Jak wygląda opodatkowanie funduszy inwestycyjnych? Obrót papierami wartościowymi podlega opodatkowaniu, podobnie jak inne obszary gotówkowe. fundusze inwestycyjne, depozyty i akcje są przykładami tych produktów, natomiast różne metody rachunkowości są używane do ich rozliczania.

Opodatkowanie funduszy inwestycyjnych
Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych obsługują dla nas podatek od funduszy, tak jak banki obsługują dla nas podatek od depozytów. Inwestorzy nie muszą się martwić o samą czynność płacenia podatków – fundusze zrobią to za nas. W zasadzie nie musimy składać żadnych deklaracji, wszystkim zajmuje się instytucja zarządzająca.
Inwestowanie w aktywne formy, jak akcje i podobne instrumenty, jest trudniejsze. Podatki muszą być płacone przez podatnika i trzeba samemu wypełnić odpowiednie formularze podatkowe. Dobra wiadomość jest taka, że mamy więcej możliwości optymalizacji podatku, co oznacza, że możemy zapłacić mniej.
Innym przykładem jest inwestowanie w produkty emerytalne, takie jak IKZE i IKE. Warto zastanowić się nad sposobami pomnażania pieniędzy, zwłaszcza pod kątem podatkowym.
Ile wynosi podatek od funduszy inwestycyjnych?
Opodatkowanie funduszy inwestycyjnych jest jasno sprecyzowane w ustawie, która obowiązuje od 1 stycznia 2017 roku. Podatek liniowy w wysokości 19% będzie dotyczył każdego zysku, jaki osiągniesz z funduszy inwestycyjnych, w które zainwestowałeś swoje pieniądze. W tym przypadku nie musisz jednak obliczać swojego zysku i przekazywać wspomnianych 19% do Urzędu Skarbowego w ramach składania PIT.
Opodatkowanie funduszy: Kto go płaci i kiedy?
Twój obowiązek podatkowy zostanie rozliczony w Twoim imieniu przez fundusz, w który zainwestowałeś. Zasadniczo to fundusz inwestycyjny byłby płatnikiem podatku w tym scenariuszu, ale byłby on obliczany na podstawie Twojego zysku i wypłacany z Twojego konta.
Tak długo jak zgromadzone pieniądze znajdują się w funduszu, nie są one traktowane jako dochód, więc nie będzie od nich należnego podatku, chyba że je Państwo wycofają. Pieniądze wypłacane z polskiego funduszu będą już po opodatkowaniu, więc nie będzie należny od nich żaden podatek.
Jeśli sprzedałeś fundusz u zagranicznego brokera to tj. powyżej, deklarację podatkową składasz najpóźniej do 30go kwietnia bieżącego roku.
IKE i IKZE
W IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, zyski są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, a wpłaty można odliczyć od dochodu w zeznaniu PIT. Osoby, które dziedziczą pieniądze z IKZE nie płacą podatku od spadków i darowizn. Dochody z IKZE nie są jednak zwolnione z podatku. Od wypłat na emeryturze zostanie nałożony zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10%. Spadkobiercy będą również odpowiedzialni za ten sam podatek.
Natomiast wypłata z konta IKZE przed emeryturą podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym według skali podatkowej. Nieco inaczej jest w przypadku Indywidualnych Kont Emerytalnych, czyli IKE. Tutaj również nie obowiązuje podatek od spadków i darowizn.
Wypłaty po przejściu na emeryturę również nie podlegają podatkowi dochodowemu. 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych zostanie naliczony tylko w przypadku wcześniejszej wypłaty pieniędzy z IKE. Podstawa opodatkowania nie będzie pomniejszona o wpłaty na IKE. Dość powszechne jest przedstawianie zasad rozliczeń podatkowych IKE i IKZE jako argumentu za inwestowaniem w te produkty.
Opodatkowanie zagranicznych funduszy
W przypadku dochodów z funduszy z zagranicy musimy wypełnić załącznik do PIT-38, np. PIT-ZG.
Gdy dokonujemy obrotu zagranicznymi akcjami za pośrednictwem polskiego biura maklerskiego, biuro maklerskie przekaże wszystkie informacje potrzebne do rozliczenia podatku w PIT-8C. Ponadto przeliczą te transakcje na polską walutę zgodnie z prawem.
Zagraniczny broker bez polskiego biura może być w tym przypadku bardziej skomplikowany. Wszystko trzeba będzie przeliczyć samemu, ponieważ takiego brokera nie obowiązują polskie przepisy.
PIT-8C
Zyski z funduszy, akcji, praw poboru i kontraktów terminowych podlegają 19-procentowemu podatkowi od zysków kapitałowych. Różnica między nimi polega na tym, że w pierwszym przypadku bank płaci za nas podatek, natomiast w drugim musimy to zrobić sami. Jest to dodatkowy obowiązek, ale daje też możliwość wpływu na wysokość podatku.
Polskie domy maklerskie udostępniają inwestorom PIT-8C jako podstawę do wypełnienia deklaracji PIT-38. Gdy mamy konta w kilku instytucjach, otrzymujemy kilka deklaracji i uwzględniamy je wszystkie w jednym zeznaniu. Rozliczenie należy złożyć do 30 kwietnia.
O czym warto pamiętać?
Są jeszcze dwie kwestie, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o opodatkowanie funduszy inwestycyjnych. Po pierwsze, podatek liniowy oblicza się poprzez odjęcie dochodu od kosztów. Dlatego też zysk jest jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy obliczaniu podatku.
Ponadto, jeśli planujesz inwestować przez dłuższy czas, powinieneś pamiętać, że możesz swobodnie przenosić swoje pieniądze w ramach funduszu. W ramach tego samego funduszu parasolowego można je przenosić z jednego subfunduszu do innego subfunduszu, który w danym momencie może być bardziej opłacalny. Nie jesteś opodatkowany od tych transakcji, podatek pobierany jest dopiero w momencie wypłaty pieniędzy.
Przeczytaj także:
Jak obliczyć podatek od funduszy inwestycyjnych?
Podatki płaci się tylko od zysków wypracowanych przez fundusze, jak wspomniano wcześniej.
Dla funduszy inwestycyjnych tym dochodem jest zwrot z inwestycji, tak jak dla lokat bankowych są to odsetki. W związku z tym, podatek Belki jest oparty tylko na zysku, a nie na całej kwocie.
Oznacza to, że podatek Belki nie musi być obliczany i płacony przez uczestników funduszy inwestycyjnych. Podatki są obliczane przez agenta transferowego, który zajmuje się operacjami księgowymi funduszy inwestycyjnych. Podatek jest już odliczany od kwoty trafiającej na konto inwestora w momencie umorzenia jednostek, czyli wypłaty pieniędzy z funduszu.
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje:

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych
Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.