Wydaje się, że w ostatnich latach żadna inwestycja finansowa nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa jak fundusze inwestycyjne. Wraz ze wzrostem popytu, podaż różnicuje się wykładniczo i próbuje nadążyć za popytem, oferując różne poziomy rentowności i związanego z tym ryzyka.

Inwestorzy starają się więc dokonywać jak najlepszych wyborów, a do tego niezbędna jest znajomość rynku, ale także instrumentów finansowych. Dlatego też starają się identyfikować i analizować najlepsze fundusze inwestycyjne dostępne na krajowym rynku. Nie jest to łatwe zadanie, ale istnieje szereg wskazówek i porad, które mogą ułatwić to poszukiwanie.
Co to jest fundusz inwestycyjny?
Fundusze inwestycyjne są więc jednym z głównych współczesnych instrumentów finansowych, który w ostatnich latach przyciąga coraz więcej inwestorów i przedsiębiorców. Wzrost ten można łatwo wytłumaczyć, ponieważ są one bardzo prostym, łatwym i opłacalnym rozwiązaniem pozwalającym na maksymalizację oszczędności.
Najłatwiejszym sposobem na wyjaśnienie, czym jest fundusz inwestycyjny, jest użycie metafory kompleksu apartamentów. Inwestowanie w fundusz inwestycyjny jest jak mieszkanie w apartamentowcu, gdzie wszyscy korzystają z tych samych zasobów, dzięki czemu inwestycja jest mniejsza. Oznacza to, że zyski na koniec również są dzielone proporcjonalnie pomiędzy inwestorów. Różnica polega na tym, że w funduszu inwestycyjnym jest on zarządzany przez menedżera, wysoko wyspecjalizowanego profesjonalistę, który postępuje zgodnie z wcześniej określonymi strategiami i celami.
Wskazówki dotyczące wyboru dobrego funduszu
Wszyscy przedsiębiorcy chcą wiedzieć, jaki jest najlepszy fundusz inwestycyjny, w który warto zainwestować, ale jest to pytanie bez poprawnej odpowiedzi. To jest bardzo względne i zawsze zależy od różnych cech, jak również od rzeczywistych celów i potrzeb inwestora. W końcu nie mówimy tu o nauce ścisłej.
Istnieje jednak kilka wskazówek, których można przestrzegać, aby pomóc w dokonaniu najlepszego wyboru. Aby to zrobić, należy najpierw przyjąć rozsądną, poważną i odpowiedzialną postawę, zadając sobie trzy podstawowe pytania. Po pierwsze, czy wolisz inwestować bezpiecznie czy ryzykownie; po drugie, musisz zadać sobie pytanie, do jakiego stopnia jesteś gotów podjąć to ryzyko; i wreszcie, jaki jest Twój limit inwestycyjny.
Dzięki temu lepiej zrozumiesz, jak radzić sobie z ryzykiem. Jest to podstawowy fakt dla osób pracujących na rynku finansowym, ponieważ tajemnica sukcesu tkwi właśnie w umiejętności ograniczania związanego z tym ryzyka. Po przekroczeniu tego punktu, druga ważna wskazówka jest następująca: jak spójna jest możliwa rentowność?
Nie ma sensu podejmować dużego ryzyka, jeśli fundusz inwestycyjny nie ma spójnej i solidnej strategii rentowności. To prowadzi nas do trzeciej rady, która jest również fundamentalna, a mianowicie, aby kontrolować wszystkie opłaty pobierane przez fundusz. Polega to na tym, że większość z tych funduszy ma bardzo wysokie koszty towarzyszące, które w końcu w decydujący sposób wpływają na ostateczny zysk. Dlatego nie zapomnij uwzględnić w swoich rozliczeniach opłat pobieranych przez fundusz i jego zarządzającego.
Wreszcie, co nie mniej ważne, warto zdecydować się na zdywersyfikowany portfel aktywów. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka związanego z Państwa funduszem inwestycyjnym i jego konsolidację w średnim i długim okresie czasu. Innymi słowy, dzięki zdywersyfikowanemu portfelowi będziesz bezpieczniejszy od ciągłych wahań na rynku, który jest przede wszystkim zmienny.

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych
Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.