Klasyfikacja, rodzaje i zalety funduszy inwestycyjnych

Inwestowanie stanowi ważną część Twoich oszczędności na przyszłość. Jedną z najtrudniejszych części inwestowania jest zbudowanie satysfakcjonującego portfela akcji i obligacji, a fundusze inwestycyjne są jednym ze sposobów na łatwe inwestowanie w predefiniowane portfele.

funduszy inwestycyjnych

Co to jest fundusz inwestycyjny?

Fundusz inwestycyjny jest rodzajem inwestycji, za pomocą której można kupić udziały w wielu różnych papierach wartościowych jednocześnie. Zarządzający funduszem zbiera pieniądze od wszystkich inwestorów zainteresowanych funduszem i każdy z nich otrzymuje przydzielony udział w oparciu o zainwestowaną kwotę.

Zarządzający następnie wykorzystuje te pieniądze do zakupu różnych akcji i obligacji, które będą zależały od strategii funduszu inwestycyjnego. Kiedy inwestor chce odzyskać swoje pieniądze od funduszu inwestycyjnego, może sprzedać swoje jednostki uczestnictwa bezpośrednio do funduszu.

Nowoczesne fundusze inwestycyjne osiągają wielomilionowe, a nawet miliardowe kwoty aktywów i posiadają portfele składające się z setek różnych akcji lub obligacji. Oznacza to, że można zbudować zdywersyfikowany portfel kupując akcje w jednym funduszu inwestycyjnym.

Strategie i rodzaje funduszy wzajemnych

Istnieje ogromna różnorodność strategii i rodzajów funduszy inwestycyjnych. Zobaczmy, co to jest:

Strategia skoncentrowana na akcjach

Popularną strategią jest tworzenie funduszu inwestycyjnego, który koncentruje się na kupowaniu akcji różnych spółek. Zarządzający funduszami mogą wybierać spółki, w które chcą inwestować, stosując szereg różnych kryteriów. Przykładowo, często stosowanym kryterium jest kapitalizacja rynkowa firmy lub jej całkowita wartość.

Strategia skoncentrowana na obligacjach

Fundusze skoncentrowane na obligacjach inwestują w obligacje zamiast w akcje. Ponownie, strategia może się różnić, na przykład, jeden zarządzający może stworzyć fundusz, który posiada tylko wysokiej jakości dług rządowy, podczas gdy inny może skupić się na obligacjach komunalnych, a trzeci kupuje niższej jakości obligacje korporacyjne o wyższym ryzyku, ale i potencjalnie wyższym zwrocie. Inwestowanie w fundusz obligacji pozwala inwestorom uzyskać część bezpieczeństwa obligacji poprzez zmniejszenie ryzyka niewykonania zobowiązań.

Strategia zrównoważona

Zrównoważone fundusze inwestycyjne posiadają mieszankę akcji i obligacji. Większość z nich ma na celu dostarczenie inwestorom predefiniowanego portfela, który zaspokoi wszystkie ich potrzeby inwestycyjne. Akcje oferują zwykle wyższe zyski, ale z większą zmiennością, podczas gdy obligacje są mniej zmienne, ale generalnie mają niższe zyski. Połączenie tych dwóch rozwiązań pozwala inwestorom uchwycić niektóre z wyższych zysków z akcji przy jednoczesnym wykorzystaniu obligacji w celu zmniejszenia zmienności.

Fundusze rynku pieniężnego

Fundusze rynku pieniężnego są specjalnym rodzajem funduszy inwestycyjnych, które posiadają wysokiej jakości krótkoterminowy dług korporacji i rządów. Fundusze te funkcjonują podobnie do konta oszczędnościowego lub czekowego, ale nie mają takiego samego poziomu bezpieczeństwa.

Korzyści z funduszy inwestycyjnych

Istnieje wiele powodów, dla których warto inwestować w fundusze inwestycyjne:

Łatwa dywersyfikacja. Aby stworzyć zdywersyfikowany portfel bez funduszy inwestycyjnych, musisz kupić dziesiątki różnych akcji i obligacji. Dzięki jednemu funduszowi inwestycyjnemu można zdywersyfikować swoje inwestycje wśród setek różnych akcji.

Profesjonalne zarządzanie. Nie musisz się martwić o rebalansowanie portfela lub kupowanie akcji we właściwym czasie. Zespół zarządzający funduszem zajmuje się tymi szczegółami za Ciebie.

Płynność finansowa. Możesz łatwo kupować i sprzedawać jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych w przypadku, gdy potrzebujesz szybkiej płynności.

Różnorodność opcji. Istnieją tysiące funduszy inwestycyjnych, każdy z własną strategią, i praktycznie każdy może znaleźć fundusz odpowiadający jego potrzebom.

Niskie koszty. Wiele funduszy inwestycyjnych pobiera stosunkowo niskie opłaty. Są one jednym z najtańszych sposobów inwestowania w duży portfel papierów wartościowych.

Czy fundusze inwestycyjne to właściwy wybór dla Ciebie?

Fundusze wspólnego inwestowania są dobrym wyborem dla niektórych inwestorów, a złym dla innych.  Najbardziej skorzystają na nich inwestorzy, którzy chcą w łatwy sposób zbudować zdywersyfikowany portfel bez konieczności samodzielnego zajmowania się zarządzaniem inwestycjami. Dlatego właśnie fundusze inwestycyjne stały się tak popularne.

I odwrotnie, osoby, które lubią zarządzać swoimi pieniędzmi z góry i lubią śledzić rynek akcji, mogą nie być zbyt zadowolone z funduszy inwestycyjnych.

Wszystko zależy od potrzeb.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!