Musimy zacząć od rozróżnienia między funduszem otwartym a funduszem zamkniętym. Fundusze zamknięte to fundusze inwestycyjne emitujące stałą liczbę jednostek uczestnictwa, które są kupowane i sprzedawane wśród tych samych inwestorów, a nie na otwartych rynkach. Z drugiej strony, fundusze otwarte to fundusze inwestycyjne, w których nie ma ustalonej liczby jednostek uczestnictwa, ponieważ można je codziennie kupować lub sprzedawać. To właśnie w tych ostatnich widoczne są zamknięcia.

Miękkie i twarde zamknięcie funduszu
Gdybyśmy mieli podać pierwszą przyczynę, która prowadzi do zamknięcia funduszu, byłoby to zagrożenie dla strategii funduszu z powodu jego dużych rozmiarów. W rzeczywistości, gdy analizuje się rodzaj inwestycji różnych funduszy, które zamykają, można zauważyć, że nie mają one tendencji do inwestowania w najlepiej prosperujące rynki, takie jak rynek akcji USA, ale zazwyczaj w małe i średnie spółki lub bardziej niszowe segmenty rynku.
Istnieją zasadniczo dwa rodzaje zamknięć:
– Twarde zamknięcie: Fundusz jest zamknięty zarówno dla nowych, jak i obecnych inwestorów.
– Miękkie zamknięcie: Zezwolenie tylko na nowe wpływy pieniędzy od istniejących klientów, ale nie od nowych.
Najpopularniejszym z nich jest „miękkie zamknięcie” (soft close), które w ostatnich tygodniach jest stosowane przez większą liczbę zarządzających funduszami. Istnieje kilka opcji osiągnięcia tego zazwyczaj częściowego zamknięcia strategii. Czasami fundusz nakłada opłatę wstępną, coś w rodzaju opłaty subskrypcyjnej. Inną możliwością jest podniesienie minimalnej kwoty inwestycji, aby odstraszyć inwestorów o niższej wartości netto.
Fakt, że fundusz ogłasza miękkie zamknięcie, nie przeszkadza temu, że fundusz pozostaje „technicznie” otwarty. W przeciwnym razie nie mówilibyśmy o miękkim zamknięciu, ale o zawieszeniu funduszu. Innymi słowy, przy częściowym zamknięciu funduszu posiadacze jednostek zawsze będą mogli odkupić swoje jednostki, a nawet kupić więcej jednostek, w zależności od charakterystyki zamknięcia. W rzeczywistości ten rodzaj zamknięcia ma na celu ograniczenie napływu nowych inwestorów i/lub nowych pieniędzy od posiadaczy jednostek uczestnictwa.
Inaczej jest w przypadku zawieszenia funduszu. Celem zawieszenia jest przede wszystkim zatrzymanie odpływów, a nie napływów. Chodzi o to, aby zarządzający nie był zmuszony do sprzedaży swoich jednostek uczestnictwa nie dlatego, że dana inwestycja przestała mieć potencjał, ale tylko w odpowiedzi na żądania wykupu.
Różnice pomiędzy soft close a hard close
Soft Close
Miękkie zamknięcie to zamknięcie dla nowych inwestorów. Zamiarem jest ograniczenie liczby subskrypcji poprzez umożliwienie dokonywania wpłat przez uczestników funduszu z pewnymi ograniczeniami, bez dopuszczania nowych rachunków.
Ograniczenia te różnią się w zależności od wielkości funduszu, ponieważ w niektórych z nich możliwe jest, że obecni uczestnicy mogą nadal wnosić normalne wkłady lub mogą również istnieć ograniczenia dotyczące kapitału, który może być inwestowany po zamknięciu funduszu.
Hard Close
Hard Close to całkowite zamknięcie funduszu dla nowych wpłat i transferów, więc ani nowi, ani starzy inwestorzy nie mogą inwestować w produkt, dozwolone są jedynie umorzenia. Środek ten jest zwykle podejmowany, gdy fundusz jest nie do opanowania przez zarządzających.
W takich przypadkach zarządzający funduszem tymczasowo otwierają go ponownie, gdy kapitał spada, ale jest to zwykle środek tymczasowy, dopóki nie zostanie odzyskany maksymalny kapitał.

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych
Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.