zmian na rynku. Z drugiej strony inwestowanie ma perspektywę długoterminową.

Co to znaczy trading?

Oznacza to krótkoterminowe inwestowanie w różnorodne aktywa, takie jak między innymi akcje, kontrakty futures, opcje, surowce, waluty, kryptowaluty.

Co to znaczy inwestować?

Inwestowanie oznacza posiadanie papierów wartościowych przez długi okres czasu. Inwestycje są zatem utrzymywane przez lata, a czasem nawet dziesięciolecia, w przekonaniu, że rynek długoterminowy generalnie charakteryzuje się trendem wzrostowym.

Jakie są najczęstsze strategie handlowe?

Są to: scalping lub szybki handel, który polega na dokonywaniu inwestycji w bardzo krótkim czasie; day trading, który polega na dokonywaniu transakcji w ciągu jednego dnia; handel pozycyjny, który polega na utrzymywaniu pozycji przez długi okres czasu; oraz swing trading, strategia, w której próbuje się czerpać zyski z wahań rynkowych w ciągu kilku dni.

Jakie są różne style inwestowania?

Istnieją dwa style inwestowania, aktywny i pasywny. W stylu aktywnym próbujesz pokonać rynek, bezpośrednio wybierając aktywa (takie jak akcje), które Twoim zdaniem są najbardziej dochodowe. Natomiast w przypadku indeksu pasywnego replikowany jest indeks referencyjny, zwany instrumentem bazowym.

Szukasz brokera do inwestowania lub handlu?

Minimalny depozyt:

€0.00

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Disclaimer:

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.

76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Tether (USDT): Co to jest i gdzie kupić?
Wśród wielu kryptowalut na rynku jest jedna, która wyróżnia się szczególnym elementem stabilności: Tether (USDT). Ta kryptowaluta, stworzona w celu zaoferowania równowagi w chaotycznym świecie walut cyfrowych, jest powiązana bezpośrednio z wartośc...