Giełdy azjatyckie: czym są, jak inwestować i jakie są ich zagrożenia?

W tym artykule wyjaśniamy, jak działają azjatyckie rynki akcji i jakie są ich cechy charakterystyczne. Nie jest to prosta operacja, będziesz potrzebował głębokiej wiedzy, aby zainwestować bez dodatkowego ryzyka w którykolwiek z jego indeksów giełdowych.

Giełdy azjatyckie

Giełdy azjatyckie: czym są, jak inwestować i jakie są ich zagrożenia?

Podobnie jak giełdy na innych kontynentach, giełdy azjatyckie są rynkami, na których inwestorzy obracają papierami wartościowymi w postaci indeksów, towarów, obligacji, akcji… innymi słowy, ogólnie pojętymi aktywami finansowymi. Są to zorganizowane rynki, których celem jest zwiększenie zysków przez kupujących i sprzedających.

Podobnie jak inne rynki, giełdy azjatyckie są odwiedzane przez firmy, które chcą się finansować poprzez emisję akcji (equities) i obligacji (bonds). Kiedy uczestnicy rynku giełdowego kupują te finansowe papiery wartościowe, firmy otrzymują w zamian zwrot w postaci gotówki i rozwoju swojej działalności.

Główne giełdy azjatyckie są klasyfikowane w oparciu o kilka czynników, takich jak liczba spółek na nich notowanych oraz kapitalizacja rynkowa, jaką generują na rynku. Na tej podstawie zostanie przedstawiona lista głównych giełd azjatyckich:

Giełda Papierów Wartościowych w Tokio

Zwana również Japan Exchange Group (JPX). Jest to trzecia co do wielkości giełda na świecie, pierwsza w Japonii i jedna z najważniejszych giełd azjatyckich na kontynencie. Na jej rynku notowanych jest około ponad 2000 spółek, a kapitalizacja wynosi około 3,3 biliona dolarów.

Rynek ten działa od 9:00 do 15:00 czasu lokalnego, a jego głównym indeksem jest Nikkei 225, który składa się z firm z różnych sektorów, takich jak technologia, transport i usługi, towary i usługi, kapitał, materiały i finanse, między innymi.

Giełda Papierów Wartościowych w Hongkongu

Znajduje się w centralnej części Hongkongu, w Republice Chińskiej. Znana jest również pod nazwą Hong Kong Stock Exchange (HKSE), a 65% jej kapitalizacji przypada na 40 notowanych na niej spółek. Głównym indeksem giełdowym jest Hang Seng Index (HSI), a jednym z wymogów, aby być częścią tego wskaźnika jest to, że spółki muszą znajdować się w 90% spółek o największym wolumenie i być notowane na giełdzie od co najmniej 24 miesięcy.

Zajmuje piątą pozycję na liście najważniejszych giełd azjatyckich na świecie, transakcje finansowe na tym rynku odbywają się w godzinach 9:15-16:00, a jego kapitalizacja rynkowa wynosi około 2 831 miliardów dolarów przy 1470 notowanych spółkach. Jego głównym indeksem jest SSE Composite.

Giełda Papierów Wartościowych w Szanghaju

Znajduje się ona w Chińskiej Republice Ludowej i nosi nazwę Shanghai Stock Exchange (SSE). Notowanych jest tam około 1415 firm, z których większość należy do państwa i odpowiada za wzrost gospodarczy kraju. Jest ona zarządzana przez China Securities Regulatory Commission (CRSC), a jej kapitalizacja rynkowa wynosi około 4 365 milionów dolarów.

Jest to szósta co do wielkości giełda na świecie, trzecia co do wielkości w Azji i druga co do wielkości w Chinach. Jedną z najważniejszych cech jest to, że nie jest ona w pełni otwarta dla inwestorów zagranicznych ze względu na przepisy CRSC. Handel na tym rynku odbywa się w godzinach od 9:30 do 15:00.

Wady azjatyckich giełd papierów wartościowych

Aby inwestować na tych rynkach azjatyckich, należy spełnić pewne minimalne wymagania:

  • Jest to uzupełnienie Państwa operacji kapitałowych na tradycyjnych rynkach. Zbuduj bardzo wyselekcjonowany portfel inwestycyjny, w którym będziesz miał taki sam udział jak inni.
  • Należy wchodzić tylko momentach, kiedy pojawia się okazja z największą możliwą gwarancją.
  • Nigdy nie inwestuj wszystkich swoich oszczędności.
  • Wybierz akcje na rynkach akcji, które są najbardziej korzystne dla Twoich interesów.

Oto kilka wad azjatyckich rynków akcji:

  • Nie są to rynki odpowiednie dla inwestorów o dowolnym profilu, tylko dla najbardziej doświadczonych.
  • Kontrolowanie transakcji jest skomplikowane zarówno ze względu na godziny, jak i cechy tych rynków.
  • Wiele z propozycji i opcji inwestycyjnych będzie dla Ciebie praktycznie nieznanych.
  • Nie jest w żadnym wypadku udowodnione, że przewyższają one inne giełdy, ani nawet, że zawsze rozwijają się one w sposób pozytywny.
Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Czym są złożone instrumenty finansowe?
Produkty inwestycyjne to fundusze inwestycyjne, papiery wartościowe w formie akcji, papiery wartościowe o stałym dochodzie, instrumenty pochodne, produkty strukturyzowane itp. W ostatnich latach byliśmy świadkami znacznego wzrostu liczby coraz bar...