Handel ropą naftową – kraj o największych zasobach ropy naftowej

Ropa naftowa jest uznawana za surowiec numer jeden na świecie. Głównie dlatego, że jest wykorzystywana do produkcji paliw płynnych, które są stosowane w różnych środkach transportu: wodnego, lądowego i powietrznego. Wykorzystywana jest również do produkcji smarów, parafiny, asfaltu, mazutu. Dzięki temu znajduje zastosowanie przy konserwacji maszyn, budowie dróg, jako źródło energii cieplnej, a także do wytwarzania energii elektrycznej. Ponadto, handel ropą naftową umożliwia produkcję wielu materiałów syntetycznych.

handel ropa

Handel ropą naftową

Obecnie produkuje się około 75 milionów baryłek dziennie. Niektórzy konserwatywni analitycy twierdzą, że światowa produkcja ropy naftowej ze wszystkich możliwych źródeł osiągnie szczyt na poziomie około 90 milionów baryłek. Pozwoli to na umiarkowany wzrost konsumpcji. Większość chemicznych i plastikowych udogodnień w życiu – takich jak meble, farmaceutyki i komunikacja – również zależy od ropy naftowej. Niestety rzadko sobie z tego zdajemy sprawę.

Zbliża się czas na dokonanie fundamentalnych zmian. Obecnie wielu naukowców twierdzi, że do połowy tego stulecia musimy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 60%, aby uniknąć zmian klimatycznych. Istnieją inne formy energii, a ceny wielu z nich spadają. Wkrótce będą one konkurować z ropą naftową przynajmniej pod względem kosztów, jeśli nie wygody.

Jest więc wiele powodów, aby planować, jak będzie wyglądał świat bez ropy: czy będzie to niszczycielskie? Nasi przodkowie żyli w świecie bez ropy naftowej.

Kraj o największych zasobach ropy naftowej

Wenezuela jest krajem o największych rezerwach ropy naftowej na świecie. Według statystyk amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) posiada do 309 miliardów baryłek ropy naftowej.

Na drugim miejscu znajduje się Arabia Saudyjska, której rezerwy ropy naftowej wynoszą 266 005 mln baryłek. Kanada jest na trzecim miejscu z 169 mld baryłek rezerw.

Na liście pojawiają się tylko dwa kraje Ameryki Łacińskiej. Po wspomnianej już Wenezueli jest Brazylia, której roczna produkcja jest znacznie mniejsza i wynosi zaledwie 12,007 mln baryłek.

Są to kraje o największych rezerwach ropy naftowej na świecie.

Opłacalność eksploatacji

Ale posiadanie czarnego złota nie zawsze jest równoznaczne z bogactwem. Jednym z najbardziej jaskrawych przykładów jest sama Wenezuela, która zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów o największych rezerwach, ale jest pogrążona w kryzysie gospodarczym, który spowodował, że według danych ONZ nawet 3,4 miliona Wenezuelczyków opuściło swój kraj.

Przyczyny są liczne i różnorodne, ale pomimo faktu, że natura obdarzyła ten kraj ważnymi zasobami, rezerwy ropy są tylko jednym z czynników decydujących o tym, czy eksploatacja jest naprawdę opłacalna. Wenezuela jest całkowicie uzależniona od ropy naftowej, która stanowi 96% dochodów kraju.

Nie zawsze kraj posiadający duże rezerwy jest w stanie wydobyć i sprzedać całą posiadaną ropę. Złoto stało się ostatnią deską ratunku Nicolása Maduro, aby uniknąć presji USA. W przypadku Wenezueli geologia nie ułatwiła tego zadania. Większość jej ropy to ropa ciężka (lub pochodząca z piasków bitumicznych), której wydobycie jest trudniejsze i droższe, ponieważ do jej obiegu potrzebne są rozpuszczalniki.

Ponadto, w wyniku sankcji gospodarczych USA, Wenezuela nie może już tak łatwo sprzedawać swojej ropy. W wyniku tego jej sieć odbiorców znacznie się skurczyła.

Kanada jest kolejnym przykładem kraju, który posiada znaczne zasoby piasków bitumicznych, ale koszty ich wydobycia są bardzo wysokie, ponieważ ropa naftowa jest tam również w większości ciężka.

Może Cię zainteresować:

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Niedowartościowane Amerykańskie Spółki
Akcje niedowartościowane to akcje, które są poniżej ich zakładanej wartości. Często mają one osiągnięcia w zakresie rentowności i potencjał długoterminowego wzrostu, ale giełda jeszcze tego nie dostrzegła. Na przykład, jeśli kupisz produkt, któ...