TWR czy MWR? Każdy inwestor wie lub powinien wiedzieć, jak zachowuje się jego portfel. Jednak nie każdy inwestor jest w stanie odpowiedzieć w liczbach lub procentach, jaki jest zwrot z jego akcji, jak bardzo wzrósł jego fundusz inwestycyjny lub plan emerytalny. Time-Weighted Return (TWR) oraz Money-Weighted Return (MWR) to dwa różne sposoby mierzenia wydajności portfela.

˝TWR czy MWR? Jak mierzyć wydajność portfela?
Co to jest MWR?
Metoda ta mierzy na koniec pewnego okresu, czy właściciel portfela inwestycyjnego zarobił pieniądze, czy nie. Cechą charakterystyczną tego systemu jest to, że uwzględnia on wpłaty lub wypłaty środków dokonywane przez klienta, a także datę, w której ruch został dokonany. Mówiąc prościej, według tej miary, jeżeli klient zarabia pieniądze, to stopa zwrotu będzie dodatnia, natomiast jeżeli traci pieniądze, to będzie ujemna.
Sposobem na obliczenie tego zwrotu jest po prostu zastosowanie kalkulacji IRR (wewnętrznej stopy zwrotu). Jest to stopa dyskontowa, przy której wartość bieżąca netto jest równa zeru.
Co to jest TWR?
Metoda ta różni się od metody opisanej powyżej tym, że nie jest wrażliwa na wpłaty lub wypłaty. Jest w stanie wykluczyć czynnik przepływu gotówki z kalkulacji stopy zwrotu. Dlatego też jest on najszerzej wykorzystywany, jeśli chcemy bezpośrednio porównać rentowność generowaną przez nasze decyzje w zakresie analizy inwestycyjnej. W ten sposób obliczamy, jaką część zysku wygenerowaliśmy wyłącznie dzięki rynkowi z wybranych przez nas papierów wartościowych.
Dzięki tej funkcji, stopy zwrotu mogą być porównywane pomiędzy portfelami niezależnie od kwot i przepływów. Ponieważ ujmuje ona jedynie ruchy rynkowe, metoda ta jest wykorzystywana głównie przez fundusze inwestycyjne. Ponieważ zarządzający funduszami nie mają kontroli nad napływami i odpływami, w ich mocy jest jedynie wizualizacja i porównanie tego, ile zarabiają na rynku, aby obliczyć swoje zyski.
Sposób obliczenia tego zwrotu jest następujący:
TWR = (Wartość końcowa – Wartość początkowa + Spłaty – Składki) / Wartość początkowa
Którego z nich powinienem użyć do obliczenia rentowności?
Oba są przydatne, ale każdy z nich lepiej nadaje się do konkretnego celu:
Jeżeli zamierzasz porównać swój portfel do innego portfela lub do indeksu giełdowego; jeżeli chcesz porównać wyniki swojego planu emerytalnego lub funduszu inwestycyjnego w porównaniu z wynikami innych podmiotów, wówczas Time-Weighted Return (TWR) jest najbardziej odpowiednią metodą, ponieważ uwzględnia ona jedynie zwrot, jaki rynek dał Twoim akcjom. Innymi słowy, jak dobry był wybór akcji, wybór funduszu inwestycyjnego lub wybór planu emerytalnego.
Z drugiej strony, jeśli chcesz wiedzieć, ile pieniędzy zarobiłeś na swoich inwestycjach i czy Twoje decyzje, aby inwestować więcej lub mniej, zostały podjęte we właściwym czasie, wtedy Money-Weighted Return (MWR) jest metodą, którą powinieneś zastosować.
Wnioski
Podsumowując, po zapoznaniu się z obiema metodami, powinno być jasne, że metoda Time-Weighted Return eliminuje efekt wpłat i umorzeń, a bierze pod uwagę jedynie stopy zwrotu oferowane przez rynek. Z tego powodu, to właśnie jego należy używać w stosunku do innych portfeli, funduszy inwestycyjnych lub indeksów giełdowych, aby sprawdzić, czy poradziliśmy sobie lepiej czy gorzej niż oni.
Z drugiej strony, metoda Money-Weighted Return bierze pod uwagę ruchy pieniężne, a także to, kiedy są one dokonywane, i jest to idealna metoda, aby wiedzieć, czy zarobiłeś pieniądze czy nie, na swoim portfelu inwestycyjnym.

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych
Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.