Historia kontraktów futures

Wszystko na świecie ma swoją historię, początki giełd i rynków również. Kontynuując ten nurt, dziś porozmawiamy o Historii kontraktów terminowych.

Historia kontraktów futures

Geneza rynku kontraktów terminowych

Mówi się, że kontrakty futures powstały w Japonii w 1600 roku. W tamtych czasach chodziło o to, aby zagwarantować cenę plonów w przypadku niekorzystnych warunków klimatycznych. Do pierwszych produktów, którymi handlowano w ramach kontraktów terminowych, należały towary, w szczególności ryż, jedwab, bydło, ryby i inne.

W przypadku upraw był to prosty mechanizm, działający dzięki potrzebie sprzedaży plonów przez rolnika, który ustalał cenę i ustalał ją przed zbiorami, zapobiegając wszelkim ewentualnościom związanym z pogodą. To, co dziś znane jest pod nazwą „sprzedaży wystawionej”.

Krótka historia funkcjonowania kontraktów futures

Po ustaleniu lub uzgodnieniu umowy sprzedaży swoich plonów i przybyciu należnego terminu, czyli zbioru surowca, można było znaleźć się przed trzema sytuacjami:

Cena rynkowa (porównanie cen z pozostałymi rolnikami) jest równa poprzednio ustalonej, ponieważ wystąpiły normalne okoliczności (brak problemów klimatycznych lub wyjątkowo dobre zbiory).

Z tego porównania wynika

Cena rynkowa była wyższa niż uzgodniona cena: w tym przypadku kupujący odniósł korzyść, ponieważ zgodził się na niższą cenę niż w czasie zbiorów. Ze swojej strony rolnik może ponieść szkodę, ponieważ mógł sprzedać plony po wyższej cenie, a także z powodu złych zbiorów lub złego porównania cen rynkowych, lub z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, plagi itp.

Cena rynkowa jest niższa niż w Agencji: w tym przypadku kupujący zgłosił stratę, ponieważ zapłacił wyższą cenę za surowce, podczas gdy gdyby się spodziewał, mogłoby być taniej. Rolnik wychodzi na swoje, bo z pewnością byłyby obfite zbiory, a biorąc pod uwagę dużą podaż, mógł sprzedać po wyższej cenie niż poprzednia.

Jak można było zaobserwować w tym zestawieniu, istotne było oszacowanie ceny, czasu i ryzyka (prawdopodobieństwa poniesienia straty). Generalnie i obecnie instrumenty pochodne są wykorzystywane do zabezpieczania się przed ryzykiem, przy zastosowaniu metod wyceny.

„Wiele z instrumentów pochodnych, obecnie wykorzystując efekt dźwigni, jest używany do handlu i spekulacji w krótkim okresie, oprócz zabezpieczenia, ryzykowne aktywa, ale także koncentrując się na zarządzaniu ryzykiem”.

Potrzeba zorganizowanego rynku

Jeśli rynek ten nie był zorganizowany, za niewywiązanie się z umowy groziły surowe kary. Pierwszy ze strony rolnika, ponieważ nie będzie on skłonny sprzedać plonów po cenie niższej niż rynkowa, a w przypadku kupującego, nie będzie skłonny kupić drożej niż cena rynkowa.

Ta potrzeba organizacyjna znalazła swoją kulminację w 1848 roku w Chicago, tworząc Chicago Board of Trade (cbot), która była pionierską giełdą w handlu kontraktami terminowymi. W tamtych czasach kontrakty były rozliczane poprzez fizyczną dostawę, zgodnie z założeniami.

Pierwsze kontrakty terminowe, jak już wspomniałem, dotyczyły towarów (ryż, kukurydza, pszenica, bawełna…) i dopiero w latach 80. zaczęto handlować innymi towarami, takimi jak drewno czy niektóre metale. W latach 70-tych zaczęto negocjować kontrakty na rządowe papiery dłużne w USA, a później pierwsze indeksy giełdowe. Obecnie na liście znajdują się kontrakty terminowe na najszerszy zakres produktów.

Podsumowując, jak wspomniano we wstępie tego artykułu, nic na świecie nie wymyka się historii, a rynki kontraktów terminowych nie mogą być wyjątkiem. Jego procesy wywodzą się z konieczności wcześniejszego negocjowania upraw i uzgadniania ceny przed ich podjęciem. Po potrzebie negocjacji pojawiła się potrzeba organizacji tych rynków.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na tematy finansowe, odwiedź stronę Rankia Polska i weź udział w dyskusjach na blogu finansowym.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!