Ile potrzebuję, aby przejść na emeryturę?

Czytałem kilka postów na forach o emeryturze i rencie. Jest kilka świetnych pomysłów i wspaniałych wypowiedzi, ale wygląda na to, że większość z nich obraca się wokół pytań typu: gdzie inwestować? Jaką strategię mam stosować? Jakie fundusze, ETFy lub akcje mam kupić? Jak i/lub gdzie mogę zacząć? Jak dywersyfikować? Czy dokonuję regularnych wpłat? Czy reinwestować dywidendy? ….. Wszystkie powyższe pytania są świetne, bardzo ważne i należy na nie odpowiedzieć, szczegółowo przeanalizować i zestawić, ale wszystkie one skupiają się wokół tych samych starych pytań: alokacji kapitału, filozofii/strategii inwestycyjnej i zarządzania pieniędzmi/oszczędnościami.

emeryturę

Jedno z pytań, którego ciągle brakuje i które dziś omówię, brzmi: Ile pieniędzy będę potrzebował, aby utrzymać swój styl życia, kiedy przejdę na emeryturę? To pytanie prowadzi do głównego pytania: jaka jest wymagana (lub minimalna) stopa zwrotu, aby moje pieniądze (inwestycja, oszczędności, emerytura, itp.) nie straciły siły nabywczej na wczesnej emeryturze i rosły wystarczająco, aby pokryć moje przyszłe wydatki? To znaczy, jaka jest stopa wzrostu, której potrzebuję w moich okresowych składkach i początkowej inwestycji DZIŚ, aby inflacja nie zniszczyła ich w czasie. Jaka stawka jest potrzebna, abym za 10, 20, 30 lat mógł otrzymać miesięczny dochód, który pozwoli mi utrzymać pożądany standard życia? Trzeba pamiętać, że za 10 lat dzisiejsze 1.000 euro, będzie miało siłę nabywczą tylko 500 euro, biorąc pod uwagę historyczną średnią inflację od 1956 roku. Być może wielu z Was zna już odpowiedź na to, jaka stawka jest potrzebna i ile pieniędzy będziecie potrzebować i dlatego niewielu z Was o tym mówi, w każdym razie ten post jest małym przypomnieniem, a dla tych z Was, którzy nie wiedzą, mam nadzieję, że jest przydatny.

Na pytanie, które właśnie zadałem, trzeba odpowiedzieć przed każdym innym, aby móc prawidłowo odpowiedzieć na pozostałe pytania dotyczące: Alokacji kapitału, strategii inwestycyjnych i zarządzania pieniędzmi/oszczędnościami, w przeciwnym razie nie będziemy wiedzieć na pewno, czy to, co stosujemy, pomoże nam mieć wystarczająco dużo pieniędzy w dniu przejścia na emeryturę. Będziemy wiedzieć, dokąd chcemy dotrzeć, ile lat nam zostało i jak chcemy to zrobić, ale nie będziemy wiedzieli, czy dotrzemy tam bezpiecznie lub przynajmniej z wystarczającą ilością energii, aby się tym cieszyć.

Możemy mieć najlepszą alokację kapitału z najlepszymi zarządzającymi i/lub instrumentami (Akcje, obligacje, rynki wschodzące, złoto, gotówka, itp.), najlepszą strategię (Bogle, wartość, czynniki, stałe, mieszane, itp.) i najlepsze Zarządzanie Pieniędzmi (reinwestycja, uśrednianie kosztu dolara lub wartości, wielkość pozycji, rebalansowanie, itp,) ale nie wiedzieć, jaka jest potrzebna stopa procentowa i ile pieniędzy będę potrzebował w przyszłości (biorąc pod uwagę inflację). To jak planować wycieczkę wiedząc, jaki jest najlepszy samochód na dany teren, cel, kilometry, trasę, a na końcu zapomnieć sprawdzić zbiornik paliwa, aby wiedzieć, czy wystarczy na dotarcie do celu. 

Następnie będziemy musieli pchać samochód przez ostatnie kilka kilometrów, które są najbardziej strome. Jasne, po drodze mogą być stacje benzynowe, na których można zatankować paliwo, ale problem polega na tym, że im bliżej jesteśmy celu, tym droższy będzie gaz i tym mniejsze będą jego osiągi. Inwestowanie na emeryturę to nie tylko wybór aktywów i strategii czy planowanie oszczędności, muszę również wiedzieć, ile muszę zaoszczędzić i jaki zwrot z inwestycji muszę uzyskać na przestrzeni lat, aby osiągnąć swój cel i żyć tak, jak chcę.

Poniższa tabela pokazuje, jaka jest przyszła kwota pieniędzy potrzebna na początku okresu emerytalnego dla osoby w wieku 23, 24, 25 … do 65 roku życia. Zakładając, że:

  • Emerytura rozpoczyna się w wieku 65 lat.
  • Dożyjesz 85 lat, choć być może średnia długość życia wzrośnie o kilka lat w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat.
  • Inwestycja będzie rosła co najmniej na poziomie inflacji (rzecz prosta, ale czasem trudna do osiągnięcia) przez te 20 lat emerytury, przez które będziemy żyli z dochodów z naszej inwestycji. To znaczy, nie biorę pod uwagę tego, że nasza inwestycja będzie rosła powyżej inflacji, gdy nadejdzie emerytura. Jeśli tak by się stało (czego nie można przewidzieć), prognozy dotyczące potrzebnej kwoty i stopy spadłyby, ale załóżmy konserwatywne środowisko, w którym możemy przynajmniej rosnąć w tempie równym inflacji.

Jak widać wczesne początki są bardzo ważne, podobnie jak oszczędzanie, które jest bardzo silną dźwignią i jest tak samo ważne, jeśli nie ważniejsze, niż strategia, którą stosujemy lub kombinacja funduszy czy ETF-ów, które posiadamy. Ktoś, kto nie oszczędza, będzie pod większą presją, by osiągać lepsze wyniki w ujęciu historycznym, a pogoń za zyskami to skuteczna recepta na zapomnienie o ryzyku. 

Nie twierdzę, że alokacja aktywów i strategia nie mają znaczenia, ale bez dobrego zarządzania naszymi pieniędzmi/oszczędnościami na niewiele się to zda. Tylko wtedy będziemy wiedzieć, ile musimy oszczędzać, gdy będziemy wiedzieć, jaka stopa procentowa jest nam potrzebna, aby mieć pożądany przyszły dochód.

Odpowiadając sobie na pytanie, jakiej stopy potrzebuję, będę wiedział dokładniej, jaki mix funduszy, ETF-ów czy akcji powinienem kupić i jakie strategie zastosować, ale co ważniejsze, ile rocznych oszczędności powinienem przeznaczyć na swoją inwestycję, aby obniżyć potrzebną stopę, bo z tabeli wynika, że ktoś, kto zaczyna późno i bez oszczędności, będzie potrzebował stopy zbliżonej do tej, jaką miał dziadek Buffett i inni inwestorzy, którzy odnieśli sukces, co jest trudne do osiągnięcia.

Najpierw muszę wiedzieć, jaka jest stopa zwrotu, żeby wiedzieć, ile potrzebuję, aby przejść na emeryturę. Parafrazując Twaina, za 20 lat będziemy bardziej żałować rzeczy, których nie zrobiliśmy, niż tych, które zrobiliśmy. Mam tylko nadzieję, że oszczędzanie i inwestowanie nie będą tymi rzeczami, których nie zrobiliśmy.

Na zakończenie powinienem powiedzieć, że Wielki Margrabia rozpoczął swój wątek od pytania pokrewnego do tego, które właśnie zadałem: ile pieniędzy potrzebujesz, aby żyć bez pracy i być szczęśliwym? Wątek ten jest doskonałą kompilacją, którą polecam przeczytać.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Niedowartościowane Amerykańskie Spółki
Akcje niedowartościowane to akcje, które są poniżej ich zakładanej wartości. Często mają one osiągnięcia w zakresie rentowności i potencjał długoterminowego wzrostu, ale giełda jeszcze tego nie dostrzegła. Na przykład, jeśli kupisz produkt, któ...